Kim Olmaya Doğru İlerliyorsun?

Koçlukta bir söz vardır. “Nereye gideceğini ve nerede olduğunu bilmezsen, hedefine varamazsın.” Aslında çoğu konuda öyle değil mi? İş yaşamında bir proje gerçekleştirmek, işini ileriye götürmek, kariyerinde istediğin yere gelebilmek için; en basitinden günlük hayatta bilet almak için nerede olduğumuzu ve nereye gitmek istediğimizi belirtmemiz gerekiyor.

Tabii bir de biz de “bir yola çıkalım da bakarız”, “göç yolda düzülür.” gibi akışına bırakan atasözlerimiz de vardır. Bunlar belki çok atalette kalan insanları motive etmek için iyidir ancak gerçekten içinde ileriye gitmek için yanıp duran bir ateş varsa seni geriye doğru itenleri değil, ileriye götürenleri dinlemende fayda var.

Bunun için “kim olmaya doğru evrimleştiğini bil” diyorum sana. Bunun için sorular hazırladım sana. Aşağıdaki sorulara içtenlikle vereceğin cevaplar hem üzerinden büyük bir yükü kaldıracak, hem de seni çok rahatlatacak. Bir kağıt kalem al ve kendine sessiz, sakin bir köşe ayır ve sormaya başla:

insan bir annesinden doğar, bir de bilinçlenerek kendini doğurur; işte o zaman gerçek doğum gerçekleşir.

Bu soruların herbiri farkındalığını açığa çıkaracak.

Bilesin ki dönüşüm bir süreçtir, Bir gecede olmaz, sadece dua ile gerçekleşmez. Harekete geçmek, sürekli, içinden yanan ateşle beslenerek hareket etmen.

Hedeflediğin kişi olmak için yeri geldiğinde destek istemeden çekinme. Her “kendim yaparım dediğinde, şimdi zamanı yok, param yok “dediğin her durumda kendi gelişimini baltalıyorsun.

Benimle koçluk çalışmasına başlayanlar, daha ilk seansta geç karar verdikleri için kendilerini nasıl sabote ettiklerini ve oyaladıklarını görerek başlıyorlar ve ben kazandıkları farkındalıkları ve değişimi keyifle izliyorum ve koçluk gibi bir hizmet olduğu ve gelişiminize faydalı olabildiğim için şükran duyuyorum.

Sen karar vermek için neyi bekliyorsun? (Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın.)

Not: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.