Merhabalar,

Bugün alıştırmayı iki seçenekle  yapmayı sunuyorum. Ya aşağıdaki yazı şekli ya da bir Japon şiiri ile.  An’da olmak. “Şu an nerdesin, ne yapıyorsun, ne hissediyorsun?” bu soruyu araştırıyor ve keşfediyoruz.

An’da olma becerisini geliştirmek, günümüz stresli ortamında çok önemli. Büyük çoğunlukla zihin gün içindeki ya da yaşamdaki problemleri çözme adına ya geçmişte ya gelecekte dolaşıyor. Tabii bu da bizi bizden, yani an’dan, hissetmekten, anlamı yakalamaktan koparıyor.

Bu çalışma için de 10 dakika kurmanı istiyorum. Bulunduğun yerle bağlantı ve sende uyandırdıkları üzerine bir çalışma. Kalemine izin ver, eğer içinden çok yazacak birşey geçmiyorsa, izin ver kalemin yazsın. Bunu gün içinde iki farklı yerde yaparsan çok daha faydalı sonuçlar alırsın.

OPSİYON-1

Şu an”Şu an nerdesin, ne yapıyorsun, ne hissediyorsun?” sorusuna 3 mısralık, 17 heceli Haiku şiiri ile cevap vermeni istiyorum.

Japon haiku’ları çoğunlukla 5-7-5 ölçülü üçlü kelime öbeklerinden oluşup kelimeler sütun halinde yan yana sıralanır. Haiku’nun vazgeçilmez bir unsuru da somutluğu ve halihazıra olan bağlantısıdır.

Metinde her şey söylenmezken duygular nadiren isimlendirilir ve bunların şiirde yer alan somut şeyler ve bağlamdan çıkarılmaları lazım gelir. Geleneksel olarak 5-7-5 ölçüsü ile yazılan haiku, dünyadaki en kısa şiir biçimi olma özelliğine sahiptir. Örnekler;

Güm güm çalındı kapım-

Açtım baktım ki

Yalnızlığımmış 

Cemal SÜREYA

***

Gemliğe doğru

denizi göreceksin

sakın şaşırma   

(O.Veli)

Evet sıra sizde, şu an bulunduğıunuz an’ı, halinizi Haiku ile anlatın…

OPSİYON-2

 Şu sorulara cevap vererek yazıyoruz:

1- Neredeyim?
2- Neye baklıyorum?
3- Ne hissediyorum?
4- Ne düşünüyorum?
Paylaşımlarını FB Grubunda bekliyoruz. Erişim için tıkla….
Not: 1- Eğer Anda olma konusunda kendini geliştirmek istersen Eckhart Tolle ‘nin “Şimdinin Gücü” Kitabını öneririm.
2- Bunun yanında youtube’da paylaştığım kısa bir Anda olma ve Kendine Şefkat Meditasyonu var bunu deneyebilirsin.

Hadi kaleme izin ver yazsın….

Güzel keşifler dilerim,
Nilgün