DEHA BÖLGENİZE GEÇİN!

Sizce potansiyelinizin hangi bölgesinde yaşıyorsunuz, fonksiyon gösteriyorsunuz? Hayatta potansiyelimizi ortaya koyduğumuz bu 4 alandan birinden hareket ediyoruz;

1- Yetersizlik,

2- Yeterlilik,

3- Mükemmellik,

4- DEHA.

Deha, çok zeki insanlara özgü bir alan değil, isteyenlere, meraklı olanlara ve gerekli çalışmayı yapanlara açık bir alan. Gelin biraz daha detaylı bakalım bu alanlara (Not:Bu alanların hangisinde olduğunuzun detayını anlamak isterseniz Gay Hendricks’in “Kendi Önünüzden Çekilin” kitabını okumanızı öneririm):

Yetersizlik Bölgesi: pek başarılı olmadığımız faaliyetelerden oluşur. Diğer insanlar bu faaliyetleri bizden çok daha iyi yaparlar. Aslında insanın bu noktada kendisini geliştirme isteği yok ise bu faaliyetleri iyi yapanlara delege etmesi kendisine oldukça iyi zaman kazandıracaktır.

Yeterlilik Bölgesi: bu bölgedeki faaliyetleri yapma konusunda yeterlisinizdir, ama bu işleri sizden daha iyi yapan birileri olduğunu da bilirsiniz. Başarılı insanlar belli bir süre içinde, bu bölgede gereğinden çok zaman harcadıklarını fark ederler.

Eğer siz de kendinizi yeni seviyeye taşımak istiyorsanız bu alanda çok fazla oyalanma tuzağına düşmemelisiniz. Bu alanda oluşturduğunuz egonuz bir süre sonra size engel tuzaktır.

Gay Hendricks insanların sahip oldukları potansiyelin tamamını ortaya koymadıklarında, belli belirsiz semptomlar gösteren ve tanı konulması güç bazı hastalıklara yakalandığını belirtiyor: kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji sendromu, fibrosit bunların en iyi örnekleri olduğunu söyler.

Ve şöyle devam eder: “insanlar deha bölgelerinin dışındaki bölgelerden kendilerini kurtardıkça ve gerçek potansiyellerini ortaya koymak yolunda adımlar attıkça, bu iki hastalığın da kendiliğinden yok olduğunu gözlemledim.”

Sizde durum nasıl? Sizce adı konulmamış yorgunluk, bezginlik, boyun ağrısı, fıtık gibi durumlar var mı? Katlandığınız durumları gösteren, küçük oynadığınızı gösteren? Peki sizi Mükemmellik ya da DEHA bölgenize gitmekten alıkoyan nedir? Bilmek ister misiniz? o zaman okumaya devam edin.

Mükemmellik Bölgesi: Gerçekten çok iyi yaptığınız, başarılı olduğunuz faaliyetler yer alır. Bu bölgede dört başı mamur bir hayat sürebilirsiniz. Bu bölge başarılı insanlar için baştan çıkarıcı, hatta zaman zaman da tehlikeli bir tuzaktır. Çünkü bu bölgede kalmak eliniz ayağınızı bağlar ve Deha Bölgenize doğru gerçekleştireceğiniz büyük sıçramalardan sizi alıkoyar.

Mükemmellik bölgesinde kaldığınız sürece ruhunuzun derinliklerindeki büyülü bir yer yavaş yavaş solar, derinlere gider. Başarılı amam yaşayan hissiz ölüye dönüşebilirsiniz. Sonra da kendinizi, durumu sorgulayabilirsiniz. Benim gibi müthiş bir insana nasıl oldu da böyle oldu diye.

İçinizde mutlak başarı ve doyum hissini size yaşatacak tek bölge vardır: DEHA BÖLGESİ.

DEHA BÖLGESİ: Doğal Yeteneklerinizi serbest bırakarak dehanızı ortaya koymak, başarılı olmak ve doyumlu bir yaşam sürmek için mutlak yoldur. Doğuştan getirdiğimiz bize özel güç ve yeteneklerdir. Gay Handricks özellikle henüz keşfetmediyseniz deha bölgenize incelik ve zerafetle yaklaşmanızı öğütlemektedir.

Bu belki toplumumuzun çocukluktan itibaren doğal yeteneklerimizin gelişmesine çokça önem vermemesi, alan açmamasından ürkütülebilecek, hassas bir alan olduğuna işaret etmesi. Belki hiç tasarlanmamış, ortaya çıkmamış ve geldiğiniz topluluğa aykırı görünen bir keşif, tasarım, değişim projesi ortaya çıkaracaksınız. Bu noktada hem size karşı iç seslerinizin hem de dış seslerin farkında olup, kendinizi ve doğal yeteneklerinizi tüm farklılıklara ve ters görüşlere karşı geliştirici şekilde çalışmanız çok önemlidir.

Ben direkt konuya girerek sizde soru işaretleri ve merak bırakmak istiyorum ki DEHA Noktanızı bulun ve bu krizi fırsata çevirerek çıkın.

Nasıl mı olacak? YARATICILIĞA İZİN VERİN! ÖZELLİKLE DE BU DÖNEM.

Kendi yaratıcılığınıza, çocuğunuzun yaratıcılığına, eşinizin yaratıcılığına, çalışanlarınızın yaratıcılığına.

Bu dışa bağımlılıktan, bu durağanlıktan böyle kurtuluruz. Kendi içinizde bir devrim yaratın. Meraklı olun. MERAKI getirin hayatınıza. Hayatı merak edin, görüneni, görünmeyeni, olanı olmayanı! Merakı öldürmeyi bırakın. Merakı susturmayı bırakın. Eğer bu konudaki paylaşımımı videodan dinlemek isterseniz aşağıdaki resme tıklayın…

https://youtu.be/noxOcFVcZ-w

Merak yaratıcılığın kapısıdır. Merak olmadan yaratıcılık kapısını, deha kapısını açamazsanız.

“Bir dehanın bütün hikayesi şudur; insanlar kendi aralarında birbirlerine etmedikleri şeyi, birine müsaade etmişlerdir; yani o insan, canının istediği her şeyi tam yapabilmiştir.” Goethe

Eğer hayatınızdan, olanlardan, içinde bulunduğunuz durumdan sıkıldıysanız NASIL?” sorusunu sormaya başlayın!

“Nasıl?” sorusuna örnekler bulabileceğiniz sesli yayınımı (podcast) dinlemek için tıklayın.

Ama eleştirel değil. Bildiklerinizi devam ettirme zihni ile değil, haklı çıkma zihni ile değil! Yeniyi öğrenme, yeniyi merak etme zihni ile. Kalbiniz pır pır etsin yeni alacağınız bilgi için. Yeni kapıları kendinize açtığınız için.

İşte o zaman gerçek DEHANIZI ortaya çıkarma, gerçek yaratıcılığınızı ortaya koymaya alan açar ve başlarsınız.

Hayatta anlam yaratma, gerçekten hayatla ilgilenme ile olur. İlgi de meraktan, öğrenmeye, açılmaya, genişlemeye, gelişmeye istek ile olur.

“Deha, kafandakini gerçeğe dönüştürme yeteneğidir.” F. Scott Fitzgerald

Hadi o zaman. Bugün en az 5 tane yeni şeyi merak etme izni verin ve kendinize sorun (bu çalışmayı yazarak yapar, bir günce oluşturursanız çok daha fayda edenirsiniz, geldiğiniz noktaya siz bile şaşırırsınız):

-Merak ediyorum, bu acaba nasıl böyle oluyor”, “Merak ediyorum bunun amacı ne?”

“-Merak ediyorum, bu iş nasıl daha kolay ve keyifli yapılabilir?”

Hele de yaşadığımız pandemi nedeni ile dünya açık bir üniversite haline gelmişken, birsürü kaynak size açılmış iken ve kendinize bir vesile ile zaman yaratmış iken, bu anların değerinin farkına varın ve faydaya çevirin.

“Ben günde üç saat düşündüğüm için dahi oldum.” B.Shaw

Bakın bakalım bu sorularla hayatınızı nasıl neşelendiriyor, nasıl frekansını yükseltiyor, nasıl daha iyi tatlar alıyor, an’da oluyor ve yaratıyorsunuz.

Sağlıklı ve ruhunuzda ve ruhlarda tad bırakan günler dileğimle.

Anlamlı hayat ve anlamlı işler için şu yazırlarım da ilginizi çekebilir: 1- Yaratıcı nesiller yetiştirmemenin cezası, 2- Yaratıcılık olmadığında, 3- Tüketim Toplumları ile üretim toplumları arasındaki farklar, 4. Yaratıcı mısınız? 5- Daha İyi Bir Gelecek İçin “Nasıl?” Sorusunu Doğru Sormak.

Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın…

Koçluk almak isterseniz ön görüşme ve bilgi almak için tıklayın…

NOT: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.

Sağlıklı ve daha iyi bir gelecek dileklerimle,

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu / Uçak Mühendisi