İLİŞKİLERDE POZİTİF DEĞİŞİKLİĞİ SAĞLAYAN SORULAR

Doğru sorular sorarak kendinize ve ilişkinize koçluk yapmak ister misiniz?

İlişkinizin kalitesinden memnun musunuz? Herkes yolunda giden, içinde mutlu, huzurlu, anlaşıldığını hissettiği, ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olduğu huzurlu bir ilişki istiyor ancak bu konuda aktif eylemde bulunan az. Korkuyoruz belki. Değişmek istemiyoruz, değişime direniyoruz. Birileri bizi anlasın, biz aynı kalalım istiyoruz ama olmuyor. İlişkiler büyümemiz için yaratılmış alanlardır. İnsan başkalarının gözünden kendini görür ve iyileşir, ilerler. Bu nedenle de hep haklı olup, karşı tarafı suçlamayı bırakıp, kendini ilişki içinde gözlemlemek ve gerekli değişim, dönüşümleri yapmaya da gönüllü olmak gerekir.

Bu nedenle kadın-erkek ilişkileri üzerine çalışmalar yapan, benim de eğitimlerini aldığım, oldukça faydalandığım Aile Terapisti ve İlişki Koçu, Klinik Psikolog Katherine Woodward Thomas’ın bülten paylaşımlarından birini Türkçe’ye çevirdim.

Soru sorma sanatını öğrenerek kendinize koçluk becerilerini geliştirmek isterseniz, Katherine Woodward Thomas’ın sizi pozitif değişikliğe götürecek sorulara güzel bir örnek teşkil eden yazısı ile sizleri başbaşa bırakıyorum:

Sevgide hayal kırıklığına uğratan deneyimlerimizin kaynağı olarak kendimiz için sorumluluk almaya çalıştığımızda, bizi doğrudan utanç ve öz-nefrete sürükleyen sorular sormaya başlarız.

Yine de, “Neden doğru düzgün edemiyorum?” ya da “Nasıl bu kadar aptal olabilirim?” Gibi utangaç temelli sorular, daha iyi ilişkiler kurma yeteneğinizde bir gelişim yapmaz.

İnsanlara her zaman hatırlatırım ki;

“Bende kahrolası yanlış olan ne?”

Olumlu değişime yol açacak bir soru değildir.

Sevgide hayal kırıklığı yaratan örüntülerinizden, özellikle birlikte bağımlılık, aşk bağımlılığı, narsisist taciz, kronik yalnızlık veya ihmalden kurtulmak için, kendinize büyümek için ilham verecek sorular sormaya başlamak isteyeceksiniz.

“Gücümü ona nasıl verdim?”,

“Bunu yapmak için beni ne motive etti?”

“Şimdi ilerleyen gücümü geri almak için şimdi ne yapabilirim?”

Bu sorular, bulunduğunuz acıyı yakıt olarak kullanmanıza izin verir. Acınızı dönüştürür, yakıt olarak ileriye doğru ilerleyerek olumlu değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Evet, diğer kişi ortalığı batırmış olabilir. Ancak tüm dinamikler birlikte yaratılmıştır. Her ben-merkezli, narsisistik erkek için, onun ilgisini kazanmak için kronik olarak kendinden kolay vazgeçen, kendi içinde kaybolan bir kadın vardır. Her yargılayıcı ve eleştirel kadın için, onayını almak için çaresizce kendini veren güvensiz bir adam vardır.

Daha mutlu, daha sağlıklı ilişkiler yaratma zamanı geldi;

Bunu yapma gücün gerçekten GÜÇLÜ SORULARI sormanda yatıyor.

Şu an ne ile mücadele ettiğine bir bak.

Evet şimdi sizde, size güç verecek , deneyiminizden büyütecek bir sorabiliyor musunuz bir bakın. Daha destekli bir ortamda olmak isterseniz iş yaşamındaki kadınlara özel grubuma katılmak isterseniz tıklayın….

Anlamlı ilişkiler, içinize sinen bir hayat yaratmanız dileğimle iyi haftalar.

Benimle çalışmak isterseniz ön görüşme randevusu için tıklayın…

Bu yazı hoşunuza gittiyse şu yazılarımı da beğenebilirsiniz: 1- Sevgi mi, Bağımlılık mı? , 2- Yaşamda İlerlemek için Kendinizi Hikayeniz ile tanımlamayı bırakın, 3- Hayatınızı Değiştirecek 10 soru, 4- Şiddetsiz İletişim, 5- Farkındalıklı Sevginin 5 Niteliği, 6- Öz-şefkat

Not: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.