Neden İletişim Kurarız?

Hemen konuya gireyim, biz insanlar -ister yetişkin, ister çocuk- 5 temel gereksinimimizi (ihtiyaç) gidermek içini iletişim kurarız. Ancak iletişim amacımızı tam olarak bilmediğimizde otomatiğe bağlanıp, olayların bizi tetiklediği gibi ya da tetiklemesine izin vererek iletişim kuralım derken çamları deviririz.

“Deneyimli iletişimciler daha çok konuşmanın çözüm olmadığının farkındadır. Gereken daha çok dinlemektir”

John C. Maxwell

Hadi gelin bu 5 amacımız neymiş bakalım:

  1. Yeterince saygı duyulduğumuzu hissetmek, (kendini ifade etmek bir özgürlüktür, görüldüğünü hissetme ise insana büyük bir tatmin ve var olma onayı verir)
  2. Bilgi almak ya da vermek, (özellikle iş ortamında performansı ve motivasyonu düşüren en önemli etkenlerden biri bilginin doğru ve zamanında paylaşılmamasıdır);
  3. İçimizde birikmiş duyguları/ düşünceleri dışara vurmak / kusmak için ve böylece duyulduğumuzu ve kabul edildiğimizi anlamak,
  4. Birşeyleri değiştirmek, bir harekete sebep olmak ve yeterli hissetmek,
  5. Bir anlaşmazlığı, hatayı, kayıbı, suskunluluğu veya sıkıcılığı önlemek için.

İnsan yukarıdaki 2 ya da 5 rahatsızlığını ya da ihtiyacını gidermek üzere ilişki kurar. İletişimde kendinize, iletişim kurduğunuz kişiye ve karşılıklı saygı duymak sağlıklı bir ilişki için çok önemlidir.

Kendinizin ve ilişki kurduğunuz kişinin ihtiyaçlarını bilmeniz, bu ihtiyaçlara eşit derecede değer vermeniz onları tespit edip çözmenizi sağlar.

“İnsanları geçimsiz yapan sevgisizliktir.

Birbirine düşman eden iletişimsizliktir.

Güzellikten yana ne varsa yok eden ilgisizliktir.”

Konfüçyüs

Tabii bu ihtiyaçları gidermek için aksiyona girdiğimizde karşı taraftan görülmediğinizi, duyulmadığınızı veya değer görmediğinizi anlarsak canımız sıkılır, üzülür ve hayal kırıklığına uğrarız. Hele de iş ortamındaysa çoğu zaman gücü olmadığını düşünen çalışanda içerlenme, haksızlığa uğramış hissetme ve hayalkırıklığı ile birleşen motivasyon düşüklüğü kendini gösterir.

 

Benim bunun önüne geçmek için naçizane önerilerim:

1- Ne istediğinizi bilin, iletişime geçme niyetinizde net olun,

2- Dinleme becerilerinizi geliştirin, yargısız dinlemeye gayret edin.

2- İyi bir gözlemci olun, farkındalığınız yüksek olsun,

3- İletişim becerilerini geliştirmek üzere sürekli okuyun, öğrenin ve pratik yapın,

4- İlişikilerde kendinizi güçlü ve kararlı ifade etme becerilerinizi geliştirin,

5- Sosyal ortamda kendinizi ifade etme anksiyeteniz varsa uzman psikolog /psikoterapistlerden yardım alın.

6- Eğer içten ve samimi iletişim sizin için önemli ise; bir barış dili olan şiddetsiz iletişim yöntemini öğrenin ve uygulayıcısı olun.

Eğer bu konularda kendinizi geliştirmek isterseniz 21.10.2018 tarihinde gerçekleştireceğim “Business Insider- İlişki Yönetimi -İlişkilerde Kendinizi ifade edin” meet-up toplantısına katılın.

Bu konuda iyi bir kitap önerim : Doğan Cücelioğlu- İletişim Donanımları

Sevgiler ve iyi haftalar,

Nilgün YETİŞ

Dönüşüm Koçu