Yaratıcı Nesiller Yetiştirmemenin Cezası

Merhabalar,

Yaratıcılığa önem vermemenin bedeli geri kalmışlıktır, taklitçiliktir, izleyen olmaktır. Yaratıcılık ülkemiz eğitim ve iş yaşamında ne yazıkki çok üzerinde durulmayan becerimiz / enerjimiz.

Son dönemlerde kimi firmaların biraz daha modern görünme ya da destek alma adına AR-GE, inovasyon işleri ile uğraştıklarını gösterir gibi olmalarına rağmen, henüz ülkemiz genelinde gerçek anlamada ve ileriye götürecek seviyede değil. Tüketim toplumundan gerçekten üretim toplumuna geçebilmek için yaratıcılıktan korkmamak çok önemli.

“Eğitim kafayı geliştirmek demektir. Belleği doldurmak değil. ”

                                                                                Mark Twain

TED konuşmalarını bilirsiniz; ilham verme amacı ile oluşturulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Türkiye’de de TEDx olarak düzenlenmektedir. (Şehrinizde yapılıyor ise denk gelirseniz işinizle bile ilgili olmasa gitmenizi öneririm). Geçenlerde birkaç Türkiyede yapılmış TED konuşmalarını dinlerken bir tanesi ilgimi çekti, Prof. Dr. Selçuk Şirin’ in “İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!” konuşmanısını aşağıda sizinle de paylaşmak istiyorum. Lütfen dinleyin, izleyin ve ne düşünün.

 

Ülkemizde mevcut durumdan gördüğüm;

Geleceğimizin tohumları, ilhamı çocuklukda saklı iken, bir kısmı aile sisteminden, bir kısmı imkansızlıklardan, bir kısmı cehaletten daha tomurcuklanmadan ruhumuzun deriniklerine gömülüyor.

Bireysel, toplumsal olarak yaratıcılık üzerine bir hareket başlatmamız gerektiği ve yaygınlaştırılmasının, eğitim sistemine gerçekten girmesinin sağlanması ve gençlerin, orta yaşılıların ve yaş almışların yaratıcılık ve hobi için yüreklendirilmesi elzem. Böylece yaratıcı düşünce hayatımıza daha çok girecek, deneme ve hata yapma cesareti artacak, gençler daha da yüreklendirilecek: yaratıcı yönlerimizi kullanmaya başlayacağız, böylece gerçekten ürettiklerimizden gurur duymaya başlayacağız.

 

Kendimizi ve gençleri düşünmeyi, araştırmaya, meraklı olmaya, sorgulamaya ve soru sormaya daha cesaretlendirmek gerekli.

“Hayallerinizi kovmayınız, çünkü onlar gittiler mi, belki siz kalırsınız, fakat artık yaşamıyorsunuz demektir.” Mark Twain

Siz “YARATACILIĞIMI kullanıyorum” diyorsanız, nerelerde kullanıyorsunuz ve yaratıcılığınızı yaşamanıza destek olan etmenler nelerdi ve neler paylaşırsanız memnun olurum…

Teşekkür eder, iyi günler dilerim,

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği ve Yönetici Koçu / Anlamlı İş ve Yaşam İçin

Notlar: 1-Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, sizde sorular uyandırdıysa lütfen çevrenizle paylaşın, yaratıcılık bilincini uyandırın,

2- Prof. Dr. Selçuk Şirin’in kitapları da bulunmaktadır. Sitesinden yazılarını ve kitaplarını inceleyebilirsiniz. http://selcuksirin.com/category/kitaplar/-

3-Linkedin’deki Dönüşüm Liderleri grubuma katılmak için tıklayın…

4-Kurumsal ve yönetimsel yaratıcılığınızı arttırmada yaratıcı koçluk çalışmalarım ile yardımcı olmamı isterseniz nilgun@nilgunyetis.com ‘dan bana ulaşabilirsiniz.