Şimdi ve Buraya Nasıl Gelirsin?

Geştalt Psikoloji ekolünün literatüre kazandırdığı “Şimdi ve burada olma” kavramı vardır, koçluk yaklaşımlarında da kullanılır.

Şimdi ve burada olmak nedir; Sadece an’da olmak mı? O an orada ne olduğunun farkında olmak mı? Yoksa kendini geçmişten, ön yargılarından, varsayımlarından alıp an’a getirebilmek; kendini tutturduğun alanlardan özgürleşip yeni ve taze bir bakış açısı ile olana bakabilmek midir? Ana TAZE tepkiler verebilmek midir? Yaratıcı çözümler sunan beynimizin neo-korteksini aktive etmek midir? Evet bunları içerir ama tamamen bu değildir.

Bana göre Şimdi ve burada olmak;İnsanı düşüncelerinden, kendine kurduğu esaretten, devamlı kafasında dönüp duran hikayelerden çıkabilmesi üzerine söylenmiş bir kavramdır.

Bana sorarsanız ana yeni, taze bakış acısı ile bakabilmektir -ki pek çoğumuzun bilmediği, kabul etmediği ve direndiği bir noktadır-. Böyle olunca yeniyi yaratabiliyoruz, yenileniyoruz, her anda canlanıyoruz. Korkularımızdan arınıyoruz. Geleceği bilememenin korkusundan. Geleceğe yeni bir bakış acısı ile bakmanın korkularından.

“Sadeleşmek” deyip duruyorlar şimdilerde. Hele de koronanın etkilerinden sonra. Sadeleşmek sadece fiziksel alanda olmaz! Ruhsal alanda olan sadeleşme, gerçek anlama fiziksel alanda tazelik, yenilik ve tatmin sunar.

Bunun için size önerim: bir olay ile karşılaştığınızda zihninizden hangi düşünceler geçmekte olduğuna dikkat edin ve gözlemleyin. Düşünceleriniz nereye gidiyor? Kaç yaşına? Hangi olaya? Sonra kendinize “Şimdi o anı ile bu olaya bakmanın bir manası var mı?” diye sorun. Büyük ihtimalle faydası yok ve hatta size arzu etmediğiniz başka sonuçları da doğuruyor. Bunu nedenle şu soru ile devam edin “yeni taze ve daha iyi bir tepki nasıl verebilirim?”. Gelen yeni düşüncelere kulak verin ve uygulamaya koyun. Yaşam ileriye doğru gider, geriye değil.

Geçmiş geçti. Geri getiremezsiniz. Ama geçmişe ve geleceğe taze bir gözle bakabilirsiniz. Yargılarınızı farkındalıkla güncelleyebilir, yeni bir bakış açısından eskiye ve geleceğe bakabilirsiniz.

Hadi öyleyse! Eski sizi bırakın. Kendiniz olma alışkanlığını kırın. Olaylara yeni, taze tepkiler verin, bazen içinizden gelmiyorsa hiç vermeyin bile. Böyle böyle hayatınız sadeleşecek ve gerçekten size alan açılacak, çünkü siz farkındalıkla orada olacaksınız.

Deneyin buna değer,

Farkındalığınızı arttırıp, içsel gücünüzü kazanarak hedeflerinizi gerçekleştirmeye doğru gitmek istiyorsanız oldukça dönüştürücü olan koçluk hizmetimi öneririm.

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu / Uçak Mühendisi

Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın…

Tanışma için 75 dakikalık koçluk görüşmesi almak için tıklayın…

Anlamlı hayat ve anlamlı işler için şu yazırlarım da ilginizi çekebilir: 1-Kendinizi Hikayenizle Tanımlamayı bırakın. 2- Yaratıcılık olmadığında, 3- Korona günlerinin bize öğrettikleri, 4. Yaratıcı mısınız? 5- Daha İyi Bir Gelecek İçin “Nasıl?” Sorusunu Doğru Sormak. 6-Hak Vermek

NOT: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.

Sağlıklı ve daha iyi bir gelecek dileklerimle,