Olayları yargılarken, resmin tamamını görebiliyor musun?

Sevdiğim bir doğu hikayesi vardır, “atı olan yaşlı adam”, epeydir tekrar bir daha bakayım diyordum, geçenlerde bir arkadaşım youtube videosunu paylaşmış, aradığım kolaylıkla karşıma çıktı. Ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Bazen yaşadıklarımız karşısında hemen hüküm veriyoruz, ya da başkalarının yaşadıkları, sonucunun nerelere gideceğini tahmin etmeden. Bu kesin hükümler kimi zaman bağlayıcı da olabiliyor, bazen bir ilişkiyi bitirebiliyor, bazen kendimizi veya başkalarını bir şekilde etiketliyor ve bir daha değişmeyeceğini varsayıyoruz;

“Ondan adam olmaz”, “Ahmet yine yaptı yapacağını”, “bundan sonra hayatta oraya gitmem”, “ben buyum”.…vs.

Farkında olmadan kendimizi ,insanları yargılıyor, etiketliyor, değişmeyeceklerine inanıyor, ona göre geleceğe yönelik bir senaryo yazıyor ve önyargılar ile konuşmaya başlıyoruz. Zihinden...

İnsanların değişebileceği varsayımı kimi zaman yakınımızdan bile geçmez. Oysaki her an yeni, her an TAZEDİR. onu kokutan, eskileştiren belki de bakış açılarımız. YARGILARIMIZ.

Hikayenin son kısmında Lao Tzu’nun değerlendirmesini birkaç defa dinlemenizi ve kendi hayatınızda nasıl uyguladığınızı sorgulamanızı rica ederim (4.38 dakikadan itibaren).

Her an yeniye yeni bir merak ile bakabilmek, dikkat kesilmek, kafamızda dönüp duran kasetleri durdurmak, “burada ne oluyor?” sorusu ile bakmak, anlamadığımız ya da içimizi rahatsız eden konulara sorular sormak, soru sorma cesareti göstermek aslında ilişkilerimizi zenginleştirip, daha içten, samimi ilişkiler kurmamızı sağlayacaktır. Hem kendimizle, hem de çevremizle.

Eğer bu şekilde kendinizi ve başkalarını ve olaylarları yargılama eğiliminiz varsa aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

Lao Tzu’nun dediği gibi;

“KARAR AKLIN DURMASI HALİDİR. AKIL DAİMA İNSANI KARARA ZORLAR.”

Karar verirken gerçekliğin derin ve görünmez olabileceğini göz önünde bulundurabilir misiniz?
Bu hafta kendinize bir iyilik yapıp karar vermenize bir ara verebilir misiniz? Bu hafta karar vermeden önce daha etraflı düşünme İZNİ verebilir misiniz kendinize? Ve sizden cevap bekleyen insanlara da bu şekilde rica da bulunabilir misiniz; “bunu biraz düşünmek istiyorum”, “şu an bir cevabım yok.” ya da “niçin sormuştun?” mesela..

KARAR VERMEK BİLGELİK GEREKTİRİR.

Paylaşmak istediğiniz farkındalıklar var ise aşağıda yazmanıza memnun olurum.

Ayrıca, bu konuda ya da başka konularda sorularınız varsa ve buradan cevaplamamın başkalarına da faydası olacağını düşünüyorsanız bana yazın, bir sonraki bülten ve yazılarımda isim belirtmeden cevaplayayım,

Güzel bir hafta dileklerimle,

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
Nilgün Yetiş