Değer ve Değerlilik Algının Hayatına Etkisi Nedir?

Değer sistemi şu anki gerçekliğini oluşturuyor biliyor musun?

Kimi zaman otomatiğe bağlanmış şekilde günümüze devam ediyor ve büyük küçük kararlar veriyoruz. İçimizde farkında olduğumuz ya da olmadığımız değerler sistemimize göre veriyoruz bu kararların çoğunu aslında.

Büyük kararlarda neden istediğimizi çok daha fazla irdeliyoruz, ama küçük kararlarda daha çok otomatik değerler sistemimizin esiri olma ihtimalimiz yüksek. Kimisi bize dikte edilmiş, kimisini bizim topluma aileye uymak, dışlanmamak için kabul ettiğimiz değerlerimiz. Hangisi gerçekten özünüzden geliyor, hangileri otantik?

Market alışverişimiz, yediklerimiz, giydiklerimiz veya giymediklerimiz, konuştuğumuz ve konuşmadığımız konular, insanlar; gittiğimiz ya da gitmemeyi tercih ettiğimiz yerler.

Mesela “…… e para harcanmaz”, “….. alamam, pahalı”,  “tatile yurtdışına gidilmez.”, “patronla bu konu konuşulmaz”, “o semtte oturulmaz, gücüm yetmez”Biz sorgulamadıkça ve bu düşünce sistemi (ki ben buna değerler sistemi de diyeceğim) şovu yönetiyor; biz sistemi, insanları, çevremizi suçluyoruz.  

Önemli olan şunun farkına varman; verdiğin KÜÇÜK kararlar seni BÜYÜK bir yere götürüyor mu? Yoksa ailenin, toplumun baskıladığı alanda mı gerçekliğini oluşturmaya çalışıyorsun? Belki farkında olmadan onların dikte ettikleri gibi olacak diye kendini küçük bir kutuya hapsediyor, potansiyelinin dışarıya çıkma çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsun.

Yaşam büyümeye, ilerlemeye, gelişmeye doğrudur. Öyle olmasa küçücük tohumdn kocaman çınar ağaçları olmaz, küçük cocuk kundakta kalır, insanlık mağra devrindeki doğal yaşamını devam ettirir, bilgisayar ve internet icat olmazdı.

KÜÇÜK dediğimiz inançlarımız aslında büyükten çok daha etkin günlük yaşamımızda. Ve her küçük adımın bizim gerçekliğimizi oluşturduğu gibi, bu KÜÇÜK kararlarımız da gerçekliğimizde BÜYÜK rol oynuyor. Bunun için bu hafta seni biraz değerler sistemini sorgulamaya davet ediyorum:Senin için neler önemlidir?

Neye, kimlere önem verirsin?

Neler senin için önceliklidir?

Nelere zaman ve para, enerji harcarsın? Neden? Harcamasan ne olur?

Ne seni değerli kılar?

Neyi almaya, sahip olmaya hakkın var?

Düşündüğünü sandığın şeyi gerçekten sen mi düşünüyorsun? Yoksa düşündürülüyor musun?

Kararlarının hepsi senin kararların mı? Yoksa aileni, arkadaşlarını, eşini dostunu üzmemek, onlar uymak için aldığın kararlar mı?

Peki o kararların ne kadar seni temsil ediyor?

Güzel bir hafta dileklerimle,

Nilgün Yetiş
Dönüşüm Koçu
www.nilgunyetis.com

Şu yazılarım da ilgini çekebilir:
1- Anlam Yaratmak, Hayatı Yaratmaktır , 2- Nasıl Bir Özgürlüğe İhtiyacınız Var

75 dakika laser koçluk görüşmesi satın almak için tıklayın….