3 Cümle Hayatınızı Değiştirebilir

Motivasyonel videoları seyretmeyi sever misiniz? Ben severim. Zaman zaman facebook akışından ekranıma düşen, zaman zaman da youtube’dan kendi araştırdıklarım oluyor. Ha bir de vazgeçilmez TED konuşmaları var tabii ki.

Dün facebook’da gezinirken Goalcoast’un Amerikalı ünlü motivasyonel konuşmacı Lisa Nichols’ın bir videosuna rast geldim (aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak seyredebilirsiniz). Lisa Nichols, bu videosunda kendi hayat hikayesini anlatıyor ve nasıl depresyondan çıktığından bahsediyordu. Uyguladığı yöntem o kadar işe yaramış ki terapisti bile kullanmak için izin istemiş. Ben de faydalı gördüğüm için sizinle paylaşıyorum.

Hergün zihne ne sokuyorsak, dışarıya da o çıkıyor. Düşüncelerimizi ruhsal gıda olarak da düşünebilirsiniz. Bu nedenle biliyorsunuz tekrar tekrar BİLİNÇİ olmanın ne kadar önemli olduğundan bahsediyorum. Ruhunuzu neyle besliyorsanız dışarıya o kimlikte davranışlar sunuyorsunuz. Günlük konuşmalarınızda kendinizi motive mi ediyorsunuz, en küçük şeyde yeriyor musunuz? birşeyleri almaya, edinmeye, istemeye hakkınız olmadığını mı söylüyorsunuz, hele de en önemlisi birşeyler istediğinizde kendinize “kim olduğunu zannediyorsun!” mu diyorsunuz?

KENDİNİZİ KÜÇÜK BİR KUTUYA MI HAPSEDİYORSUNUZ? YOKSA YÜKSEK POTANSİYELİNİZLE VAR OLMANIZE KENDİNİZİ ADIYOR, GÜNLÜK ÇALIŞMALARINIZI NE OLURSA OLSUN YAPIYOR MUSUNUZ?

Farkındalık için de öncelikle gün içinde kendinize neler söylüyorsunuz  bakmanızı, bildiğiniz gibi yazılarımda iç seslerinizi dinlemenizi öneriyorum ki içerde neler olup bitiyor farkında olun. Hangisi sizin sesiniz, hangisi ailenizin, yakınlarınızın, hangisi toplumun baskıcı sesi.

Lisa Nichols bir motivasyonel konuşmacı olmasına rağmen kendini istismarlı bir ilişki içinde bulması üzerine hissettiği utanç, suçluluk duyguları ile durumunu saklaması ve bunun üzerine depresyona girmesi ve çıkmak için  ilaç kullanmak yerine, terapistinin izni ile 30 gün yaptığı çalışmanın öyküsü.

Lisa Nichols’ın birinici yaptığı pozitif olumlayıcı sözleri tüm evine asması ve tüm evi olumlu destekleyici hale getirmesi, bu olumlamaları söylemesi, görmesi. (Bu konuda kendiniz üzerinde çalışmak isterseniz Louis Hay’in kitapları çok faydalı olabilir)

“Sen güzelsin”, “başarılısın”, “iyi olmayı hak ediyorsun”, “iyi davranılmak senin doğum hakkın”.

İkinci yaptığı  için kendine söylediği 3 CÜMLE :

1- Seninle gurur duyuyorum, çünkü…………. (Bu kelimeyi 7 sebep bularak tamamlıyorsunuz.

Örneğin “evden çıkmadan önce yatağını topladığın seninle gurur duyuyorum,”, “işlerini söylenmeden bitirdiğin için seninle gurur duyuyorum,”, ” sebatla projeni bitirdiğin için seninle gurur duyuyorum”, “giyimine özen gösterdiğin için seninle gurur duyuyorum”… vs)

2- Seni ……… için affediyorum. (7  durumu bulup söylüyorsunuz. Bu içinideki öfke, suçluluk, utanç, suçlama duygularından çıkmak için kendimizi affetmek çok önemli.

Örnek : -rahatsız olduğun şeyleri dile getirmediğin için seni affediyorum, – kendine olumsuz konuşmaların için seni affediyorum, -evi düzensiz tuttuğun için seni affediyorum, -faturalarını zamanında ödemediğin için seni affediyorum.. gibi…)

3- Senin için ………….’e söz veriyorum. (7 şey için söz veriyorsunuz.

Örnek ‘bugün sağlıklı yemek yemeye söz veriyorum’, ‘seni koşulsuz sevmeye söz veriyorum.’, “senin hayallerini gerçekleştimek için elimden geleni yapmaya söz veriyorum”, “seni her koşulda olumlu yönde desteklemeye ve seni dinlemeye söz veriyorum.” gibi)

Eğer siz de bu tür desteğe ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanuz, bir ay boyunca hergün uygulayın, değişimi gözlemleyin. Beklediğinizden daha iyi bir zihin ve duygu durumuna geçeceğinizi söyleyebilirim.

Sonuçları benim aşağıda ya da nilgun@nilgunyetis.com’dan paylaşın, ilerlemenizi birlikte kutlayalım.

Kendinize bir iyilik yapın, ne olursa olsun, iyiliğiniz için kendinizi destekleyin.

Güzel günler dilerim,

Nilgün Yetiş