Ustaca Dinleme

Zamanı iyi kullanma önemli ve hızlandı. Hepimiz hem anlamaya, hem anlaşılmaya, hem de günün sonunda hedeflerimizi başarmış olarak var olmak istiyoruz değil mi?

Sosyal medyanın ve diğer dikkat dağıtıcılarının arasında iletişim kurabilmek, anlamak ve anlaşılmak istiyoruz öyle değil mi?

Öyleyse dinlemede ustalaşmak durumundasın arkadaşım. Bu hem kendine kolaylık, hem de sana derdini anlatmaya çalışana.

Dinleme kaliten ilişkinin kalitesini geliştiren en önemli unsurlardan biridir.

Nasıl mı? Aşağıda belirtttiğim 4 unsurda* ustalaşarak, hem dinleme kapasiteni, hem de anlaşılma geliştirirsin:

İlk öğe “Duruş (presence)” tır. Bu öğe için, dikkatinizi tamamen konuşmacıya odaklamalısınız. Yapabildiğiniz ölçüde, konuşmacının ne söylediği veya yanıt olarak ne söylemek istediğiniz hakkında dahili bir diyalog kurmaktan kaçının. Sadece mevcut olmayı deneyimleyin. Bunun içinde dış uyaranlara kulağınızı kaçırmayı bırakıp, sadece anda olarak kaşınızdaki kişiye odaklanmanız gereklidir.

İkinci unsur “Sessiz Empati” dir. Bu öğe için, konuşmacının hem söylediği hem de söylemediği şeyin anlamını sessizce tahmin edersiniz. Bunu yapmak için konuşmacının Gözlemlerini, Duygularını, İhtiyaçlarını ve İsteklerini sessizce tahmin etmek isteyebilirsiniz.

Üçüncü unsur “Anlamak” tır. Bu unsur için, diğer kişinin söylediklerini yüksek sesle ifade edersiniz. Bunu, kaçınılmaz olarak hikayelerinin bir parçası olan yargılarını pekiştirmeden, konuşmacının duyulmak istediği şekilde duyulduğunu hissetmesini desteklemek için yaparsınız.

Konuşmacıya söylediklerini tekrar düşündüğünüzde, söylediklerine katıldığınızı önermemek ve söylediklerinin gerçeği üzerine yorum yapmadığınızı vurgulamak önemlidir. Bunun yerine, konuşmacının öznel bakış açısını anlamaya çalışıyorsunuz.

Dördüncü ve son öğeye “İhtiyaçlar” denir. Bu unsur için, ihtiyaçların konuşmacıyı konuşmaya motive etmiş olabileceğini tahmin edersiniz. Ek olarak, kişinin size anlattığı durumda hangi ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını tahmin etmeniz olasıdır.

Bu hafta bu dört unsurdan birini uygulayın ve ne olduğuna dikkat edin. Nasıl gittiğini bana yazın.

Bu arada aşağıda belirttiğim yaklaşan atölyelerime gelerek kendinizle ve yaşamla kurduğunuz iyileştirebilir, bağı güçlendirebilir ve yeni bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Katılım ve ödeme detayları linkleri tıklayın.

14 Mayıs 2021- Kadınlar İçin Özdeğerlilik Atölyesi

19 Mayıs 2021İfade Tamiratçılığı Atölye Çalışması

06 Haziran-11 Temmuz 2021- 6 Haftalık Kadınlar için Online Grup Koçluk Çalışması.

Hayatın gelişimine katkı olma dileği ile,

Nilgün YETİŞ- Dönüşüm Koçu

*Bu yazı Şiddetsiz İletişim Eğitmeni İke Lasater’in bir yazısının Türkçe’ye uyarlaması ve benim eklemelerimdir.