İşler İstediğiniz gibi gitmiyorsa?

Bazen herşey durmuş gibi gelir. Yaprak kıpırdamıyor, müşteri gelmiyor, istediğiniz ilerleme yapamıyor, durgun ve durağan bir halde olabilirsiniz. Koyduğunuz efor, enerji biryerlerde bloke olmuştur.

Özellikle kendi işinizi yapıyorsanız ya da satışta çalışıyorsanız bu yazdıklarım size daha anlamlı gelir. Size önünüzdeki blokajları aşmak için bir çalışma önereceğim. Bu çalışmayı başka konulara da uygulayabilirsiniz. Yine elinize bir not defteri ve kalem almanızı önereceğim.

Yazarak yapılan çalışmalar direk elinizden bilinçaltınıza doğru aktığı için çok daha etkilidir ve dönüştürücüdür.  Şimdi kendinizi serbest bırakın ve rahatlayın, ayaklarınızın yere sağlam bastığını hissedin, dik oturun ve aşağıdaki soruları defterinize cevaplamaya başlayın;

1- “Paranın gelmediğini gördüğümde,……………………………………….hissediyorum.”

Serbest bırakın ve gelen duygu ve düşünceleri serbest yazın.

2- Hislerinizi belirttikten, farkına vardıktan sonra cümleyi şöyle bitirin: “Böyle hissediyorum, çünkü…………………….” . Çünkü kelimesi ile çalışmak size duygunun arkasındaki düşünceyi, onu yaratan alt düşünceyi ve yargılarınızı tespit etmenize yardımcı olur.

3- Şimdi şu soruya cevap verin; “Neden böyle düşünüyorum?”. Çoğunlukla burada bir anı gözünüzün önüne gelebilir ya da birkaç tane. Bu anılar çoğunlukla sizin için çalışmamış, iyi sonuçlanmamış anılar, girişimlerle ilgili olabilir, zihin nedenler bularak arka planda istemediğiniz gerçekliğinizi yaratmış olabilir. Rahat olun, yargılamadan yazın. 

4- Düşüncelerinizin kaynağını tespit ettikten sonra, sizin içinizde sizinle, bakış açınızla, parayala ilgili form kazanmış (oluşmuş) düşünceler olduğunu fark edin.  Bu düşüncelere bakın ve hangisinin doğru olduğuna karar verin.

Bu düşünceleriniz şu an için doğru olarak görebilirsiniz. Zira yıllar içinde anılar ve tekrarlarla o kadar güçlenmişlerdir, doğru olduğuna ve değiştirilemez olduğuna bile inanabilirsiniz. Ancak sizi ileriye götürmeme ihtimali yüksektir, onun için ‘‘Bu düşüncem GERÇEKTEN Doğru mu?” diye sorarak daha derin sorgulayın.

Kaç defa oldu, hep aynı sonucu mu aldınız, aksi hiç olmadı mı, ya da az da olsa farklı olan. Burada mümkün olduğunca objektif olursanız zihninizin sizi olduğunuz yerde tutmak (yani konfor alanı) düşünce sistemini ve oyunlarını çok daha iyi anlarsınız.

”Düşüncelere, duygulara anlamlar yükleyerek gerçekliğini, bizdeki etkiselliğini arttıran bizleriz. Kendiniz olma alışkanlığını kırdığınızda aslında  yepyeni ve daha iyi gelecek ve olasılıklara yelken açacaksınız.” Nilgün YETİŞ

5- Eğer düşüncelerlinizin doğru olmadığına karar verdiyseniz, ya da geçerliliğini yitirdiğini farkettiyseniz, şimdi YENİ SİZİ, BAŞARILI SİZİ destekleyen yeni gerçek doğru ve size hizmet eden pozitif formatta düşünceleri oluşturun!

ÖRNEK:

Negatif ”Satışlarım her geçen gün azalıyor.” yerine:

”Ekonomik durumlar geçicidir, benim başarılarım kalıcıdır. Maddi-manevi tatmin yaratan sonuçlar yaratıyorum.”

”Zorluklar beni güçlendirir, yaratıcılığımı geliştirir. Zorluklara teşekkür ediyorum.”

Negatif ”istediğim gibi satamıyorum.” yerine:

”Yaptığım görüşmeleri satışa dönüştürüyorum, her görüşme ile satış becerim artıyor.”

Sizin için çalışanı, sizi hedeflerinize doğru ileriye götüreni ve bu yeni düşüncelere inanın, bir kağıda yazın, görünür bir yere asın, sabah-öğle-akşam okuyun, içselleştirmeye ve eyleme dökmeye gayret edin. Zira eyleme dökülen düşünceler, bedende otomatiğe geçmeye başlar…

Çalışmayı yapın, düşüncelerinizi sorgulayın, sorgulanmamış düşünceler kaderiniz olarak karşınıza çıkar bunu unutmayın,

Bu egzersiz tek başına yapmak ilk seferinde için size çok kolay gelmeyebilir. Zaman probleminiz varsa ve kısa sürede sonuç almak istiyorsanız, düşünceleri dönüştürmek benim uzmanlık alanlarımdan biri.  Profesyonel desteğimi isterseniz, 90 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satın almak için tıklayın.

NOT: Linkedin’i etkin kullanıyorsanız Dönüşüm Liderleri grubuma katılımınızı öneririm.

Sevgilerimle,

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu

Konuyla ilgili diğer yazılarım: 1- Bolluğun Önündeki Engeller, 2- Kıtlık Bilincinden Bolluk Bilincine Doğru, 3- Hiç Gün İçinde Ne Düşündüğünüzü Sorguluyor musunuz?, 4- Güzel Düşünceler Güzel Sonuçlar Doğurur, 5- Para Yönetiminde Ustalaşmak İster misiniz?, 6- Ofiste Girişimciliğe Başlamanın 7 yolu

ÖNEMLİ NOT: 1- Size özel hazırladığım yaratıcı bütçe çalışmasını indirip, üzerinde çalışıp, kendinize hayalleriniz destekleyen hedefler koymak isterseniz indirmek için tıklayın…

2- İşini geliştirmek isteyen bir girişimciyseniz, ya da satış, para yapma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız size uygun İŞ GELİŞTİRME KOÇLUK programım için tıklayın.

Parasal Bilincinizi geliştirerek bolluk bilincini hayatınızda yaşamak ve çevrenize ilham olmaya hazırsanız 6 Haftalık Online Parasal Bilinç Programımı almak için tıklayın…

Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın…

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
 

Haftalık bültenlerimi e-mailinize gelmesini istiyorsanız ve yazmamın faydalı olduğunu düşündüğünüz konular varsa kaydolmak için tıklayın…