Duygudan beslenmeyen düşüncelerimiz bizi nereye götürür?

Düşünürken, düşünceleriniz ne kadar duygu barındırır, ne kadar duygulardan bahsedersiniz? Anlatırken ne kadar çok duyguya girersiniz? Heyecanlı olduğunuz bir konuda gerçekten duygularınızı karşı tarafa aktarabiliyor musunuz?

Bu sabah, bu sözü gördüm ve oldukça gerçek ve düşündürücü geldi bana. “Duygu olmadan düşünce boş” diyor Nietzche.

Gerçekten de öyle değil mi? Duygular ihtiyaçlarımızla bağlantıda olup olmadığımızın göstergeleri. Pozitif dediğimiz yüksek frekanslı duygulardaysak ihtiyaçlarımız karşılanmış, düşük frekanslı duygularda isek şekilde karşılanmamıştır ya da karşılanmadığını düşünüyoruzdur.

Duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı fade etmediğimizde ya içimizde birikip bir gün patlar, ya da duygularımızı yeriz, kilo alırı, ya da aşırı zayıfızdır. Bazen de psikosomatik hastalıklara dönüşebilir.

Neyi niçin düşündüğümüzün farkındalığı anlamlı bir hayat yaratmak için çok önemli. 

Sen duygusal olarak en çok hangi kutuptasın ve duygularının farkında mısın? Kendinle bağlantıda mısın? Duygularını nasıl ifade ediyorusun. Daha doğrusu ifade etmeye izin veriyor musun?

Düşüncenin içinde duygu yoksa sen yoksun. Sen senden kopuksun. Bazen otomatiğe başlanmış düşünürüz. Konuştuktan sonra içi boş, tat vermemiş hissederiz. Hatta üstüne bir de yorgunluk, bıkkınlık ya da öfke çöker. Öyle değil mi?

Peki bu durumdan nasıl çıkabilirsiniz?

1- Farkındalık becerilerinizi geliştirin. Zaten ne olursa olsun probleminiz farkındalık becerilerinizi geliştirin.

2- Eğer zaman önemli ise, artık yeter diyor ve kalıcı çözüm arıyorsanız Bireysel koçluk çalışmalarımı öneririm. (Bireysel Dönüşüm Koçluğu)

3- “Benim zamanım çok müsait, ben kendim çalışmak, biraz daha demlenmek istiyorum” diyorsanız, bir kaç kitap önerim var (Bu kitapları tekrar tekrar öneriyorum ama bence çok önemli ve bakış açısı değiştirici).

i. Şiddetsiz İletişim- Marshall Rosenberg

ii. Duyguların Simyası- Nil Gün

iii. Olanı Sevmek- Byron Katie Eğer tabii kendinizle bağlantıda olmada daha kısa zamanda sonuç almak isterseniz Bireysel Dönüşüm Koçluk çalışmalarımı öneririm.

4- Bunun yanında sitemdeki iletişim ve ilişki ile ilgili yazılarımı okuyabilirsiniz.

Herşey gönlünüzce, ifade kanallarınız açık ve kendinizle bağlantılı olarak düşündüğünüz, konuştuğunuz günleriniz bol olsun.

Böylece ilişkileriniz zenginleşsin, içinde bulunduğunuz andan keyif duyun.