Kendinizi Sözlerinizle Destekleyin

Gün içinde kendinizle nasıl konuştuğunun farkında mısın? Neler söylüyorsun kendine yeni birşeye başlarken, hayallerinin peşinden giderken, bir projeyi tamamlarken? Ya da ilişkilerinde? İkili konuşmalarında içinde arka planda nasıl konuşmalar geçiyor? Destekleyici mi yok sa yaşam enerjini emici mi?

Söz yemindir. Farkında olalım olmayalım, her an konuştuğumuzda, düşündüğümüzde ya kendimizi destekliyor ya da gelişime kapatıyoruz. Nasıl mı? canınız birşey yapmak istiyor, en derinden, içtenlikle ve şunları söylemeye başlıyorsunuz (aslında ne söylüyorsunuz- yanında);

İstiyorum- (kıtlık bilinci)

Keşke – (isterim ama kontrol elimde değil – güçsüzleştirici)

Yapamam – (Kendine inanç eksikliği, ya da olasılıklara kapama)

Deniyorum- (Çok fazla kendimi adamış değilim)

Umarım – (Belki olur, belki olmaz, inanç düşüklüğü)

Yapmalıyım- (Belki yapamam, belki yapmak istemem)

Bilmiyorum- ( Bilme ve öğrenmeye kapıyı kapatma, şartlara güvensizlik)

kendinizi olasılıklara kapatıyorsunuz, eski hamam eski tas devam ediyorsunuz. Kurban rolüne bürünüyor, kendinizi, şartlarınızı, ekonomiyi, patronu, arkadaşlarınızı, talihinizi suçlamaya başlıyorsunuz. Doğru mu… “Aslında şartlar farklı olsaydı ben neler yapardım..” da arkasından geliyordur, doğru mu?

Bunun yerine farkındalığımızı geliştirmek ve her konuşmamızda nasıl konuşmaya başladığımıza bakmak; dilimizi daha destekleyen, güçlendiren, şefkatli hale getirmek bize yaşam boyu başarıyı sağlayacaktır. Kısa zamanda belki hemen değişim görmeyeceksiniz belki ama uzun dönemde kendinizin en büyük destekcisi olduğunuzu görmenin yanında başka insanların da değişimine, dönüşümüne destek olacaksınız.

Evet yukarıdaki sözlerin yerine güçlendirici kullanabileceğiniz sözler:

SAHİBİM-

YARTIYORUM-

ŞÜKRAN DUYUYORUM-

KEYİF ALIYORUM-

YAPABİLİRİM-

SEÇİYORUM-

SEVİYORUM-

 

Örneğin: Beni destekleyen arkadaşlara sahibim, yaşadığım yeri seviyorum, kendim için konuşmayı seçiyorum, bugün raporumu tamamlayabilirim, işlerimi zamanında bitirmekten keyif alıyorum. Kazancıma küçük büyük şükran duyuyorum. Aru ettiğim hayatı sevgiyle yaratıyorum….

Söz yemindir. Bunu bilerek sözleriniz ve sesinizin frekansı ile kendinizi güçlendirin. Siz buna değersiniz.

Yüksek frekanslı hayat yaratmanız ve ilham olmanız dileğimle…

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu bülteni faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.