Günlük MOJO’nuz nasıl?

Düşünsenenize, yöneticisiniz ve ekonomik değişkenlikler, iş öncelikleri, özel yaşantın ve etrafın beklentilerinden zaman zaman kendini kaybetmiş ve otomatiğe bağlanmış hissediyorsunuz. Birşeylerin değilmesini istiyorsun ancak nasıl olacağını bilmiyorsunuz. Çünkü neyle, neyi karşılaştıracağınızda kafan karıştı belki de….

Mojo kelimesini hiç duydunuz mu? Bana yeni bir kelime, sanki biraz emoji der gibi. Ancak MOJO İngilizce’den çevirisinde “Cazibe, çekicilik, büyü” manasında. Bir taraftan Marshall Goldsmith’e göre bizim gün içindeki neşe, hayata, yaptığımız aktiviteye bağlılık durumumuzu tanımlayan bir kelime.

Fortune 500 şirketlerine koçluk yapan benim de koçluk sertifikalı olduğum Marshall Goldsmith’in MOJO kitabını okurken ne demek istediğini daha iyi anlamaya başladım. Bu kitabı kendisiyle, işiyle anlamlı, bağlantılı çalışmak isteyen tüm yönetici ve liderlere öneririm.

Mojo: Bizim birşeyi niyet ederek, güçlü ve kendimizden emin bir şekilde yaptığımız ve dünyanın geri kalanının da o şeyi aynen o şekilde algıladığı an.

“Yapabildiğimiz en iyiyi ortay koyduğumuz ve bunu da isteyerek, anlamlı bir şekilde koyduğumuz an/ anlar” benim de okuduklarımdan anladığım.

Güçlü bir tabir değil mi. Sanki her şeyin rezonans girdiği ve yeni bir morfozun gerçekleşmesine alan sağladığı an.

Marshall Goldsmith hayatımızda iki çeşit MOJO olduğunu söylüyor, Profesyonel Mojo (herhangi bir aktivite ile ilgili yetenek ve tavırlarımızın ölçüsü) ve Kişisel Mojo (belli bir aktivitenin bize sağladığı faydaları ölçüsü).

PROFESYONEL MOJO’nuzu ölçmek için şu soruyu sorun: Bu aktiviteye ben ne katıyorum?”

1- Motivasyon: bu aktiviteyi gerçekleştirirken harika bir iş çıkarmak istiyorsunuz. (Eğer bu işi yaparken “gerçekten yapıyormuş gibi görünmeye çalışıyorsanız” puanınız düşük olacaktır.)

2- Bilgi : Ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. (Eğer süreçle ve önceliklerle ilgili net değilseniz, puanınız düşük olacaktır)

3- Kabiliyet : Bu görevi iyi bir şekilde yerine getirmek için gereken yeteneklere sahipsiniz. (Eğer bu iş yetenekleriniz ve becerilerinizi aşıyorsa, puanınız düşük olacaktır.)

4- Kendine Güven : Bu aktiviteyi gerçekleştirirken kendinizden eminsiniz. (Eğer emin değilseniz ve kendinizi güvensiz hissediyorsanız, puanınız düşük olacaktır)

5- Doğruluk : Bu aktiviteyle ilgili olarak sergilediğiniz azim gerçek. (Eğer “sahte davranıyorsanız” ya da samimi değilseniz puanınız düşük olacaktır.)

Kişisel Mojo’nuzu ölçmek için: kendinize soracağınız birincil soru “bu aktivite bana ne katıyor?”

6- Mutluluk: Bu aktiviteye dahil olmak sizi mutlu ediyor. (Eğer söz konusu aktivite sizi teşvik etmiyorsa , mutsuzluk yaratıyorsa ya da size keyifsiz geliyorsa puanınız düşük olacaktır.)

7- Ödül: Bu aktivite size sizin için önemli olan maddi ve duygusal ödüller sunuyor. (Eğer aktivite sizi tatmin etmiyorsa ya da size sağladıkları sizin için önemli değil ise puanınız düşük olacaktır.)

8- Anlam: Bu aktivitenin sonuçlarını anlamlı buluyorsunuz, (Eğer tatmin olmuyor ya da daha iyi bir sonuca hissettiğinizi düşünmüyorsanız, puanınız düşük olacaktır.)

9- Öğrenme: Bu aktivite öğrenmenizi ve gelişiminizi sağlıyor. (Eğer sadece “suyun üzerinde dengede duruyor” ve öğrenmiyorsanız, puanınız düşük olacaktır.)

 10- Minnettarlık: En kapsamlı olarak, bu aktiviteyi gerçekleştirme beceriniz olduğu ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirdiğiniz için minnettarsınız. (Eğer zamanınızı boşa harcıyormuşsunuz gibi geliyorsa ya da yaptığınız işten pişmanlık duyuyorsanız puanınız düşük olacaktır.)

Bu 10 soruluk bir test ve kişisel cevaplardan oluşuyor. Fortune 500 şirketlerine koçluk yapan Yönetici Koçu Marshall Goldsmith kendinizi kasmadan rahatlık ve sakinlikle cevap vermenizi öneriyor. Benden tavsiye her birine 0 ila 10 arası bir puan verebilirsiniz. 0 en düşük, 10 en memnun olduğunuz duygu durumu olarak alabilirsiniz. Hadi bakalım görelim MOJO’nuz 0 ila 100 arasında nerelerde?

Düşünsenize başarılı bir yönetici, lider olsanız bile gün içinde ya da dönemin akıntısına kapılma olasılığınız yüksek. Ancak farkındalık sağlayan, neyi niye yaptığınla bağlantı kurmanı sağlayan bu tür farkındalık egzersizleri ile gün içinde hem kendinizin enerjisini yüksek tutmanız, hem de sevdiklerinizle daha anlamlı ilişkiler yaratmanız mümkün.

MOJO’nuz yüksek, hedeflerinizle ve kendinile bağlantınız yüksek günler dilerim,

Nilgun Yetis
Dönüşüm Liderliği Koçu
Anlamlı İş ve Yaşam İçin
Transformational Leadership Coach- Yönetici Koçu
Marshall Goldsmith Stakeholder Centered Coach

Not: 1- Günlük MOJO’nuzu ölçmek için Marshall Goldshmith’in kitabından esinlenerek hazırladığım çalışmayı istemek için bana e-mail gönderebilirsiniz. (nilgunyetis@yahoo.com)

2- Yönetici koçluğu ile ilgili çalışmalarımı incelemek için tıklayın…

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Koçluk programlarımı incelemek için BİZ sayfasına bakın.
Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…