Arketiplerle Liderlik Becerinizi Geliştirin Etkinliğinin Ardından

Bildiğiniz gibi Proje Yöneticileri Derneği (PMİ-İstanbul) etkinlikleri çerçevesinde 26 Haziran’da “Arketipler ile Liderlik Becerilerinizi Geliştirin” konuşmasını yaptım. (kısa video kaydı için tıklayın….)


Arketip: Yunanca. archaios: eski; typos: örnek

Bir tür ya da türler grubunun varsayılan atasal tipi. Arkitip. 

        Kral, kraliçe, yönetici, komedyen, hırsız, komedyen, çocuk, yaralı çocuk, şifacı …vs gibi.


Peki arketiplerin Liderlikle ilgisi ne? Sizde hangi arketiplerin ne şekilde etkin olduğunu bilmek oldukça dönüştürücüdür. Acaba sizi engelliyor mu, yoksa pozitif yönde güçleniriyor hedeflerinize yönlendiriyor mu?

Liderlik becerilerini oluşturan ve bizi engelleyen arketipleri bilmek liderlik ve yaşam yolculuğumuzda oldukça farkındalık geliştirici ve içinizdeki potansiyeli fiziksel hale getirmemizi sağlar.

Dolu uyarısına rağmen oldukça ilgili katılımcılar ile gerçekleştirdik. Dolu uyarısı, karar verdiğimiz yolda ilerleme adına bir test gibiydi.

Nasıl mı? hedeflerini gerçekleştirme yolunda çıktığın yolda her ne olursa olsun korunuyor ve destekleniyor olduğuna inanmak endişeleri hafifletir ve kararlılığı arttırır.

Yolculuğumuz süresince yaşam tarafından çeşitli testlere tabii tutuluruz; ruhsal olarak ne kadar kararlı olduğumuzu görmek adına, ne kadar çok istediğimizi anlamak adına.

Sunumuma kayıt yaptıran birkaç kişi dolu endişesi ile gelmemişti. Hayatta da kimi zaman olmasını istediğimiz birşeylerden, birşeyden korkarak, endişe ederek, varsayımda bulunarak vaz geçebiliyoruz. Sonuçta belki de bizim için dönüştürücü olabilecek bir bir deneyimi kaçırıyoruz.

Bir yol açıldıysa onun tamamlanması için de sana destek ve yardımın geleceğine inancınız olsun.

Bilinmeyene adım atarken ruhsal yönden desteklediğine dair yenilmez bir inanç geliştirmek  koruyucu bir zırh giyinmek gibidir.

Bu hafta sizlere gittiğiniz ve gitmek istediğiniz yolda güçlendirecek birkaç mantra (olumlama) yazıyorum aşağıya. Ne kadar sıklıkla ve hareket halindeyken söylerseniz o kadar bilincinize ve ihninize yerleştiğini ve değişim sağladığını göreceksiniz;

Attığım her adımda konuyorum- kollanıyorum.

Attığım her adım başarıya ulaşıyor.

Beklediğimin üstünde yardım ve destek bana geliyor.

İsteklerimi gerçekleştirmem an meselesi ve destekleniyorum.

– Kendimi seviyor ve her daim hayallerimi gerçekeleştirmek için destekliyorum. 

Güzel bir hafta dileklerimle…
Nilgün

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Koçluk programlarımı incelemek için BİZ sayfasına bakın.
Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…