Özgüven çalışması yap, başarını ikiye katla

Özgüven Türk Dil Kurumu sözlüğünde;

özgüven   İng. self-confidence 

Bir görüşmede görüşmecinin araştırmayı sunarken ve sürdürürken kendine duyması gereken güven.

olarak geçiyor. Bu tanımı okuyunca akla ilk iş yaşamı gelse de – en azından bana öyle geldi-, tüm ilişkilerimizde var olma gücümüzü ifade etmektedir özgüven. KENDİMİZ OLARAK VAR OLMA GÜCÜMÜZ.

Özgüven korktuğun zaman saklanmak değil, kendine korktuğunu söyleyebilmek, korkunu yenmek için üzerinde çalışman, gerektiğinde yardım almandır.

Yapamadığın, elde edemediğin şeyler için çevreyi, insanları suçlamamaktır. Düşsen de kalkmak, yürümeye, koşmaya devam etmektir. Kendini akıntıya, ülke şartlarına, ekonomik koşullara bırakıp iyi şeylerin gelmesini beklemek değildir. Bunun için:

1- Özgüvenle ilgili sorununuzu belirleyin, yazın, utanmayın, üzerinde çalışmaya kendinize söz verin ve imzalayın.

2- Kendinizle konuşma dilinize bakın, eğer negatif ve zorlayıcı ise pozitif dil kullanın,

3- Kişisel sınırlarınız belirli değil ise; reddedilme korkusu ile insanlara yapmak istemediğiniz işler için EVET diyorsanız sağlıklı sınırlara sahip olma üzerine düşünce ve enerji çalışmaları yapın (EFT, Reiki gibi).

Hergün kendinize sesli ya da içinizden, hatta mümkünse aynanın önüne geçerek, gözlerinizin içine bakarak, en az 10 defa “GÜÇLÜ ve SAĞLIKLI sınırlara sahibim” olumlamasını söyleyin.

4- Özgüven geliştirici kitaplar okuyun, videoları izleyin, bu konuda farkındalığınızı sürekli arttırın, profesyonel destek alın.

5- Kendinizi bilinçli olarak sevme kapasitenizi geliştirin. Başarılı da olsanız, başarısız da, her koşulda koşulsuz sevme kapasitenizi geliştirin. Böylece hem kendinize, hem de başkalarına daha hoşgörülü olacaksınız.

6 – Hergün ileriye doğru bir adım atın ve kendinizi kutlayın, küçük şeylerle kendinizi şımarıtın, nefes alın.

7- En son ve en önemlisi elinizde olanların kıymetini bilin ve şükredin; size sorun olarak görünen birşey bir başkası için çoktandır istediği birşey olabilir.

8- Büyük resmi görmeye gayret edin, benmerkezcilikten hastalığına yakalanmayın. İnsanlara küçük, büyük elinizden geldiğince yardımcı olun, bu başarma, yapma faydalı olma kapasitenizin içinizde olduğunu size gösteren en basit ve en güzel eylemdir, tabii sonuçta bunu yapabildiğiniz için kendinizi kutlayın.

9- Sizde olmayan bir başarıyı, bir güzelliği gördüğünüzden üzülmek, kıskanmak yerine “onda olan, bende de nasıl olabilir?” diye içten saf niyetle sorun ve kendinize o istediğinizi doğru yollardan sahip olma izni verin. Kıskançlık, haset kendimizde olmayan ve sahip olamayacağımızı düşündüğümüz şeyler için duyduğumuz açlığın olumsuz yansımasıdır. Bu olumsuz ve yıkıcı duygular üzerine de çalışın.

Velhasıl ÖZGÜVEN çalışması bir içsel çalışmadır. Kendinle objektif konuşabilme çalışmasıdır. Yeri geldiğinde yardım almaktır. ÖZGÜVENİNİZİ yükseltmek için belli bir süre odaklanarak çalışmak gerekir. Sorununuzun boyutuna göre süre bir ay da olabilir 3 ay ya da 6 ay da olabilir. Kararlılıkla çalışıtığınzda tahmininzin de ilerisine gidersiniz ve daha önceden niye üzerine eğilmedim diye de hayıflanabilirsiniz.

Özgüveniniz üzerine çalıştığınızda kazanacaklarınız:

Yaptığında, yapabileceğine, başarabileceğine güvenin gelişir.

Kendin için KONUŞMAYA başlarsın,

SORMAK istediğin soruları çekinmeden sorarsın, CEVAPLARI almadan vazgeçmezsin,

Seni olduğun yerde saydıran konfor alanından çıkarsın, yüksek potansiyelinle var olmaya “EVET” dersin,

Yapmak istediğin işe yönelik eğitime, sertifikasyon programına korkmadan başvurursun,

Düşsen de kendini kaldırabileceğini bilirsin.

Işıldamaya başlarsın,

Beklemediğin imkanlar senin çaban karşılığında önüne çıkmaya başlar,

Seni destekleyen insanlar hayatında belirmeye başlar,

ve kendi istediğin yaşamı yaşamaya başlarsın,

Sonuçta başarın, gelirin ikiye, üçe katlanır; KARİYERİNDE yükselmeye başlarsın.

İnsanlara ilham olursun!

Ne dersin denemeye değmez mi?

İyi pazarlar,

Nilgün

Not: Özgüven çalışması konusunda benim desteğimle süreyi kısaltmak ve 2018’in ve bundan sonraki yılların sizin yılınız olmasını istiyorsanız 4 -8 -12 seanslık özgüven dönüşüm koçluğu çalışması için nilgun@nilgunyetis.com adresinden benimle irtibata geçebilirsiniz.

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.