Mali Başarılı İş Sahibi Olmada Duygusal Zekanın Önemi

Bu yazıda  iş sahibi olma,  işinden zengin olma ve paranızın sizin için çalışmasına zihin yapısı değiştirmenin öneminden bahsedeceğim. İş hayatına girişimci gözü ile bakmak isteyen beyaz yakalılara özellikle öneririm.

Zengin Baba, Yoksul Baba Kitabı yazarı Robert Kiyosaki ‘ nin başka bir kitabını okuyorum; Başkalarına yardım Etmeyi Sevenler için İş okulu”. Beni etkileyen ve hemfikir olduğum noktalar oldu. Bu iki kitabı da okumanızı öneririm.

Başarı için 3 zeka türünde ustalıktan bahsediyor Kiyosaki:

1- Zihinsel Zeka (IQ)

2- Duygusal Zeka (EQ)

3- Mali Zeka; Mali zekanı (parasal zeka) gösteren ne kadar kazandığın, ne kadarını elinde tuttuğun, paranın senin için ne kadar sıkı çalıştığı ve paranın senden sonra kaç kuşağa aktarabileceğindir. Parasal Zekadan diğer yazılarımda bahsettim, okumanızı tavsiye ederim,

Bu yazımda duygusal zekadan bahsetmek istiyorum. Zira ister kabul edin ister etmeyin para yönetimimizi çokça duygularımız etkiliyor. Bunu hem kendi hayat tecrübelerimden, hem de kendi girişimcilik yolculuğumdan biliyorum.

Duygularınızı yönetmezseniz, siz “akılcı davranıyorum” derken onlar sizi yönetir.

Orta halli / toprakla uğraşmış bir aileden, ticaretle uzak durmuş bir aileden geliyorsanız paranın alın teri ile kazanılacağını – yani zor yolla kazanılacağı fikri – ile büyümüş olabilirsiniz. Bu da siz para kazanmadan, kendi işinizi kurmadan, kazandığınız parayı mantıklı yönetmenizi engelleyebilir.

Ya da önceki mali girişimleriniz ve yatırımlarınızın arzu ettiğiniz gibi sonuçlanıp sonuçlanmaması.

Eğer iş kurma, büyütme sürecinde iseniz  para kazanma ile ilgili düşünce ve duygularınızı sorgulamanızı özellikle rica erdiyorum, böylece içinize sinen zenginliği yaratmanız için önemlidir.

Duygusal zekanızı arttırmak, duyguların sizi aşağıya basan ağırlıklarından kurtulmak size hedeflerinize doğru ilerlemede ivme kazandırır. Kendinize şunu sorun: “Duygularım yaşamımı nasıl etkiliyor? Duygularımla mı hareket ediyorum?”

Ve hangi korkuların sizi engellediğini tespit edin:

Bunları bir tespit ettikten sonra değiştirmek üzere aksiyona geçin. Kendinize ne kadar dürüst olursanız o kadar değişimi sağlarsınız. Korkularınız sinsi bir şekilde BAŞARINIZIN önünüzdeki en büyük engellerdir. Nice hayaller, yaratıcı insanlar ve fikirleri reddedilme korkuları yüzünden doğmadan ölmüş, yaratıcı insanlar tanınmadan tarih olmıuştur.

Hedeflerinizi gerçekleştirme sizin için önemli ise koçluk ve terapi desteği alın. Korkularınızın üstüne gidin, hayatınızın, kazancınızın ortalamada kalmasına sebep olmasına daha da izin vermeyin.

“Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsanız daha çok reddedilmeye bakın, sonra da kendinizi daha çok düzeltmeye” Robert Kiyosaki

Duygusal zekanızı geliştirmek sadece iş sonuçlarınız değiştirmez; insanlarla daha içten, samimi, kazan- kazan ilişkileri kurmanızı, iyi bir aileye ilişkisine ve iletişimine sahip olmanızı sağlayacaktır.

İş sahibi olmak güzel, ancak kazanmıyorsanız ya da arzu ettiğiniz hayat tarzını oluşturmuyorsa, kendi işinizin olması çok anlamlı olmuyor.

İçinize sinen maddi & manevi sonuçlar almanız dileği ile,

Nilgün Yetiş

Eğer hayallerinize ulaşmada engellerinizi fark edip, kaldırabileceklerinizi kaldırmada güçlenerek ilerlemek isterseniz size destek olduğum koçluk programılarım hakkında bilgi için tıklayın….

Paylaşılabilir Günün Sözü:

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.