Uyandırma Servisi

Bazen o kadar yoruluruz ki, birilerinin bizi uyandırmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bir uyandırma servisi olmadan, bir kaç erteleme butonuna basmadan ve sonra da acı acı bağıran zili duymadan uyanmayız. O kadar tatlı gelir ki o uyku. Ama önemli yapılacak birşeylerimiz vardıysa ya da sonradan birşeyler kaçırdığımızı farkedersek, hayıflanırız; “keşke daha az uyusaydım” ya da “keşke daha erken kalksaydım.”

Hayat da böyledir. Kendi gerçekliğimizi yaşamak için bazen uyandırma servisine (Wake-up Call) ihtiyacımız oluyor. Canımız yanana kadar uyuşukluk ve uyku hali çok keyifli geliyor. Ve ne zaman çok canımız yansa artık o zaman çareler aramaya başlıyoruz. Oysaki acil ve acı ile çözüm aramak yerine şimdiden bilincinizin uyanmaya başladığını farkediyorsanız kendinizi uyandırabilirsiniz.

“Eğer kendinizi uyandırmak için ve herşeyi SORGULAMAYA ve SORU SORMAYA yeterli cesareti bulduysanız; çevresinizdeki gerçek dünyadan haberdar olmaya başlarsınız, gerçek kendinizi bulursunuz ve korkmayın bir daha uykuya dalmazsınız.” Dawn Barklay

Uykuda olduğunuzu nasıl anlarsınız:

– Eğer çoğunluğun yaptığını yapıyorsanız ve hayatınız tad vermiyorsa,

– Kariyerinize tutunup kaldıysanız, değiştirmek isteyip, birşeyleri bahane edip değiştiremiyorsanız,

– Evliliğinizden hoşnut değilsini ama “-mış” gibi yapıyorsanız. Hatta evliliğinizi bahane edip bir sürü şeyi erteleyip, vazgeçiyorsanız,

– Çocuklarınızı kendinize bahane olarak kullanıyorsanız,

– İşten gelince TV seyredip kendinizi uyuşturuyorsanız, salondaki koltuk sarıldığınız en yakın arkadaşınız olduysa,

– Eğer hayatınız rutine bindi ve anlamsızlaştıysa,

uykuda olabilirsiniz.

Tabii bir de “uykuda olduğumuzun farkında değilseniz uyandığımızı nasıl anlayacağız?” diye sorabilirsiniz. Uyandığınızda, inandığınız mesajların çoğunun sahte ve yalan olduğunu, sizin gerçekliğinize uymadığını anladığınızda; bu biraz da şu meşhur “Kral Çıplak Hikayesi” dir.

Kralın çıplak olduğunu söylemeye cesaret eden çocuk olduğunuzda sadece kendinizi değil, çevrenizdekileri de uyandırmaya başlarsınız.

İşte kendinize sorarak uyanmaya başlayabileceğiniz sorular;

1- Bu hedef benim hedefim mi, yoksa başkasının benim için koyduğu bir hedef mi?

2- Bu düşünce benim düşüncem mi, yoksa bir başkasının düşüncesi mi?

3- Bu benim inancım mı, yoksa bir başkasının inancı mı?

4- Bu benim başarı fikrim mi, yoksa başkasının mı?

5- Bu korkular benim korkularım mı, yoksa bir başkasının korkuları mı?

6- Bunlar benim için anlam ifade ediyor mu, yoksa başkasının mı?

7- Bunlar benim pişmanlıklarım mı, başkasının benim için pişmanlıkları mı?

8- Bunlar benim hayallerim mi, yoksa başkasının benim için olan hayaller mi?

9- Bunlar benim kurallarım mı, başkasının mı?

10- Bu yol benim yolum mu, başkasının benim için seçtiği yol mu?

11- Bu benim stratejim mi, başkasının benim için oluşturduğu strateji mi?

12- Bu benim mutluluğum mu, başkasının mutuluğunu mu yaşıyorum?

13- Bu benim neşem mi, başkasının mı?

14- Bu benim uyandırma hikayem mi, başkasının mı hikayesini yaşıyorum?

15- Bu benim tam potansiyelim mi, yoksa kullanmıyor muyum?

Sorulara verdiğiniz cevaplara bakın, sonuçlar sizi tatmin mi etti, yoksa daha uykuda olduğunuzu mu fark ettiniz. O zaman UYANMA zamanı gelmiştir.

UYANIN ve KENDİ GERÇEKLİĞİNİZE ve HAYATINIZA sahip çıkın, istediğiniz gibi olması için çaba gösterin ve şekillendirin. Eğer bu konuda sonuç almayı hızlandırmak isterseniz bireysel koçluk çalışmam size nasıl yardımcı olur incelemek için tıklayın…

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…