İşte Duygusal Zekanın Önemi

Merhabalar,

Yaptığım koçluk çalışmalarında tekrar tekrar gördüğüm önemli bir problem özellikle teknik alanda çalışanların ve ataerkil yönetim tarzını benimsemiş ya da o tür firmalarda çalışanların  duyguları ile bağlantı kurmakta yaşadıkları zorluklar ve bunun sonucu olarak hem kendilerini ifade etmede hem de çevreleriyle bağ kurmada oluşan şanssızlıklar.

Duygusal Zeka kavramının literatüre girmesinde önemli çalışmaları olan Daniel GOLEMAN “Duygusal Zeka” Kitabında şöyle der:

“CEO’ların zekalarına ve iş konusundaki uzmanlıklarına bakılarak işe alınmakta ve duygusal zeka yoksunluğu nedeniyle işten atılmaktadırlar.”

Bizde de bir atasözü vardır bilirsiniz:

“İnsan kıyafeti ile karşılanır, kişiliği ile uğurlanır.”

Yapılan araştırmalar da zeki olmanın (IQ) başarılı olmaya katkısının çok az olduğunu göstermektedir (%10 civarında). Tuhaf değil mi? Bir taraftan IQ bize problemlerimizi çözme gücü verirken, bir taraftan çevremiz ve kendimiz ile bağlantı kurarak çözüm bulmaz isek tükenme sendromu (burn-out) yaşama ve kaş yapalım derken göz çıkarma ihtimalimiz var.

Tabii bunun detayına inersek bunun çok boyutu var. İnsana, topluma, ailesine, içinde bulunduğu işe ve işin kültürüne bağlı olarak.

Bu yazımda genel olarak herkesi ilgilendiren ve temelde iş yerlerinde gelişmesinin elzem olduğuna inandığım duygusal zekadan bahsedeceğim.

Danışanlarımdan başta üstte görünen bir problemle gelseler de altta yatan sebeplerde başında  ilişki yönetimi, kendileri ile ilişkileri, kendilerini ifade etme biçimleri ya da edememeleri. Bunlar da sonuçta kaygı, endişe, öfke, hayla kırıklığı, içerleme yaratıyor.

Duygusal zeka dört nitelikten oluşmakta;

1- Öz bilinç; kendi duygularını tanımak, düşünce ve davranışlarını nasıl etkilediğini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kendine güvendir.

2- Öz yönetim; dürtü ve davranışlarını kontrol altında tutabilmek, inisiyatif almak, değişen koşullara adapte olmaktır.

3- Sosyal farkındalık; diğer insanların duyguları, gereksinimleri ve endişelerini anlayabilmektir. Empati becerisi.

4- İlişki yönetimi; iyi ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek, iyi bir takım oyuncusu veya lideri olmaktır.

İlk iki nitelik kişisel iken, 3. ve 4. nitelik sosyal beceriler ve içinde bulunduğunuz topluluk ile ilgilidir. Ve her biri de üzerinde özenle çalışılarak geliştirilebilecek niteliklerdir.

Öncelikle yapabilecekleriniz:

1- Duygularınızı hissetme ve adlandırma, ifade etme becerinizi geliştirin. Bununla ilgili Şiddetsiz İletişim / Marshall Rosenberg kitabını özellikle öneririm. Ayrıca Byron Katie / Çalışma (The Work) kitabı duygularınızla bağlantı kurma, ifade etme ve dönüştürme konularında çok etkilidir.

2- İyi bir gözlemci olun. Hem kendinizi hem çevrenizi gözlemleyin. Farkındalığınızı ve anda kalma becerilerinizi arttırın.

3- Kendinizi ifade etmekteki eksikliklerinizi tespit edin, gidermek üzere çalışmalar yapın, kitap okuyun, atölye çalışmalarına katılın, profesyonel destek alın,

4- Sosyal girişkenliğinizi geliştirmek üzere çalışın, özgüveninizi arttırın, takım çalışmalarına katılın. Yapabiliyorsanız kendinizin aktif katıldığı sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirin.

5- Sadece işinizle ilgili konularda kendinizi geliştirmeyi bırakın, psikoloji, felsefe, sanat ve aktüel konularında da geliştirin. Böylece sadece sol beyini değil sağ beyini de kullanacak, doğal olarak yaratıcı çözüm üretme, olaylara farklı perspektiften bakma becerilerini geliştirmiş olacaksınız.

***

Bir de şu var; her yeni seviye, yeni becerileri öğrenmenizi ve uygulamanızı gerektirir. İnsan tekrarlarla öğrenir, beyin tekrarlarla bir eylemi alışkanlığa dönüştürür. Bunun için yeni öğrendiğiniz bir davranışı entellektüel seviyede bırakmayın, bedene indirmek, alışkanlığa dönüştürmek için zaman ayırın, yeni seviyede alışkanlığa dönüştürün.

Eğer yaşamın size sunduğu hediyeler kadar dersleri de zamanında alıp, öğrenmezseniz, öğrenene ve dersinizden geçene kadar tekrar tekrar problem olarak gördüğünüz dersler karşınıza çıkar.

Sizce sizin hangi noktalarda gelişime ihtiyacınız var?  Kendinizi destekleme yönünde yaptığınız çalışmalar nelerdir? Özellikle de yöneticilik alanında gelişmek isteyen, potansiyellerini açığa çıkararak daha verimli ve keyifli bir hayat sürmek isteyenlerinize davranışsal değişiklik ile öğrenme sürenizi kısaltan ve uygulama becerilerinizi arttıran davranışsal değişiklik sağlayan koçluk yöntemlerimi sizler için önerebilirim.

Koçluk önceden önlem almaktır; hayata proaktif ve daha iyisine hazır olmaya hizmet eder. Bu nedenle başarılı yöneticiler işlerini şansa bırakmaz kendilerine ve ekiplerine koç tutarlar.

Eğer karşınıza çıkan problemlerde duygusal zekanızı geliştirmeniz gerektiği öz farkındalığınız oluştuysa ve bu konuda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa benimle temasa geçebilirsiniz.

Bu konuda faycalı olacak iki kitap; birincisi tabii ki duygusal zekanın öncülerinden Daniel Goleman “Duygusal Zeka” ve Osman Titrek’in “IQ’dan EQ’ya; Duyguları Zekice Yönetme” kitabını tavsiye ederim.

Şu yazılarım da ilginizi çekebilir: 1- Cam Tavan Sendromu, 2- Bir Barış Dili; Şiddetsiz iletişim, 3- Yüksek Özgüvenin Formülü, 4- Dönüşüm Koçluğu, 5-Dönüşüm Lideri

Keyifli keşifler,

Benim hakkımda detay bilgi için tıklayın….
Kimlerle çalışıyorum okumak için tıklayın….
Benimle çalışanlar neler dedi okumak için tıklayın…
 
Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…