Pandemi Döneminde Paranı Nasıl Yönetirsin?

Pandemi bize para, emek konusunda çok şey öğretiyor, işaretleri okuyor musunuz? Hoş şimdi iyice görünür oldu. Altın fırlamaya, Dolar, Euro artışa geçti. Kimimiz bunu fırsata çevirdi bile, kimimiz çevirecek, kimimiz kaçan geminin ardından bakakalacak, kimimiz de “benim durağa zaten bu tren uğramaz ki!” diye kurban bilinci ile devam edecek.

Kaygı insanlığı yönetmenin artık görünen yüzü oldu. Eskiden de vardı. Ancak şimdi düşünen sorgulayan insan için apaçık ortada. Pandemi doğal ya da insan yapması ortaya çıktı, ancak insanlığı uyanışa çağıran bir haberci oldu. İnsanın hiç bir zaman güvende olmadığı ve gerçek güveni içerde yaratabileceğinin göstergesi doğal afetler. Paranız ve üretiminizle oynanıyor, Hem de ciddi şekilde. Uyanın. Çok uyanık olun. Hatta ara ara gece uyandırın kendinizi sakinlikte neler oluyor düşünün, tefekkür edin.

Sen oyunun neresindesin bak!

Sonra ufak ufak da olsa harekete geç. Atalette değilsen hemen harekete geç!

Sizlere önerim hemen şimdi;

  • Parasal zekanızı geliştirin,
  • Finansal okur-yazarlığınızı geliştirin,
  • Her ay en az kazancınızın %7’ini biriktirin. %7 fazla geliyor ise %3’ünü biriktirin. Gerçek zenginlik için Birikim bilincine geçmek bu dönemde çok önemli. Zira insanlar tüketim bilinci aşılanarak yönetildi yıllarca. Altın alın, Gümüş alın, bir köşeye koyun, Birikim bilincine geçin.
  • Harcamalarınızı kontrol edin, gereksiz harcamaları çıkarın.
  • Bu dönemi bir taraftan finansal detoks olarak görün, zararlı alışkanlıklarınızı elimine edin.
  • Para kazanmada, iş yaşamında yeni olasılıklar neler olabilir bakın.
  • Dünya para piyasası dengeleri nasıl değişiyor bakın.
  • İnsanı geçim derdi ile bırakarak bu alanlara, “paradan nasıl para kazanabilirim?”, “paramı nasıl bereketlendirebilirim, bollaştırabilirim?” sorularını bile sordurmuyorlar insanlara. Yani hep bir geçim derdi telaşı ile önündeki fırsatları bile görmesi engelleniyor.

Çok uyanık olup, enerjinizi yüksek ve istekli tutmalısınız bu hayatta!! Krizleri kendi adınıza fırsata çevirmek istiyorsanız ki “fırsat” deyince bu “şark kurnazlığı”ndan bahsetmiyorum. Farket! Nerede uykudasın! Nerede sorumluluğunu almadın? Nerede almamaya devam ediyorsun? Fark et ve harekete geç, Değiştir! Şu kavramları sorgula ve kendinde geliştir.;

Kendi değerini bilmek,

Kazancının değerini bilmek,

Farkındalıklı yaşamak.

Hemen şimdi başla! Niye mi? Zaman hızlandı, sen geride kalabilirsin. “Bana bişey olmaz”ı önce tedbirini al, sonra söyle. “Zaman geçti, çok geç” deme, ufak da olsa başla. Yaşam kendi ile akanları ileriye taşır. Hadi sende uyan yapman gerekeni yap.

Bolluk bereketiniz bol, farkındalığınız yüksek olsun.

Sevgiler,

Nilgün Yetiş / Dönüşüm Koçu

Not: bu konuda benimle bireysel koçluk alarak çalışmak isterseniz ön görüşme randevusu için tıklayın.

Not: Para konusunda konsunda yazılarımı Blog’umdan okuyun, bir tanesinde önce neler önermişim okumak için tıklayın,