KENDİNİZ OLMANIZI ENGELLEYEN 4 EGO TUZAĞI

Hepimiz mutlu, doyumlu ve neşe içinde bir yaşam arzu ederiz. Kimi zaman bu normal bir şekilde gelir, kimimize de ne kadar istese de istediği gibi olmaz. Birşeyler içine sinmez, eksiklik hisseder. Nereden geldiğini fark etmez, ta ki içine, kendine detaylı olarak bakmayı göze alana kadar.

Mutlu ve doyumlu bir hayat içinde misiniz? Belki istediğiniz kariyeri yaptınız, tepe yöneticisi bile oldunuz ya da istediğiniz doğrultuda ilerlediğiniz düşünüyorsunuz peki ya içiniz? İçinizde bir boşluk, tarif edilmez bir acı ya da bağlantısızlık hissediyor musunuz? Eğer öyleyse bu yazım tam size göre…

Ruhsal konularda eğitimler veren Matt Kahn’ın “Hislerinize Güvenin” kitabını okuyorum. Kesinlikle zihinsel-ruhsal-duygusal ve bedensel denge yani bütünlük, barış ve iyileşme isteyen herkesin okumasını öneririm. Hisler bizim durumumuzu açıklayan bir barometre iken, hislerimizi ve onların işaret ettiği karşılanmamış ihtiyaçlarımızı giderirken ya da karşılanmış ihtiyaçlarımızı kutlamanın ve yüksek potansiyelimizi ortaya koyarak mutlu, neşeli, özgüvenli yaşamamızın önündeki en büyük engel EGO ve EGO yaraları olduğuna işaret ediyor.

Matt Kahn Egoyu;

“Ego, kişiliğinizin hastalığı değil, kişiliğinizin etrafında dönen zorlayıcı kalıplardır.”

diye tanımlar ve bizi kendimiz olmaktan alıkoyan 4 ego tipinden bahseder:

No alt text provided for this image

1- Haklı olma isteği (benim dediğim, inandığım, bildiğim doğru diyorsanız buradasınız)

2- Hakkı olduğuna inanma (ego şişmesi de diyebiliriz, birşeylerin zaten siz olduğunuz için hakkınız olduğunu iddia etme ve oradan konuşma),

3- Kurban olduğuna inanma,

4- Muhtaç olduğuna inanma.

Bu 4 ego ile ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalıştığımızda bize ve bütüne arzu ettiğimiz içsel tatmini vermeyen eylemlere giriyoruz. Bu Ego kalıpları davranışlarımızla bizi bir şekilde korumaya çalışırken, her seferinde kendimizle bağımızın daha koptuğu, pahalı sonuçlara neden oluyor (Daha önce yazdığım Ego Oyunları adlı yazımı da okumanızı öneririm).

Ne kadar egonun sizi ele geçirdiğini fark ederseniz, o kadar olumsuz etkilerinden özgürleşirsiniz.

No alt text provided for this image

Bu ego tuzaklarının oluşmasına neden olan 4 yarasından bahseder ki çoğunluğu çocukluktan karşılanmamış ihtiyaçlardan kaynaklanır:

  • İhmal edilmişlik
  • Suistimal, taciz
  • İlişki bağımlılığı
  • Kayıp

Bu yaraların farkında olmak, oluşturduğunuz EGO kalıplarını ve hayatınıza ve ilişkilerinize etkilerini de görmenize ve belki de KALPTEN, kendiniz olmaya izin verdiğiniz, kendiniz olarak görüldüğünüz ilişkileri ve işleri size çekmeye yardımcı olacaktır.

Bu nedenle eğer bir durum canınızı sıkıyor ise karşı tarafı suçlamak ya da bu ego kalıpları ile eyleme geçmek yerine içinize dönmenizi, içinizde karşılanmayan hangi ihtiyacınız olduğunu sormanızı, ihtiyaçlarınızı karşılamaya kalpten ve yüksek bilinç ile nasıl çözüm bulabileceğinizi sormanız sizi yaratıcı alandan bütünün faydasına eylemlerde bulunmanızı destekleyecektir.

Özünüzle bağlantınızın önündeki engellerin kalktığı, kendiniz olma farkındalığınız yüksek ve potansiyelinizin açığa çıktığı bir hafta dilerim.

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu