2020’i karşılarken

2020’ye giriyoruz ve ben daha da heyecanlıyım. 2020 bana ne getirecek diye değil, bu sefer ben neler yaratacağım diye. Farkındalığım arttıkça kendi gerçekliğimi yaratmada üzerime düşen görevi daha net görüyorum, bazen acı veriyor ama yüzleşerek ilerlemek beni bir taraftan da özgürleştiriyor. Gelişimimde, arzu ettiklerimi yaratmada ne kadar istekli ve aktif olduğumu, ne kadar köşede oturup hayatın bana getirdikleri ile birşeyler yapmaya çalıştığımı görüyorum ve hatalarımdan olgunlaşmak kadar yeniden bakmayı ve yeniden başlamayı seçiyorum.

Gerçekten içsel güç ile yaratım, farkındalık ile geliştirebileceğimiz bir davranış ve düşünce, yaratım şeklidir.

Biliyorsun, bunun için de tekrar tekrar FARKINDALIK üzerinde duruyorum. Bu nedenle bugün seni birkaç önemli soru ile bırakıyorum. Lütfen bir saatini kendine ayır bugün ya da bu hafta. Bu soruları yanıtla;

1- Ben kimim?
2- Kim olmaya doğru ilerliyorum?
3- Şu an neredeyim?
4- İlerlemek, hedeflerime erişmek için nelere ihtiyacım var?
3- Şu an hayatımdan olan nelere şükran duyuyorum?

Bunlara cevap verdiysen sıra şu sorularda…
Bugün birkaç kitap aldım, kimi ikinci el. Bir tanesi ilginç idi, Josef Krishner’in “Egoist Olma Sanatı”. Gerçek benliği bulmak için kendine nasıl öncelik verileceğini biraz ironik dille anlatan Khrishner Şunu söylüyor;

“Mutluluk birçok farklı ihtiyacın bir uyum içinde bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Yaptığımız herşeyin bizi mutlu kılabilmesi için, onların bir bütünün uyumlu parçaları olduğunu bilmek gerekir.”

Khrishner Kendimize uygun olan ve bizi, arzuladığımız hedeflere ulaştırmasını beklediğimiz hayat planı ve tasarımı için 4 harika ipucu sunuyor. Bu ipuçlarının düşünmeniz ve faaliyete geçmeniz için soruya dönüştürdüm:

1- Ne istediğini biliyor musun?
2. Neyi yapabileceğini biliyor musun? (Bunu biliyorsan neyi yapamayacağını da bilirsin.)
3- İsteklerle, onları elde etmemizi sağayacak kişisel yetenekler rasında bir uyum kurma ve bunları dış dunyanın gerçekleri ile dengelemek için neye ihtiyacın var?
5- Varılmak istenilen hedefler için nelerden vazgeçeceğini biliyor musun?

 Neyi yaratmaya doğru ilerlediğini bilmeden ve ona ulaşmak için neleri bırakman ya da dönüştürmen gerektiğini bilmeden ilerlemen mümkün değil.

“Yalnızca iyi olmak, yeterli değildir. Bilgi, beceri, çalışkanlık ve iyi niyet kadar önemli olan başka bir yetenek de, diğer insanları, bizim değerimizi anlayacak ve bunu bizim lehimize kullanacak biçimde etkileyebilmektir.”

Josep Krishner

Şimdi elinde 2020’de gerçekten içine sinen hayatı ve başarıyı yakalamak, yaratmak ve sürdürmek için elinizde güçlü sorular var.  Bunları kullan, bunlarla yaratacakların çok daha içine sinen ve anlamlı gelecektir sana. Kolaylıklar ve keyifli yaratımlar dilerim.

Eğer 2020 senin yılın olmasında koçluk çalışmalarımla daha kısa ve kalıcı başarılar oluşturmak istiyorsan çalışmalarımı BİZ sayfasından incelemeni öneririm.

Güzel bir hafta dileklerimle,
Nilgün Yetiş
Dönüşüm Koçu


NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.

Etiketler:
, , , ,