Yeni Bir iş Kurmada Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir iş kurma çoğunlukla başta çok heyecanlandırıcı gibi gelir. Güzel bir fikrimiz var ise biran önce hayata geçirmek isteriz. Karşılaştığımız her engel zulüm gibi gelir. Bazen de iyi bir fikrimiz vardır ama nereden nasıl başlayacağımızı bilememekten ya da bilinmeyenden korkudan orada asılı kalır. İyi bir iş planı oluşturarak başlamak oldukça yardımcıdır.

Bazen kurmak istediğimiz işin bir kısmınd uzmanızdır ya da öğrenmeye, yapmaya hevesli ama genel olarak 7 alanda toplayacağımız önemli alanlar vardır. Bu alanları bilmek eğer kendi işinizin patronu olacaksanız hem buralardaki stratejilerinizi belirlemek, hem de konusundaki insanlarla nasıl çalışacağınızı ve onlardan neler bekleyeceğinizi bilmek için önemlidir.

Özellikle beyaz yakalı olup, iş hayatında iyi bir tecrübe  başarılardan sonra kendi işini kurmak isteyenler için bu yazıyı yazıyorum. Herşeyin başı LİDERLİK! iyi bir fikriniz olabilir ama LİDERLİK becerileriniz zayıf ise onu çöpe atın yada geliştirmek üzere çalışmaya başlayın. Yani iyi bir iş yönetimi için öncelikle kendinizi dönüştürün.

Liderlik beceriniz sizin vizyonunuz, ileriyi görme kapasiteniz, başkalarının görmediğini sizin görüp onları sizden almaya, sizinle çalışmaya ikna etme kapasitenizdir. İçinde Değerleriniz, Amacnız, Vizyonunuzu, Misyonunuzu, öncelikle kendinizi yönetme ve yönlendirme becerileri olmak üzere başkalarını yönetme, yönlendirme ve işbirliği oluşturma kapasitenizdir.

Bunun yanında niçin bu işi yapmak istiyorsunuz, sizi ne kendi işinize sahip olmaya itiyor. “Kendi işiniz olmazsa ne olur? Olursa ne olur? Kimlere hizmet etmek istiyorsunuz ?” gibi ana soruları detaylı şekilde sorduktan ve içinize sinen cevapları aldıktan sonra MARKA yönetimi, marka taahütünüz, kimlere hizmet veriyorsunuz, sizin farkınız, pazarda fark edilmenizi sağlayan size has özelliklerin neler olduğu üzerine düşünmeye başlamanızda fayda var. Bu konuda netlik size hem ilerlemede hız, hem de odaklanma sağlar.

FİNANS YÖNETİMİ: En önemli konulardan birisi olmsına rağmen çok az kişi bunun üzerine ve bu konuda düşünce şekline, inançlarına bakmaya cesaret eder. Ancak para ile ilişkimiz ve korkularımız üzerimizde sadece kendimizin değil işimizin de ilerlemesini engelleyen görünmeyen bir cam tavan gibidir. Finans yönetimi içinde;

1- Parasal Bilinç

2- Bütçe Yönetimi

3- Likidite Yönetimi

4- Finansal Kontrol Sistemleri üzerinde bilgi ve yönetme becerisi sahibi olmak önemlidir.

YÖNETİM:  Eğer ilk başta tek başınıza çalışacaksınız bir taraftan özgürlüğe adım atmışsınız demektir. Tebrikler ama bir taraftan hem çalışan sizsiniz, hem patron. Eğer iş-yaşam dengesini burada kendiniz için kurmazsanız kısa zamanda tükenme sendrromu ile karşılaşabilirsiniz. Artık kendi işinize sahip olma fikri sizin için bir ızdırap haline gelmeye ve bir an kapatmayı veya devretmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer birilerini yönetecekseniz kişisel ve liderlik gelişimi alanına hoş geldiniz.

Koçluk Eğitimindeki hocamın bir sözünü söylemeden geçemeyeceğim:

“Kendi işini kurmak dünyadaki en iyi kişisel gelişim kursudur.”

Daha öğreneceğiniz çok şey var ve eğer daha önceden yönetsel konularda sıkıntı yaşadıysanız ya da tecrübeli değilseniz yönetici koçluğu, mentörlük almak oldukça faydalı olur. Aşağıdaki konuları yönetmede ustalaşmak yanınsa personel yönetimi, çatışma yönetimi, stres, zaman yönetimi, gelişim yönetimi önemli konulardır.

ÜRETİM – SERVİS: burası işin oluşturulduğu ve servis edildiği, geribildirimlerle geliştirildiği alandır. Yaratıcılık, iş geliştirme, inovasyon, farklı olma, amaca hizmet etme, müşteri memnuniyeti analizi ve iyileştirmeyi içerir.

SATIŞ: Eğer satıştan gelmiyorsanız öğrenilmesi bir taraftan zorlayıcı ama bir taraftan da zorunlu olan bir alandır. Satış becerilerinizi işinizi kurmadan önce ne kadar çok geliştirirseniz o kadar iyidir. Benden söylemesi.

PAZARLAMA: Doğru müşteriye ulaşma ve tutma, tekrar müşteriniz olmasını sağlama için doğru pazarlama kanallarını bilmenizde ve kullanmanızda fayda vardır. Hangi pazarlama kanallarını kullancaksınız? nasıl kullanacaksınız? Online iş yapmaya ve pazarlamaya ne kadar açıksınız, ne kadar biliyorsunuz be bu konuda kendinizi nasıl geliştirmek istiyorsunuz?  Bu sorulara vereceğiniz cevap ve yapacağınız doğru pazar araştırması doğru müşteri ile buluşmanızı ve kazan-kazan satışı ile mutlu satışlar yapmanızı sağlar.

Eğer işinizi sağlam olarak kurmak ve geliştirmek istiyorsanız iş sahiplerinin bu konularda iş koçu ile çalışmaları oldukça dönüştürücü ve zaman kısaltıcı, aynı zamanda çoklu alanda ilerlemeyi sağlayıcıdır.

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
 

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…