Şartlar ne olursa olsun, kazanan bilincine nasıl geçersin?

Bu kış kimimiz için kolay kimimiz için zor geçecek, niye mi?;

Ekonominin durumunun kollektif bilince etkisi, karşımıza çıkan zorluklara hazırlıklı olmamak, paniğe kapılmak, uykuda olmak… 

Krize hazırlıklı olmaya göre önümüzdeki dönemi yönetmeyi belirleyeceğiz aslında. Neticesinde olaylara eğer yetişkin bilinci ile yaklaşır, duygusal batağa girmeden nasıl çıkabileceğinize bakarsak akılcıl çözümler bulacağız.

Eğer bu süreç içindeki insan çocuk bilincinden yaklaşarak sorumluluk almayıp, ekonomik şartları, yöneticileri, ülkeyi, ülke kültürünü, iş kültürünü suçlayıp ve sorumluluk almaz ise; çocuk kalacak, birilerinin onu kurtarmasını bekleyecek, Sonuç? Zaman geçecek ve o kurtarıcı gelmeyecek. Ahmet-Mehmet, Ayşe krize rağmen ilerlerken o yerinde sayacak. Yani kazananlardan olmayacak.

Bir yönden söylenmeye haklısın zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunu bile bilmek aslında insana büyük bir farkındalık sağlar. Artık hayata “karşıma çıksın bakarım” yaklaşımı ile yaklaşmak iyi sonuçlar vermiyor.

KAZANAN OLMAK DA SENİN ELİNDE!!!

Eğer kendi işini yapıyor, bir yerde yöneticiysen, ya da kariyerini kaderin kendin belirlemek istiyorsan sürekli kendini (bilgini ve iş yapış şeklini), farkındalığını, doğru ve yapısal tepkiler verme becerilerini geliştirmek durumundasın. Tabii okumayı, başkalarından öğrenmeyi pek sevmeyen ve çoğunlukla da en iyi ben bilirim”, “başkasının fikrine ihtiyacım yok” kültürel defolarımızla yetiştiysen ve de bunu kabul ettiysen şunu söyleyeyim geleceğini kendin baltalıyorsun. Yani daha iyi bir pozisyon, etkin bir birey, lider, iyi bir gelecek, iyi bir anne-baba olmayı engelliyorsun.

Senin de krize rağmen kazananlardan olmanı istiyorum. Bu nedenle önereceğim çok önemli bir kitap var:

– Kazanmak için Doğarız – Dr. Muriel James, Dr. Dorothy Jongeward

Bu kitap transaksiyonel analizden faydalanarak insanın sosyal yaşamda duruşu, ilişki kuruş şekli, olaylara tepkilerini psikolojik analiz ile anlatarak büyük bir farkındalık yaratıyor. Bunun yanında bizim taa çocukluktan verdiğimi kararlar ile oynadığımız oyunlar ve başkalarının bizim ve kişilerin kendi üzerinde oynadığı oyunlara netlik getirerek gerçekten içinde bulunduğumuz tekrar eden döngülerden çıkmamıza ve hayatımızın efendisi olmamıza olanak sağlıyor.

İnsanın kendi hayatının oyuncusu olması, oynadığı oyunların ve ona oynanan oyunların farkında olarak, yeni ve içten bir karakter yaratması ile mümkündür. Geştalt Terapinin yaratıcısı Frederick Perls’in dediği gibi:

“Bir deli ‘ben Abraham Lincoln’um’ der,

Nevrotik bir kişi ‘keşke Abraham Lincoln olsaydım’ der,

Sağlıklı bir kişi ise ‘ben benim, sen sensin.’ der.”

Okuyup  görüşlerini ve sende yarattığı farkındalığı ve değişimi benimle de paylaşırsan memnun olurum.

Eğer hedeflerine bir koç / mentor desteğine yatırım yaparak daha kısa sürede, kararlılık ve etkililikle ulaşmak istiyorsan bu maile cevap yazarak dönebilirsin. Şunu söyleyeyim sizin geçtiğiniz yollardan geçmiş, iyi bir yaşam ve iş tecrübesi olan bir koçla çalışmaya yaptığınız yatırımın hayat değiştiricidir….

İyi haftalar dileğimle,

Nilgün Yetiş
Dönüşüm Koçu

Benimle çalışanlar neler dedi, okumak için tıklayın….

Size hediye olarak hazırladığım, hayallerinizi destekleyen YARATICI BÜTÇENİ YAP çalışmasını indirmek için tıklayın…