Sevgi mi? Bağımlılık Mı? Sağlıklı Sevgi Nedir?

Hepimiz günün sonunda içimize sinen sevdiğimiz ve sevildiğimizi hissettiğimiz ilişkiler içinde olduğumuzdan emin olmak isteriz değil mi?

Görüldüğümüzden, takdir edildiğimizden, korunduğumuz, gözetildiğimiz ve desteklendiğimiz. Ancak gerçekte içinde bulunduğumuz ilişkiler bu ihtiyaçlarımızı karşılıyor mu acaba?

Gerçek sevgiyi hayatımıza çağırmaya cesartiniz var mı? Size kodlanmış eskimiş, daha yüksek benlikte bir insan olarak yaşamaya hizmet etmeyen sevgi kodları ile yaşamaya devam mı etmek istersiniz yoksa?

Sağlıklı bir sevgi içinde miyiz yoksa bağımlı mı?

Son zamanlarda karşı cinsle ilişkilerini geliştirmek üzere ihtiyaçları olan danışanlarımın sayısının artması ve yine son zamanlarda Türkiye’e kadına şiddete yönelik haberlerin, ensest, pedofili vakalarının gün yüzüne çıkmaya başlamasından dolayı bu yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Acaba içinde bulunduğumuz coğrafyada biz sevgiyi anladık mı? Acaba kültürümüz sağlıklı sevgiyi ne kadar alan açıyor? Çoğumuz koruyucu, kollayıcı ve ataerkil bir düzenden geliyoruz değil mi? Ataerkil sevgi sistemi modern yaşamın getirdiği bireyselleşme ve İNSAN olma figürlerini içeren sevgiye ne kadar yakın?

Sevgiyi doğru ifade edebiliyor muyuz, kültürel kodlamalarımız nasıl bir sevgiyi aşılıyor bizlere? “Sevgi kabımız acaba ne kadar sağlıklı sevgi ile dolu? Ne kadarı kin, nefret, korku ile dolu?” soruları aklıma geliyor. Ve nihayetinde epeydir kütüphanemde olan Amerika tanınmış psikolog ve yazar Brenda Schaffer’in “Sevgi mi? Bağımlılık mı?” kitabını okumaya başlayınca aslında gerçek sevginin ne demek olduğu üzerine yazmanın, defaten yazmanın, sorgulamanın ve bu konuda okuyucumun bilincini geliştirmenin önemli olduğunu anladım.

Bu nedenle hem biraz sağlıklı sevgi, bağımlı sevgiden bahsedeceğim, biraz da kaynak kitap vereceğim. Bu kitapların hepsi çok güzel bilgiler ve uygulamalar ile dolu. Lütfen alın okuyun, kütüphanelere, sosyal hizmet kuruluşlarına hediye edin, çevrenizde sağlık sevginin uyulayıcısı ve talep edeni olun, böylece bu toplumu ve ilişkilerimizi geliştirelim. Çünkü bizler daha iyisine layığız!

Sağlıklı sevgi: 

kitabın girişinde Brenda Schaeffer şöyle der:

“Eric From sevgiyi; ilgi, saygı, sorumluluk ve bilgi gerektiren bir zenginlik ifadesi olarak tanımlar ve şöyle der “Kişinin sahip olduğu sevme kapasitesinden doğarak sevilen kişinin gelişme ve mutluluğuna yardmcı olma yolunda süregelen bir çabadır.”

Sağlıklı olarak nitelendirilen sevgiyle ilişkilendirdiğimiz kavramlar çoğu kez sevgi, ilgi, değer verme, güven, kabullenme, karşılıksız verme, kaz ve incinebilirliktir.”

Sağlıklı sevginin, sağlıklı ilişkilerin yalnızca kendimiz olmayı başardığımız anda gerçekleştiğini, kendimizi bilmenin, kendimize yeterli olmanın sevgimizin ve özgürlüğümüzün anahtarı olduğunu söylüyor Brenda Schaeffer.

Sevgi ararken gerçek olgun bir ilişki mi arıyorsunuz yoksa size ebeveynlik yapacak sorumluluğunuzu alacak birsini mi arıyorsunuz? Çocuksu bir yaklaşımla sevgi arıyorsanız bu daha çok sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak üzerine olacaktır ve altında korkularınızı giderme ihtiyacı vardır. Geleceğe yönelikb geçmişten gelen korkularınız dahil olmak üzere: 

“Bağımlı sevginin yoğunluğu, bir kişinin çocukluğu boyunca doyurulmamış ihtiyaçları ile doğru orantılıdır. Derin bağımlı sevgiye genellikle eksik özgüven eşlik eder. “ der Brenda Schaefffer kitabında.

Bu noktada gerçekten ne kadar kendi içinize bakıyorsunuz, çocukluk yaralarınıza? Çocuklukta yaşanmış travmaların etkilerini sorumluluğunuzu başkalarına yıkarak mı çözmek istiyorsunuz?

Zira bağımlılıklar kendini çok çeşitli formlarda gösterebiliyor. Kimisi hafif, kimi ağır; madde bağımlılığı, cinsel bağımlılıklar, aşk bağımlılığı, sevgi bağımlılığı, işkoliklik, yeme bağımlılığı, kumar, oyun bağımlılıkları, para harcama, alışveriş... vs. Ve kökenine baktıklarında hepsi çocukluktan gelen sevgi eksiklikleri, sağlıklı ebeveyn davranışlarına maruz kalmamaktan kaynaklanıyor. Çözüm ise bağımlıkların arkasına sığınmayı bırakıp davranış paternlerinizin farkına varmak, değişim yönünde karar vermek ve yardım almak.

Brenda Schaeffer travmaların illa ki çok büyük olaylar olmadığını, birşeylerden yoksun bırakmanın da travma yaratabileceğini söylüyor ve 4 çeşit travmaya dikkat çekyor:

1- Eksiklik Travması

2- Eylem Travması

3- Şok Travması

4- Travma Sonrası Stres Bozuklukları

Kendinize şefkatlı olup eğer şu an içinde bulunduğunuz ilişki / ilişkiler size huzur, mutluluk vermiyor, içinde kaybolmuş, hapsolmuş ve belki de kurban hissediyorsanız; aynı havuzun içinde debelenip durmak yerine uzman (psikolojik destek) yardımı almanızı, geçmişinizle halleşmenizi, geçmişinizin tekrar tekrar karşınıza değişik formlarda çıkıp hayatınızı kararmasına izin vermeyi bırakmanızı özellikle öneririm.

HALİL CİBRAN’ın Sevgi şiirinde tanımladığı gibi:

Sevgi hiçbir şey sunmaz, sadece kendisini, 
Hiçbir şey kabul etmez, kendinde olandan gayri…

Sevgi sahip çıkmaz, sahiplenilmez de; 
Çünkü sevgi, sevgi için yeterlidir, tümüyle…

……

Ve sanmayın yön verebilirsiniz sevginin akışına, 
Çünkü sevgi, yolunu kendi çizer, 
sizi değer bulduğunda…

Sevgi bir şey istemez, tamamlanmaktan başka…

ÖNERDİĞİM KİTAPLAR:

Eğer bu paternler sizde de var ya da olabilir gibi hissediyor ve artık bişeyler yapmanın zamanı geldi diyorsanız, ki demeseniz de sağlıklı sevgiyi hayatınıza çağırmak için ne demek olduğunu bilmede ,geçmişin izlerinin üzerinizde temizlenmesini sağlamanızda fayda var. Bu nedenle bu kitapları okuyun;

1- “Sevgi Mi? Bağımlılık mı?”– Brenda Schaeffer

2- 5 Sevgi Dili- Gary Chapman

3- Sevgiye Dönüş- Marrienne Williamson

4- Sevgine İhtiyacım Var – Byron Katie

5- Kendinizi Sev, Hayat Seni Sevecektir –Catherine Bensald

6- Şiddetsiz İletişim –Marshall Rosenberg

7- Sınırlar – John Townsend , Henry Cloud

8- Sevme Sanatı- Erich From

9- Sevmek Dokunmaktır –Desmond Morris

10- Geçmiş Şimdi Olduğunda- David Richo

Kadın olun erkek olun, sevgiye vereceğiniz ilgi, alaka size mislisiyle geri dönecektir.

Bunun için lütfen okuyun, öğrenin, uygulayın, gerektiğinde yardım alın, sevgi cennetinizi bu dünyada yaratın, bu aşkı, sevgiyi arayanlara da ilham olun.

Sevgilerimle,

Nilgun Yetis
Dönüşüm Liderliği Koçu
Anlamlı İş ve Yaşam İçin
Transformational Leadership Coach- Yönetici Koçu
Marshall Goldsmith Stakeholder Centered Coach

Bu yazıyı beğendiyseniz, konu ile ilgili şu yazılarım da ilginizi çekebilir: 1- Özgüven, 2- Farkındalıklı Sevginin Beş Niteliği ,   3- Şiddetsiz İletişim, 4- Sağlıklı Sınırlarla İçine Sinen Başarıyı Nasıl Yakalarsın

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

İş Yaşamındaki kadınlara özel grubuma katılmak isterseniz tıklayın….

Koçluk programlarımı incelemek için BİZ sayfasına bakın.
Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…

Etiketler:
,