21 Mart Bahar Bayramımızı kutluyorum…

Bugün çok özel bir gün. 21 Mart Bahar Bayramı; 21 Mart ekinoksu; 21 Mart Dünya Ormancılık Günü. Kutluyorum, ormanları korumada görevli olanlar şükranlarımı sunuyorum, ormanları korurken ölenleri rahmetle anıyorum…

Bahar geldi, Cemre 5 Martta toprağa düştü; toprak uyandı.

Bugün size bir önerim var. Özellikle hanımlara, tabii toprağa, kadına saygı duyan, hürmet eden erkeklere de…. Kendinize bir 10-15 dakika ayırın. Toprak anaya teşekkürlerinizi belirtin, yazın (yazarsanız daha bir anlamlı olur), sesinizle dile getirin, verdiği güzelliklere, doğaya, zindeliğe, kabule, yiyeceklere, ağaçlara şükredin.

Toprak ananın bugüne kadar verdiği görmediğiniz, dikkat etmediğiniz nimetlere. Ağaçlara, bitkilere hürmetle bakın; doğanın farkına varın kendi doğanızın farkına varın. Havayı koklayın. Havanın tazeliğini. Size ne gibi bilgelikler getirdiğini sorun.

Toprak dişil enerjidir, yağmur da, doğayla, suyla ne kadar bağınız azalmış ise o kadar dişil enerjinizle bağınız da kopar.

Bugün İstanbul’da yağmur var. Yağan yağmura teşekkür edin, bereketi, rahmeti getirdiği için ve yapabiliyorsanız toprağa tarçın çubuğu ekin, bazı kültürlerde yerli kabileler tarçın çubuğunu çok sevdiğini söyler ve ondan bir şey istemeden önce bir miktar tarçın çubuğu gömerlermiş toprağa. Tarçın aynı zamanda şefkat demektir.Ya da bir fidan dikebilirsiniz. Tarçını yada fidanı gömerken şunu isteyebilirsiniz :

“Toprak ana kendi doğama dönmeme, kendi doğamı anlamama yardım et, seni anlamama yardım et, seninle güzel bağ kurmama yardım et. Seni anlayacağım şekilde benimle konuş ve öğrendiklerimi uygulama gücü ver.. Bu dünyaya sağlam ve güçlü, sağlıklı köklerle köklenmeme, var olmama yardım et…”

21 Mart -26 Mart Ormancılık Haftası olması nedeni ile ormanları korumak ve arttırmak adına yine toprak anaya şükran göstergesi olarak Orman Bakanlığı’na (https://gelecegenefes.com/) , Tema Vakfı (https://www.tema.org.tr/), Ege Orman Vakfı (https://www.egeorman.org.tr/) gibi bu konuda çok güzel çalışmaları olan vakıflara ağaç bağışı yapabilirsiniz.

Bugüne kadar yaşadığınız, yaşadığımız en güzel ve farkındalıklı bahar olması dileğimle…

Nilgün Yetiş- Dönüşüm Koçu

Yaklaşan etkinliklerim (detaylar ve kayıt için üstüne tıklayın): 1- İş ve Yaşamda Eril-Dişil Enerjilerin Kullanımı , 2-  1- 18 Nisan 2021 Arzu Ettiğin İşi Kendine Çek , 3- 11 Nisan 2021 Parasal Bilinç Atölyesi

Ekinoks nedir?; Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır. 21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır.