İkili ilişkilerde insan niye görülmez?

İnsan neden görünmeyeceği, gözetilmeyeceği ilişkileri kendine çeker?

konuşur ama duyulmaz, özenir ama görülmez. İster ama isteyemez, konuşur ama ifade edemez, oysaki kendini ifade ettiğini sanır.

Neden?

Çünkü ya çocukluktan öğretilmemiştir ya da çocukluktan görülmemiştir. Yani sevgi dili sağlıklı ifade yönünde gelişmemiştir. Görünmez olmak ve ısrarla sevgi verip karşı taraftan görülmek gibi bir isteği vardır. Özellikle de bizim toplumda baskılanmış kadınların... Tabii baskın bir anne tarafından büyütülen erkeklerin de…

Büyüdüğümüzde yetişkin olduğumuzu sanıyoruz ama aslında bu taraflarımız yaralı ise yetişkin birer çocuk oluyoruz ve içimizdeki yaralı çocuklarla birbirimizle ilişki kurmaya çalışıyoruz.

Oysaki kendimizi büyütmek ve yaralarımızı sarmak için tekrar tekrar içimizdeki çocukla bağlantı kurmak ve doğasını olduğu gibi kabul etmek, kucaklamak, beslemek durumundayız. (kendinize nasıl annelik yapacağınıza dair yazımı da okumak için tıklayın…)

Şunu unutmayın içinizdeki çocuğu görmeden, onaylamadan, yaralarını iyileştirmeden yaşınız kaç olursa olsun bir yetişkin olmuyorsunuz ve sürekli dışarıdan onay bekler ya da onlara bağımlı bir şekilde yaşıyorsunuz.  Yetişkin çocuk durumları ile ilgili çalışan Michelle Chalfant’ın dediği gibi:

“Çocukluk yaralarımızı sarmaya çalışmamıza yardımcı eşler seçeriz. Boşuna onlara sinirlenmeyin. Bunun yerine içinizdeki hangi yaraları gösterdiklerine daha derin bakın.”  

böylece şifalanıyoruz, daha sağlıklı ilişkileri kendimize çekiyoruz.

PRATİK ÇALIŞMA:

Derin nefes alın, gözünüzün önünde kendi küçük halinizi canlandırın, ona sevgiyle bakın, sarılın ona, elinden tutun; elinizi kalbinize koyun ve şu sözleri söyleyin:

1- Seni görüyorum, 

2- Seni duyuyorum,

3- Seni dinliyorum,

4-Sana önem veriyorum,

5- Seni Seviyorum,

6- Senin için buradayım.

Bunu 5-6 defa, içinizdeki çocuğun duyduğu ve kabul ettiğini hissedene kadar söyleyin. Sonra gün içinde de gerçekten yukarıda söylediğini sözlere yönelik eylemler yapın.

Mesela: Aynaya bakarken gözlerinizin içine sevgiyle, ilgi ve merakla bakın, kendinize gözlerinizden şefkat enerjisini gönderin,

İçinizden naif, cılız bir ses size bir şeyler söylemeye çalıştığında onu duymaya gayret edin, yaptığını işi bırakın ve onunla konuşun, diyaloğa girin.

İçinizdeki çocuğun hayallerini gerçekleştirmek için aksiyona geçin. Eğer hatırlamıyorsanız, sakin bir zaman ayırın ve çocukluğunuzdan beri yapmak istediğini şeylerin listesini yapın ve birini seçip gerçekleştirmeye başlayın.

Yapın bu çalışmayı, yaşam enerjiniz nasıl artıyor görün, kendinizle bağlantınız ne kadar kuvvetleniyor. bu alıştırmayı sık yaparsanız katettiğiniz yola şaşıracaksınız. En önemlisini de görüşmeyi beklediğini sağlıksız ilişkiler ile vaktinizi boşa geçirmeyeceksiniz, ya da var olan ilişkinizi daha doyumlu, birbirini anlayan, dinleyen, gören daha üst bir boyuta taşıyacaksınız.

Dinginleş, kalbinin sesini duy, kalp kırıklıklarını şifalandır ve sağlıklı doyurucu ilişkiyi kendine çek. Yaralı bir kalp ile güvenli ve sağlıklı bir ilişkiyi çekmenin şansa kalmış olduğunu bil. 

Tabii bu yukarıda yazdığım genel günlük bir pratik daha derin çalışma ile kısa sürede dönüşüm istiyorsanız 4 saat / 8 saat / 12 saatlik Bireysel Dönüşüm Koçluk Çalışma paketlerimle ilgili bilgi almak için nilgunyetis@yahoo.com ‘ dan bana yazabilirsiniz.

Ayrıca kendinize nasıl annelik yapacağınıza dair yazımı da okumak için tıklayın…

İş Yaşamındaki kadınlara özel grubuma katılmak isterseniz tıklayın….

Benim hakkımda detay bilgi için tıklayın…
Benimle çalışanlar neler dedi öğrenmek için tıklayın…
Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla
Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….