Kendinizi Önemseyin, Anlamlı Başarılar Yaratın

“Hayatınızda önemli olan kişileri sıralayın?” diye sorsam ne yazarsınız? Birinci sırasında kim var. İkinci sırada? Siz kaçıncı sıradasınız? Neden oradasınız?

Verici mi? Alıcı mısınız?

Eğer alıcı bir insansanız bu yazıyı size çok şey vermeyebilir. Yazım daha çok kendini unutup daha çok verici olan insanlar için.

Evet bu yazım, Türkçesi verici diye geçiyor ama onay için insanları memnun edenler- people pleaser type, caregivers-empatic type – çok empatik olanlar, co-dependent type- bağımlı kişilik yapısına sahip olanlar için.

Peki vericiliğinizi nasıl sağlıklı seviyeye çekersiniz ve özgüveninizi nasıl arttırırsınız?

Öncelikle kendinize değer vererek ve kendinizi önemseyerek. İnsanların yanında kendinizi nereye koyduğunuz inceleyin, farkındalığınızı geliştirin.

Kendini önemsemek önemlidir, sağlıklı ego gelişimini sağlar. Kendine alan açmanı, kendini desteklemeni, başarırken kendi önünden çekilmeni, yüksek bilincinle var olmanı sağlar.

Kendini önemsersen, kendine özen gösterirsin. Senin de bu hayatta bir yerin olduğuna, arkalara biryerlere saklanarak, birilerinin seni görmesini, takdir etmesini beklemen gerekmediğini farketmendir. Ya da onaylanmak ve bir yer edinmek için başkalarından daha fazla çalışman, onların da işlerini yapman gerekmediğini görmen ve yeni bir şekilde VAR OLMAYA izin vermen demektir.

Bunu yaparsan karşında sana sıkıntı yaptığını düşündüğün insanın da düzelmesine fırsat vermiş olursun. 

Kendine özen göstermenin yolu onu hak ettiğine inanmaktır ve aslında derin bir çalışmadır. Niye?;

1- Tohumları çocukluktan atılmıştır, aileden, toplumdan konulmuş yasaklarla şekillenmiş bir özgüven problemidir. Dört bilinmeyenli denklem gibidir. Sinsice biryerlere saklanmış, görülmemeye çalışmakta, ama bir taraftan da gerçek benliğiyle görülmeye özlem duymaktadır.

2- Öğrendiğini bırakmak ve yeniden öğrenmeye açmaktır! Bu da farkındalık çalışmaları ile olur. Bu nedenle;

3- Dikkat gerektirir, kendi kendine neyi niye yaptığını ya da yapmadığını sorgulamaktır .Yeri geldiğinde dışarıdan yardım almaktır. Bu da insanı zorlar. Bu nedenle an’ı fark edin, nefesinizle bağlantıda kurun, pozitif psikolojiyi kullanın, pozitif olumlamalarla beyninizi yeniden programlayın...

4- Kendinizi sevin… Hergün kendinizi sevme egzersizleri yapın, kendi sevgi dilinizi öğrenin, o dille kendinize şefkatle davranın ve şımartın.

5- Sağlıklı sınırlar, sağlıklı sınırlar. Bşarılı ve anlamlı, ilham veren bir hayatın olmazsa olmazı. Özellikle bizim kültürümüzde sınır ihlalleri çok yüksek, hele de kadınlar için. Lütfen sınır yönetiminizi geliştirin. Topluma da bu yönde örnek olun.

6- Kendinize özen gösterme yollarını geliştirin. Bununla ilgili 16 önerimin olduğu yazımı okumak için tıklayın…

7- Kendinizle pozitif dille konuşun, günün sonunda kendinizle başbaşa kaldığınızı unutmayın. Çocuğunuzu sürekli azarlarsanız, ondan olumlu sonuç alabileceğinize inanabiliyor musunuz?

8- Davranışlarınızın değişmeyeceğine inanıyorsanız; önce “mış gibi yapın, sonra gerçek olduğunu göreceksiniz. Yabancıların bir sözü var; “fake it, until make it” -başarana kadar rol yap-. Başta rol yaparak, hayatınızın gerçek bir aktörü/ aktristi olun.

Uygulayın, fark erttiğiniz gelişiminizi benimle paylaşın,

İş Yaşamındaki kadınlara özel grubuma katılmak isterseniz tıklayın….

Sağlıcakla ve yüksek özgüvende kalın,

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…
75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….
Etiketler:
,