Tatmin mi Mutluluk mu? Hangisi kalıcıdır?

Yaşamın sırrından birinin  ‘mutlu olmanın yolunu bulmak ve korumak’ olduğunu söyler düşünürler ve bunun nasıl olacağı ile ilgili yollar gösterir, maddeler sıralarlar. Bu cevaplar kimi zaman maddi evrene kimi zaman da manevi evren yani ruhsal yaşama yöneliktir.

Eğer arayış içindeysek ve doğru bir cevap bir yol arıyor isek bu yollar bizim için can kurtarıcı olmuştur. Ya da kendiniz bulmuşsunuz dur ancak bir süre sonra yine içinizde iflah olmaz bir boşluk olduğunu hissedersiniz. O boşluk hissi e yaparsanız, neye sahip olursanız olun dolmuyordur.

Ben de o bu tür arayışlardan geçen, geçmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki insana nihai mutluluğu; kendisi ile samimi bağlantı (temas) içinde bulunması ve gerçekten kendisini neyin /nelerin TATMİN ettiğini keşfetmesi’ dir. Aslında bir anlam arayışıdır insanın mutluluk yolculuğu. Ne kadar kendinden uzak bir arayış içindeyse sonuş o kadar hüsran, ne kadar kendi ile bağlantıda ise o kadar doymuş ve tatmin olmuş hisseder ve çevresine de nelerin mümkün olabileceğine dair ilham olur. Bu nedenle insanın bir işe başlarken soracağı kendiyle  önemli bağlantı soruları var. Lütfen eğer anlamlı, içinize sinen bir yaşam yaşamak istiyorsanız bu soruları sormadan o işe başlamayın, o işe karar vermeyin;

  • Bu niye önemli?
  • Gerçekte ne benim için önemli?
  • Ne benim için bir anlam taşıyor?
  • Bu yapmak istediğim gerçekleştiğinde nasıl hissedeceğim? (Böyle hissetmek benim için niye önemli?)
  • Bu istediğim olsa ne olur? Olmasa ne olur?
  • Arkamda nasıl bir miras bırakmak istiyorum?
  • Hangi büyük amaca hizmet etmek istiyorum?

Önce kendinizle bağlantıda olmaya önem verin. Unutmayın ki dış dünya iç dünyanızın dışa yansımasıdır. 

Kendinizle bağlantı içinde olmadan tezahür ettirdiğiniz hiçbir şey kendinizle bağlantı içinde olduğunuzda hissedeceğiniz hislerin tatminini vermez, veremez.

Eğer hayallerinize ulaşmada engellerinizi fark edip, kaldırabileceklerinizi kaldırmada güçlenerek ilerlemek isterseniz size destek olduğum koçluk programılarım hakkında bilgi için tıklayın….

Güzel günler, güzel yaratımlar dileğimle….

Nilgün YETİŞ / Dönüşüm Koçu

Anlamlı İş ve Yaşam İçin

Beğeneceğiniz ilgili diğer yazılarım: 1- İnsanın Anlam arayışı, 2-Anlam Yaratmak, Hayatı Yaratmaktır, 3- Yüksek Özgüvenin Formülü, 4- Gerçek Arzularının Farkında Ol, Hayallerini Gerçekleştir-II, 5- Gerçek Arzularının Farkında Ol, Hayallerini Gerçekleştir-I., 6- Anlamlı İş ve Yaşam İçin içinizdeki Çocuğu geri çağırın.

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.

 

Etiketler:
, , , ,