YAKINLIK VE İLİŞKİ KALİTESİ

Konuya müsadenizle biraz kadın tarafından bakacağım. Bugün birçok kadın bir ilişkisi olmamasından yakınmakta, bir sürüsü de ilişkisinin kalitesinden ve sürdürülebilir olmamasından muzdarip. İlişki kurmak kapasitesi aslında dişil özelliktir, sağ beyin işlevidir. Bu nedenle belki de “yuvayı dişi kuş yapar” derler.

Tabii günümüz sosyo-kültürel yapısı artık iletişim işini kadına bırakmıyor. Kadın sosyal yaşamda daha çok rol aldıkça daha kaliteli ilişkiler bekliyor erkekten. Artık ilişki oluşturma ve onu yürütme, sürdürülebilir kılma iki tarafın da sorumluluğunda…

İlişkilerinin kalitesi yaşamının kalitesini belirliyor, ilişki kapasiten sence nasıl? 

İyi olmayan ilişkiler hüsranla biten sonuçlar, belki de bir daha kimseye bağlanmama yeminleri ile sonuçlanıyor.

Eğer kaliteli bir ilişkiye özlem duyuyor isen yakınlık kurma becerini (intimacy) geliştirmeden gelmeyeceğini söylemek isterim. Herkesin istediği yakınlık. Ancak yakınlık önce kendini tanıma, kendine samimi olma, EGO OYUNLARINI bırakma ile olur. Böylece içsel barış ve huzur ile karşındaki ile iyi ilişki geliştirebilme, kendini olduğun gibi ifade edebilme, kırılganlıklarını anlama ve yönetebilme becerilerin gelişir. 

Yakınlık 4 alanda gelişmiş olmayı, farkında olmayı ve yakın bağ kurduğunuz kişiye  ihtiyaçlarınızı ifade etmeyi barındırır:
1- Fikri: Düşüncelerinizi ve düşüncelerinizi başkalarıyla paylaşma yeteneği
2- Duygusal: En içteki duygularını bir başkasıyla paylaşma yeteneği
3- Fiziksel: Fiziksel yakınlık kurma yeteneği
4- Deneyimsel: Deneyimleri başka biriyle paylaşma yeteneği

Sonuçta insanın kaliteli ilişki kurma kapasitesi öncelikle kendisini tanıması, kendi güçlü, zayıf yönlerini, zaaflarını bilmesi, yönetebilmesi ve ilişkilerinde sahte kimliklere sığınmadan ifade edebilmesi ile oluşur.

İLİŞKİLER NEDEN ESKİSİ GİBİ SÜRMÜYOR? NEREDE BAĞ KOPUYOR ya da acaba GERÇEKTEN iyi bir BAĞ kurulabiliyor mu günümüz dünyasında?

Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım:

İlişki kurmak kapasitesi aslında dişil özelliktir, sağ beyin işlevidir. Bu nedenle belki de “yuvayı dişi kuş yapar” derler.

Oysaki günümüz sosyo-kültürel yapısı artık iletişim işini kadına bırakmıyor. Kadın sosyal yaşamda daha çok rol aldıkça daha kaliteli ilişkiler bekliyor erkekten. Erkek de eski aileden öğretilmiş bir eş aramıyor. Artık ilişki oluşturma ve onu yürütme, sürdürülebilir kılma iki tarafın da sorumluluğunda…

İlişkilerinin kalitesi yaşamının kalitesini belirliyor, ilişki kapasiten sence nasıl? 

İyi olmayan ilişkiler hüsranla biten sonuçlar, belki de bir daha kimseye bağlanmama yeminleri ile sonuçlanıyor.

Eğer kaliteli bir ilişkiye özlem duyuyor isen yakınlık kurma becerini geliştirmeden gelmeyeceğini söylemek isterim. Burada bağlanma eğilimlerine ve seni alıkoyan yönelimlerine bakmakta fayda var. Nedir bağlanma çeşitleri:

  • Güvenli bağlanma.
  • Kaygılı-güvensiz bağlanma.
  • Kaçıngan-güvensiz bağlanma.
  • Darmadağın-güvensiz bağlanma (detaylar için tıklayın.)

Herkesin istediği yakınlık. Ancak yakınlık önce kendini tanıma, kedine samimi olma, kendimizi koruma olarak oluşturduğumuz EGO OYUNLARINI bırakma ile olur. Böylece içsel barış ve huzur ile karşındaki ile iyi ilişki geliştirebilme, kendini olduğun gibi ifade edebilme, kırılganlıklarını anlama ve yönetebilme becerilerin gelişir. 

Eğer sen de kendini tanıyarak, kendi önündeki düşünsel engellerini kaldırarak ilişki kurma becerilerini geliştirmeye “EVET” diyorsan sana 4 saatlik Online Bireysel Koçluk Paketim ile başlamanı öneririm.

İlişkilerinizin arzu ettiğiniz seviyede olması dileklerimle iyi haftalar dilerim,

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu

Not: 1- Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.

2- Çalışan hanımlar, Linkedin’de çalışan kadınlara özel İş ve Yaşamda Kadın grubuma katılın.