Bir Koç ile Çalışmanız için 10 Neden

Koçluk, birçok insanın alıp almaktan emin olamadığı hizmetlerden birisidir. Hele de günümüz medyasında hakkında olumlu, olumsuz çok haber yapılırken almak isteseniz de şüphe ile yaklaştığınız bir hizmet olabilir. Bazen de önceki aldığı koçluktan iyi performans alamadığını düşünenler de almak istese de cayabiliyor (önceki aldığınız koçluğu hata olarak neden görmemelisiniz konusu ile ilgili daha sonra yazacağım).

Bana da koçluk almak için gelenlerin bir kısmı aşmak istedikleri sorunları olmasına, hedeflerini belirlemede, kendilerini tanımada rehberliğe ihtiyaç duymalarına rağmen koçluğun onlara kazandırabileceğini bilememelerinden, yeterli araştırma yapmamalarından dolayı koçluğa yatırım yapmaktan vazgeçmektedirler.

“Aslında vazgeçenler, açılmayı bekleyen, onlara fısıldayan potansiyellerini dinlemeden, kendi hediyelerini dünyaya sunmaya kulaklarını ve kalplerini kapatıp gitmektedirler.”

Nilgün Yetiş

Dünyanın en başarılı insanlarından – sporculardan iş insanlarına – başarılarını hızlandırmak için koçlara sahip olsa da, bir koçun günlük yaşamınızla ne kadar alakalı olacağını merak edebilirsiniz. Belki şu aralar size de içinizden bir ses “koçluk almalısın” diyor, diğer bir ses de “icat çıkarma şimdi, eski köye yeni adet getirme!”diyor. Siz de hangi sesi dinleyeceğinizde aklınız ve gönlünüz karışıyor belki de. Eğer siz de koçluğa ihtiyacınız olup olmadığını sorguluyorsanız, bu yazım sizin için.


Koçlar (Antrenörler) gerçekte ne yapar ve hayatınızın hedeflerine ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilirler?

1. Yön bulmanıza yardımcı olmak için;

Kayıp ve yönsüz hissediyorsanız ki pek çok insan, nereye gittiklerini gerçekten bilmeden, bir plan yapmadan yaşamda sürüklenir. Bir koç, gerçekten odaklanmanıza ve gerçek amacınızı çözmenize yardımcı olarak hepsini değiştirebilir. Daha sonra, bu nihai hedefi göz önünde bulundurduğunuzda, bir koçla çalışmak, atmanız gereken küçük, yönetilebilir adımları planlamanın ideal yoludur, böylece seyahatin ölçeğinden şaşkın hissetmezsiniz.

2. Potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olmak için;

Belki de isteksizce çalışıyorsunuz, ya da içinizden bir ses sizde daha iyisini yapabilecek bir potansiyel olduğunu söylerken, yüksek dereceler almıyor, görünmüyor, istediğiniz pozisyonu alamıyor ya da yapabildiğinizi bildiğinize ulaşmıyorsunuz. Bir koç kiralamak, hak ettiğiniz başarı konusunda ciddi olmanıza yardımcı olabilir ve gerçek potansiyelinize ulaşmak için onu bir seviyeye yükseltmek için sizi motive edebilir.

3. Önemli olana odaklanmanızı sağlamak için;

Hayatınızdan ne istediğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu belirledikten sonra, koçunuz özel hedefleriniz hakkında net bir şekilde anlamanıza ve gerçekten neyin önemli olduğuna odaklanmanıza yardımcı olmak için oradadır. Kendini çok büyük ve ulaşılmaz hisseden hayallerin korktuğu gibi hissetmek ya da sıradan dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmak kolaydır, ancak bir koç her şeyi parçalamanıza ve yolculuğunuz boyunca her bir adımda odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

4. Sizi davranışlarınızdan sorumlu hale getirmek için;

Hedeflerinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğine dair kabaca bir şey biliyorsanız, ancak bahane vermek ve ertelemek için berbatsınız, bir koç erteleme işleminize son verecek. Sadece kendine karşı geldiğinde, “yarın yaparım” demek çok kolaydır – ve hepimiz biliyoruz ki yarın asla gelmez! Vicdanınız olacak, doğru yönde destekleyici bir dürtme sağlayan ve kendinizi hayal kırıklığına uğrattığınızda cevap talep eden bir koç var.

5. Size zaman kazandırmak ve gereksiz stresi azaltmak için;

Koçluk, başarınızı hızlandırır, A noktasından B noktasına kadar tek başınıza yapabileceğinizden daha hızlı bir şekilde elde etmenize yardımcı olur – ve hepsini kendi başınıza çözme stresinden kurtarır. Koçunuz bilgi ve deneyiminin yanı sıra, inşa etmenize yardımcı olacak adım adım planın yararı, işinizde gerçek bir rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olabilir. 

6. Güveninizi arttırmak ve sizi yeniden motive etmek için ;

Bir süredir kendi başınıza mücadele ediyorsanız, motive olmak ve kendi yeteneklerinize olan güveninizi kaybetmek kolaydır. Sizi doğru yola sokarak, bir koç kiralamak, bunun gerçekleşmesi için ihtiyaç duyduğunuz güven ve motivasyonu yeniden keşfetmenize de yardımcı olur. 

7. Beynini o zihniyette eğitmek için;

Tüm sporcuların vücutlarını eğitmek için koçları vardır, ancak spor şampiyonlarını gerçekten ayıran şey onların kazanan zihniyetleridir. Kazanmak istiyorsan zihin yönetimi gerçekten önemlidir – sadece sporda değil, iş ve yaşamda. Kazanmak istiyorsan, kazanan gibi düşünmen gerekir – ve büyük bir koç beynini kazan beyne dönüştürmen için yardımcı olur.

İşinizde çok iyi de olsanız, daha iyi bir performans ve yön bulmak için bazen dışarıdan tarafsız bir sesin yönlendirmesine ihtiyaç duyarız.

8. Kendinizi daha iyi anlamak ve kör noktaları tanımlamak için;

Potansiyelinizi açığa çıkarmanın anahtarlarından biri, kendinizi daha net bir şekilde anlamak, sizi neyin zorladığını ve hangi kör noktaların sizi engellediğini anlamaktır. Bir koç kendi ruhunuzla daha derine inmenize ve güçlü, zayıf yönlerinizi ve gelişim alanlarınızı gerçekten analiz etmenize yardımcı olabilir. Özellikle dönüşüm koçluğu yöntemi bunu size daha kesin ve emin yollarla yapmanızı sağlar. Kendinizi gerçekten anladıktan sonra, arzu ettiğiniz başarıya ulaşmak için olmanız gereken kişi olmaya çalışabilirsiniz.

9. Liderlik becerilerinizi geliştirmek;

Bir koçla çalışmak da temel liderlik becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Öğrendiğiniz stratejiler sizi daha iyi bir dinleyici yapmakla kalmayacak, aynı zamanda güçlü sorgulama becerilerini benimsemeniz için eğitecektir. Daha sonra bunları iş başarısını analiz etmek, başkalarını yönetmek ve hem iş hem de yaşamdaki değişiklikleri uygulamak için uygulayabilirsiniz.  Bu özellikler çok önemlidir, ister kendi işinizde personel lideri olun, ister bir çalışan olarak öne çıkmayı hedefleyin. 

10. Genel refahınızı artırmak için;

Son olarak, koçluk iş becerilerinizi, içsel kaynaklarınızı, problem çözme becerilerini geliştirerek genel refahınıza da büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Özellikle de benim parasal bilinç üzerine aldığım eğitimler ve çalışmalarım ile sen geleceğini emin olarak yaratabileceğin bir bolluk zihnine geçebilirsin.

Hayatta karşılaştığınız sorunlar ne olursa olsun, koçunuzla çalışmak sizi tekrar sürücü koltuğuna koymak ve sizi yol haritasına koymakla ilgilidir. Yaşınız, konumunuz ne olursa olsun, kaybetmiş bile olsanız, bir koçluk çalışması ile özgüven ile yeniden yaşama ve çalışmaya sarılabilirsiniz. İyi bir koç sizin kazanan tarafınızı ortaya çıkarır, olanla yeniden bağlantı kurmanızı sağlar.

Ayrıca koçluk çalışmalarımı yüzyüze olduğu gibi online de yapıyorum. Aynı şehirde ya da ülkede olmamız benim koçluğumdan faydalanmanıza bir engel değildir. Yeterki siz gelişim, değişim ve dönüşümü dileyin ve ben en olmaz dediğiniz hayallerinizi yaratmanıza yardımcı olayım.

Koçluk çalışması ile, hayatınızın kontrolünü tekrar kontrol altında hissedeceksiniz – böylece mücadelelerinizle başa çıkmak kolaylaşacak. Konfor alanından dışarı çıkma ve hayallerinizi takip etme konusunda daha mutlu, daha olumlu ve destekli hissedeceksiniz, ki buna değer.

Çalışmalarım hakkında detay bilgi için tıklayın…

Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın….

Bu yazıyı hazırlarken https://www.lifecoach-directory.org.uk ‘den faydalandım.