Ego Oyunları

GELİŞİM İÇİN KENDİ EGONUN OYUNLARINI İYİ BİLMEK GEREKİR…

Ruhundan gelen seslere kulak veriyor musun? Yoksa toplumun, sistemin sana dayattıklarını mı dinliyor ve onaylıyorsun. RUH büyümek ister. EGO seni olduğun yerde tutmak ister. Çünkü en iyi bildiği alan GÜVENLİK alanıdır. Kötü bile olsa seni sözde “güvende” bildiği alanda tutar. Buna KONFOR ALANI da diyebiliriz. Ama tekrar tekrar duyduğunuz birşey vardır;

Büyüme KONFOR ALANI dışında yer alır.

No alt text provided for this image

Ego bu yaşamda hayatta kalmak için küçükken geliştirdiğin SAHTE KİMLİKTİR. Görevi hayatta kalmak için seni korumaktır. Bu nedenle de büyüsen de o sen sanki küçük bir çocukmuşsun gibi İLKEL BEYİNDEN (amigdala) tetiklenip, korku dolu yaşamsal tepkiler verdirir, yani EGO’nun yönetimi altındasındır. Oysaki olması gereken EGO’nun senin yönetimin altında olmasıdır. Bunun için GÖZLEMCİ olup onun oyunlarının farkına varmak ve büyümeyi seçmek çok önemlidir.

Ego ya geçmişte yaşar, pişmanlık duyar, ya da gelecekte yaşar, KORKU ve ENDİŞE içinde panikler ve şu andan YETERSİZLİK hisseder.

Oysaki RUH anda yaşar, sessizdir, sakindir, evrensel düzene ve gelişime güven duyar.

No alt text provided for this image

EGO engellerini fark etmek ve kırmak için CESARET gerekir. BİLİNMEYENE açık olmak, hata yapmaktan korkmayı bırakmak, BÜYÜMEYE, GELİŞMEYE niyet etmek gerekir. Yaşadığınız denemeleri birer deneyim olarak görüp dersini almak gerekir ki, o içimizden gelen sessiz sesin, bize gösterilen ilhamların sesine kulak verebilelim, KONFOR alanından çıkıp, gelişebilelim.

“Gerçek sevgi, benlik ve egodan sıyrılmış, kısıtlayıcı olmak yerine özgürleş­tirici ve geliştiricidir.” Erich Fromm

Sizi bugüne kadar getiren EGOnuzu artık yönetmesi gerekenin siz olduğunuzu anladığınızda gerçek özünüze, hakikate doğru gelişim başlar…

Gelişim için kendine soracağın ilk ve en önemli iki soru şu olabilir:

  • Korkularım neler?
  • Korkularım olmasaydı ben kim olurdum?

Şimdi söyleyin bana bu olmak istediğiniz kişi için atacağınız anlamlı adım ne olabilir?

Eğer yapmak istediğiniz hedeflere doğru ilerlemede ego oyunlarından sıyrılıp hızlı ilerlemek istiyorsanız bireysel ve yönetici koçluğu programlarımı öneririm. Detaylar için Biz sayfasını inceleyin.

Ruhunuzun sesini duyduğunuz, kalp ile aklı birleştirdiğiniz yaratımlar içinde olmanız dileği ile iyi haftalar dilerim.

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu

Not: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.