7. güne kadar gelmiş olmanı ve çalışmalarını, gayretini kutluyorum.

Hepimizin bir hikayesi var, belki bir ana ve bir sürü irili ufaklı hikayeler.

“İçinde anlatılmamış bir hikaye taşımaktan daha büyük bir eziyet yoktur.”

Maya Angeleou

Kimi zaman biri daha baskındır,  bizi basar. İçinde hissettiğimiz sıkışıklık bu hikayeye inanıyor olmamızdan kaynaklanmasın?

Hikayelerimizi değişitirmek bizim elimizide. Sonuçta hayatımızın kahramanı biz değil miyiz?

Kendimize kahraman olma izni vermediğimizde başkaları için kahraman oluruz, ya da kurban. Toplumu, şartları, yaşı, başı, şehri, ırkı suçlarız. Tabii bu da alt dilde, gücümüzü başkalarına veriyoruz manasına gelir.

Hikayemizi değiştirmenin en önemli yolu, mevcut duruma hakim hikayeyi kabul etmektir. “Evet durum budur, böyle şöyle olmuştur. Bunları kabul ediyorum, Kendi sorumluluğumu %100 kabul etmeye kendimi açıyorum /kabul ediyorum. Şimdi böyle olmasını istiyorum, böyle değiştiriyorum, ….”

Bu bizi kurban psikolojisindan kurtarır, hayatımızın sorumluluğunu alma gücü verir. ,Yeni birşeyler, farklı bir gerçeklik yaratmaya, en imkansız görünen hayallerimizi yaratmaya ve bizim için önemli kişilere ilham olma imkanı verir.

“Güle güle” diyebilecek kadar cesursan; hayat seni, yepyeni bir “merhaba” ile ödüllendirecektir.” Paulo Coelho

7. Gün çalışması:

Bu çalışma için geniş bir zaman ayırırsanız daha faydalı olur, mesela tamamını önerdiğim gibi yaparsan bir saat diyebilirim. Önden güzel bir müzik ile önce dans edebilirsiniz, bir enstrüman çalıyorsanız biraz müzik çalabilirsiniz, ya da güzel bir yürüyüşe çıkıp durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Kendinize yardımcı şu soruları sorun:

1- Kimin hikayesini yaşıyorum?

2- Bu çalışmadan öğrendiğim ne?

3- Mevcut hikayemden mutlu muyum?

4- Nelerin değişmesini istiyorum?

5- Bunların hangilerini değiştirebilirim, hangilerini kabullenebilirim?

6- Önümüzdeki 3 ayda kendime neyi farklı yapmaya söz veriyorum?

7- Bundan sonra nasıl bir BEN görüyorum?

Bir 20 dakika kurun ve keyifle yeni hikayenizi yazın… Sesli okuyun. Nasıl hissediyorsunuz? Daha içinize sindi mi? Size uyuyor mu?

Paylaşımlarını FB grubunda bekliyoruz, erişim için tıklayın….

Bu çalışma bir minyatür gelişim, değişim, dönüşüm çalışması idi. Eğer daha detay çalışma yapmak istereseniz Bireysel dönüşüm koçluğunun size nasıl yardımcı olacağını incelemek için tıklayın….

Nilgün Yetiş