Ataları Onurlandırmak

Aile dizimi çalışmasını duymuşsunuzdur. Terapist Bert Helinger’in geliştirdiği bu çalışma aile dinamiklerini inceleyerek çözemediğimiz, anlam veremediğimiz ve bizi kısıtlayan olayların çözülmesine yardım eder. Mesela;

1- Sürekli kayıplar – iş olabilir, eş, para, çocuk kaybı.

2- Mesela aile içi devam eden çatışmalar,

3- Tekrar eden döngüler,

4- Çok arzu edip, çalışıp da daha iyi bir hayata geçememek.

5- Sık sık haksızlığa uğramak,

6- Evlenmek isteyip evlenememek gibi.

Atalardan özgürleşmeyi anlatır bir taraftan Bert Helinger, ama ataları onurlandırarak. Bunun nasıl olduğunu daha önce katıldığım aile dizimi çalışmalarından bilgi olarak alsam da bugüne kadar nasıl olabileceğini anlamamıştım. Hele de farkında olarak ya da olmayarak atalarımdan aldığımı düşündüğüm kısıtlayıcı kodlarla yaşadığımı her düşünüşümde ve buna öfkelenişimde. Geçmişe ve onların oldukları yerden çok da değişim yaratamamış olmalarına öfkeleniyordum.

Eğer siz de göç görmüş, kıtlık çekmiş ya da kayıpların çok olduğu ailelerden geliyorsanız kendi barış, huzur ve başarınızı engelleyen kısıtlayıcı kodlarınız olabilir.

Bert Helinger ataların yaşadığı kısıtları, sıkıntıları yaşamın ileriye gitmesi, bizlerin daha iyi bir yaşam sürmeleri için yaşadıklarını söyler.

Atalarımız bilselerdi kesinlikle daha iyisini de yaparlardı.

Bize düşen geçmişe takılıp kalmayı bırakıp, çağa ayak uydurmak, çağın gereklerini almaktır.

Aynılıkda ısrar etmek sadece kendinizi sabote etmek değil, aynı zamanda yaşamın akışına da set koymaktır.

Koyduğumuz her direnç fazlası ile etkileyerek bumerang etkisi ile geri döner.

Bu noktada ataları onurlandırmak için onların kısıtlı hikayelerine bağlı kalıp yaşayarak onurlandırmak yerine onlara yaptıkları için teşekkür etmek, saygıyla anmak ve daha iyi bir gelecek yaratmanın uygulayıcıları ve elçileri olmaya gayret etmemiz sağlıklı olanıdır.

Ataları onurlandırmak için yapılacak bir dua:

“Benim ve ailemin geleceği için katlanmış olduğunuz zorlukları, fedakarlıkları, sıkıntıları görüyor, teşekkür ediyor ve onurlandırıyorum, bunun içindeki bilgeliği almayı ve hayatıma uygulamayı seçiyorum, bilerek veya bilmeyerek sizi incittiysem özür dilerim. Ruhunuz şad olsun. Bilgeliğiniz ile yolumu aydınlatın. Kaderlerinizin önünde saygıyla eğiliyorum ve sizi serbest bırakıyorum ve kendi yoluma, kendi gerçekliğimi, potansiyelimi, varlığımı gerçekleştirmeye gidiyorum.”

Bilin ki, hayatı ileriye taşıyanlar olmamız hayat tarafından da ödüllendirilmemizi sağlayacaktır. Bunu ister kendiniz için yapın, ister ihtiyaç halinde olan birinin iyiliğine katkı sağlamak üzere yapın, hayat da sizi ödüllendirecektir.

Ben de bu vesile ile hem kendi aile atalarımız, hem de ülkemizi bize vermek için canla başla çalışmış ve yaşamını vermiş atalarımızın, şehitlerimizin önünde saygıyla eğilerek hatırlatmak isterim.

Not: Bert Helinger’in çoğu kitabı Türkçe’ye çevirilmiş, birinden başlayıp okumanızı öneririm. kesinlikle bizim toplumumuzda her ailenin şifalanacak bir hikayesi vardır. Her farkındalık üzerine çalışmanız kollektif bilincin temizlenmesine ve ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Ayrıca oldukça değerli uygulayıcıları da var. Aile dizimi çalışmalarına katılarak kendi aile dinamiklerinize yakından bakabilirsiniz.

Atalarımızdan almamız gereken dersleri alıp, onları onurlandırarak ilerleme ve yaşama katkı sağlama dileği ile.

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu

Not: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.