Yedi Gün Yazı ile Kendinizi Keşfedin

Merhabalar,

Havalar ısındı, insan yaza hazırlanırken duygular çoşmaya başlıyor. Hazır böyle güzel güneşli, keyifli bir döneme girmişken, kendinizle bağlantıda bulunmak ister misiniz? Cevabınız “evet” ise sizi “7 Gün Yazarak Kendinizi Keşfedin Çalışması” na Davet ediyorum,

Neden yazmak?, yazmayla insan kendini nasıl keşfeder?:

1- Sizi farklı düşünmeye iter. Rutinin dışına çıkarsınız. Yaratıcı tarafınızla bağlantıda bulundurur, sizi düşünmeye ve hissetmeye iter ki böylece sadece ne düşündüğünüz değil ne hissettiğinizle bağlantı kurarsınız.

“Düşünme yazma sanatının ilk adımıdır.”
Emile Chartier

2- Sol beyinden çıkarıp, yaratıcı, düşsel sağ beyine yönlendirir.

“Yazana zorluk vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez.”

Samuel Johnson 

3- Sağ beyin demek duygular demektir. Özellikle çoğunlukla sol beyini onurlandıran günümüz iş yaşamında olan insanların çok stres çekip buna çözüm bulamamalarının en büyük nedenlerinden biri yaratıcı taraflarını kullanmamalarıdır. O da sağ beyindir. 
4- Serbest yazdığınız için kendinizi daha iyi tanımanıza ve daha önce düşünmediğinizi düşündüğünüz şeyler hakkında neler düşündüğünüzü  ve hissettiğinizi görmenize yardımcı olur.

5- Bulunduğunuz saplanmış, çıkmazda olduğunuz durumdan çıkarır,
6- Haytınıza renk katar, eğlenceyi kendinize çağırmış olursunuz.
7- Kendinizle ilgili “yazamam”, “yapaman”, “bende yetenek yok” bahaneleri ve eleştirel cümlelerinin dışına çıkmanızı sağlar.
8- Başkalarına da farklı bakış açısından bakmaları ve keşfetmeleri için ilham olabilirsiniz, yazdıklarınızla keşiflerinizi paylaşırsınız. Kim bilir belki bir blog açma ya da bir kitap yazma cesareti gelir.
 
9- Kendinizi farklı şekilllerde ifade etme izni vermiş olursunuz ve bunda korkulacak birşey olmadığını görünce başkalarına da bu izni verebilirsiniz.
10- En önemlisi de otantik sesinizi keşfedersiniz ki, bu herşeye bedeldir.
Evet, ne diyorsunuz, kendinize bu keşif yolculuğu iznini veriyor musunuz? 

“Düşünmenin en iyi yolu, yazmaktır.”
Pascal Quignard

19 Haziran’da görüşmek üzere,
Nilgün Yetiş
Dönüşüm Liderliği ve Yönetici Koçu