Halinden Memnun Değilsen, Yeniden Bak!

Eskiye yeni gözlerle bakmak gerek, yeniyi yaratmak için.

Nilgün Yetiş

İnsan bazen yaşanmışlıklarından dolayı denemekten vazgeçmek istiyor, yeniyi yaratmaktan imtina ediyor. Korkuyla yaklaşıyor. Oysaki yeniyi yaratmak aynı zamanda eskiye yeni gözlerle bakmaktır.

Öyle olmasa 5 milyar yaşı olan dünyada hepimiz sıkıntıdan ölürdük.

Eğer insanoğlu kendi sıkıcılığının zindanlarında boğulmaktan vazgeçip yaratıcılığının içine girmeseydi, yeniyi yaratamazdı. Daha iyiyi yaratamazdı. Bu kadar kültürel, sanatsal, bilimsel, teknolojik gelişme, ilerleme olmazdı.

Tabii bu gelişimlerin yıkıcı değil yapıcı olmasına özen göstermek de insanın işi.

Eğer bulunduğunuz durum sıkıcı geliyorsa yeniden bakın. Bir daha bakın, kendinize bakın, kendinizin o durum içindeki tutum ve davranışlarına bakın, eminim ki revize edilecek, düzeltilecek, daha iyi hale getirebilecek birşeyler bulacaksınız, işte oradan yaşamın içeri girmesine izin vereceksiniz.

Çünkü yaşam tekrarlardan ibaret değildir. Yenilik ve yenilenme üzerinedir. 

Nilgün Yetiş

İnsanın gelişimi bir sarmal yapıdadır. İçinde küçük sarmalları, iniş çıkışları da barındıran ama yukarı doğru çıkan bir sarmal. Zihne, bilindik alışılmış kalıpları arayan egonuzun kalıplarına takılıp kendi labirentinizde kaybolmayı bırakın.

Bulunduğunuz duruma tekrar bakın, tekrar bakın; doğru tutum ve eylem için de misiniz? neyi daha farklı ve daha iyi yapabilirdiniz? Bunun için neye ihtiyacınız var? Kendinizin en iyi versiyonu olmak için hangi davranışta bulunabilirsiniz?

Bu sorulara gelen cevapları dinleyin, küçük de olsa adım atın. Hayatınıza yaşamın girmesine izin verin. TAZE ve YENİ Hepimizin aradığı bu değil mi? Sıkıntının kaynağı ne? Eski bilindik kalıpları güvenilir bilip yeniye alan açmak değil mi?

Yeni her zaman iyidir, çünkü sizi gerçekten düşünmeye, gerçekten yaratmaya iter. Ona izin verin. Taze yaşamın sizin kanalınızla bu alemde hayat bulmasına izin verin. Yani gelişime sizin de bilinçli katkınız ya da durağanlıkta kalarak bilinçsiz engelleyen katkınız olduğunu bilin.

Bu konuda size daha önce bir yazımda önerdiğim “Bugün Aslında Dündü” filmini izlemenizi ve hayatınıza uygulamaya başlamanızı öneririm.

Hatırlayın, hayatınızın bilinçli yaratıcısı sizsiniz ve izin verin yukarı doğru çıkın.

Orada başkalarına da ilham olacağınızı bilin.

Yürekten yapılan eylem, etki yaratır.

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu

Not: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.