Bolluk ve Bereket İçin Üreten Beyne Egemen Olmak Neden Önemli?

Bolluk ve Bereket İçin Üreten Beyne Egemen Olmak Neden Önemli?


Sence kazancının bereketi var mı? Sana yetip, artıyor mu? Tatmin ve şükür için de misin?


Gerçek zenginlik ve iş tatmini için “üretim enerjisi” ile düşünmek, yaratmak çok önemli olduğunu, gün geçtikçe daha iyi anlıyorum. Şu an içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar da bolluğun kalıcı olmamasının nedenlerini gösteriyor. Kiminiz çalışsanız da paranızın (aslında emeklerinizin) uçup gittiğini, paranızın bereketi olmadığını, bir hamster gibi fasit bir dairede kazanç-borç döngüsü içinde dönüp durduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu döngüde siz gerçekte ne kadar kendinizdesiniz? Ne kadar farkındalıklı hareket ediyorsunuz? Ne kadar kendi seçimlerinizin farkındasınız?


Makro düzeyde değişim için hepimiz mikro düzeyde üzerimize düşeni yapmamız gerektiği, kendini gösteriyor. Bu nedenle tüketim toplumu olmak üzerime yazımı tekrar paylaşıyorum.


Tüketim Toplumları ile Üretim Toplumları arasındaki fark nedir?


“Üretkenlik nedir? Ben ne üretebilirim? Yeteneklerim ne bilmiyorum.” soruları kafanda dönmeye başladı ise iyi. Öncelikle yapabileceğin ne kadar tüketici olduğunuzu gözlemlemek ve enerjini gereksiz alışverişler ile ne kadar boşa giderdiğinizi gözlemlemek. Sonra bunu ne kadar istemli, ne kadar istemsiz yaptığınızı gözlemleyebilir ve daha içinizden gelen kararlar ile alış-veriş yapıp size dayatılanın dışına çıkabilirsin.


Boşlukları hayırlı ve iyi şeylerle doldurmaya, size iyi gelen, faydalı eylemler ile doldurmaya niyet edebilirsin.

Çalışma ve üretim farkındalığını arttıran bir kitap önerisi:

Daniş NAVARO‘nun “Kariyer ve Varoluş-Bir Benlik Eylemi”…

Farkındalığınızın ve üretim enerjinizin yüksek, eyleme dönüştüğü bir hafta dilerim.

Nilgün Yetiş
Dönüşüm Koçu

Eğer koçluk desteği almak isterseniz BİZ sayfasından çalışmalarımı inceleyip ön görüşme için bana yazabilirsiniz.