Bilincim Nerede?

Arzu ettiğimiz hayatı yaratmak üzere zor zamanlardan da geçsek, üzerimize çok sorumluluk düşüyor. Değişim için kendi sorumluluğumuzu %100 almadığımızda kollektif bilincin etkilerinden daha fazla etkilenmemiz oldukça muhtemel.

Ne zaman otomatiğe bağlanmış hareket ediyorsunuz, farkettiğiniz anda halinize bir bakın ve sorun “bilincim nerede?”
Bilinçte olmadığımızda otomatiğe bağlanmış hareket ediyoruz, o zaman ne geçen zamanın farknıda oluyoruz, ne kendimizin,  ne duygularımızın. Bir bakmışız zaman, hayat geçip gitmiş.
Ne kadar çok duygularınızla bağlantıdasınız ve onlara izin veriyorsunuz, o kadar bilinçlisiniz.
Kelebek etkisi gibi,  her anının farkına vararak ve bilinçli seçimler yaparak; kollektif bilincin daha bilinçli yapıya ilerlemesine katkıda bulunuruz. Bu da kendinizle bağlantıda olmamız, seçim yapma yetinizi geliştirmemiz ve bilinçli kullanmanız ile mümkündür. (youtube’daki “An’da olma ve kendine şefkat” meditasyonumu izlemek için tıklayın…)
Kollektif bilinç (ortak bilinç, toplumsal bilinç), bulunduğunuz coğrafyaya göre değişir ve çoğunluklar korkudan, kaygıdan, endişeden beslenir. Bilinçaltının ve kolektif bilincin engelleyici, yıkıcı etkilerinden korunmak ve üstüne çıkmak için; bilinçaltını bilince çıkarmak ve kolektif bilincin etkilerini bilmek durumundayız.
“Bilinçaltı ürkütücü bir canavar değildir. Doğal bir organizmadır. Ancak bilinçli davranışımız işe yaramaz duruma girdiğinde tehlikeli olabilir. Kendimizi baskı altına aldıkça bilinçaltının tehlikelerine kendimizi maruz bırakmış oluruz.” C. G. Jung
 Yılmadan  canınızı sıkan, sıkmayan durumları ve kendinizi sorgulayın, soru sorun çevrenize. Soru sorma becerilerinizi geliştirin. Kendi sesinizi tanıyın. Konuşmaya, soru sormaya izin verin.
Sadece kendinize değil, başkalarının, yakınlarınızın da size soru sormasına, kendini ifade etmelerine izin verin. Onlar konuşurken kendinizi nasıl hissettiğinize bakın. Gözlemci olun. Her zaman reaktif davranmak yerine durup beklemeye ve düşünerek tepki vermeyi, bazen vermemeyi tercih edin. Deneyimleyin. Eski otomatiğinizden çıktığınızda neler olduğunu gözlemleyin…

Doğru soruları sormak, sorgulamak ve doğru seçimlerde bulunmak önemli. Önce kendinizden başlayın.

“Sorularınızın kalitesi, hayatınızın kalitesini belirler” Tony Robbins

Bu yılın sizin yılınız olmasını çok istiyorum, bu nedenle de sizler için hazırladığım zihin açıcı yazıları, duygularınızla bağlantıya geçmenizi sağlayacak soruları aşağıdaki yazılarımda bulabilirsiniz.
Sizlerden de duymak istiyorum; bilincinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? Aşağıda paylaşırsanız memnun olurum.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere güzellikler dilerim,

Koçluk programlarım için tıklayın….

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
 Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…