Bolluğun Önündeki Engeller

Bolluk her ne kadar fiziksel ortamda gördüğümüz şeyler olsa da önünde onu engelleyen duygusal tutumlarımız olabilir. Ruhsal alanda çalışma yapan uzmanlar bolluğun oluşumuna ve devamına en büyük engeller negatif duygularımız olduğunu ifade etmekte ve onları temizleme üzerine çalışmalar yapmamızı önermektedir. Ne tür duygular bolluğu kendimize çekmemizi ve yaşamamızı engellemektedir:

1- DARGINLIK- İÇERLEME,

2- ÖFKE DUYMA,

3- KİN BESLEME,

4- KISKANÇLIK- HASET,

5- AÇGÖZLÜLÜK,

6- ŞÜPHE- ENDİŞE,

7- SIZLANMA- SÖYLENME- ENDİŞE.

1- Dargınlık- İçerlenme; Dargınlık çok istediğimiz birşeyin bizim için olmaması olabilir, ya da işte istediğimiz pozisyonu almamak, istediğimiz sonuçların gelmemesi. Neyin bizim için hayırlı olduğunu o zaman sürecinde bilemeyiz. Bu nedenle negatif duyguda kalıp, mevcut durumda olanları da görmemeyi seçmek yerine bu duyguları dönüştürmek üzere çalışmak daha iyi değil midir?

“Kırgınlıklar stress yaratır, kalbi kitler, gözleri şüpheyle doldurur.” Maryann Ehmann /Koç

2- Öfke Duyma; öfke duymak ve onu tutmak zehiri kendimiz içip karşı tarafın ölmesini beklemek gibi zehirleyici duygudur. Bunun yerine öfkenin arkasındaki karşılanmamış ihtiyacınızı tespit edip, sağlıklı şekilde gidermeniz hayatınıza rahatlık, huzur ve neşe getirecektir. Bu da bolluk değil midir?

3- Kin Besleme; öfke duyma, öz alma duygusu ile yaşama yine bize kendimizi düşük enerji içinde tutarak hem anın güzelliğini yaşamamızı, hem de durumun değişmiş olabileceği gerçeğini görmemizi engeller. Oldukça yıkıcıdır. Özellikle bu enerjiyi dönüştürmek için duygularınız ve ihtiyaçlarınızı tespit etme ve sağlıklı ifade etme ve temin etme yönünde çalışmanızı öneririm.

4- Haset ve Kıskançlık; Başkalarında görüp beğendiğimiz şeyin etik ve düzgün yollardan bizim de olmasını dilemek yerine o kişide olduğu için kişi hakkında kötü konuşma, kötü duygular besleme.

“Başkalarının sahip olmalarına izin vermeyi zihnen reddettiğimiz şeyleri kendimiz için de reddederiz. Başkalarında kutsadığımız şeyleri kendimize çekeriz.” Marienne Williamson- Mucizeler Kursu Öğretmeni, Sevgiye Dönüş Kitabı Yazarı 

5- Açgözlülük; Açgözlülük bir kıtlık bilinci ve egonun sahip olduğunuzun yeterli olmadığı bilinci ile sizi sürekli almaya, birşeylere sahip olmaya itmesinden kaynaklanır. İhtiyacınızdan fazlasını alırsınız, bazen stoklarsınız ancak gerçek anlamda ihtiyaca uygun kullanılmadığı için hem aldığınız malı, hem de paranızı boşa gidermiş olursunuz. Bu sadece mal için değil, bilgi için de geçerlidir.

Açgözlülüğün panzehiri paylaşmaktır, bilinçli alışveriş yapmaktır. İhtiyaçlarınızı tespit edip, ihtiyaçlarınıza yönelik alışveriş yapmaya kendinizi eğitmenizdir. Ayrıca elinizdekilere ŞÜKRAN duygusunu geliştirme, kendinizi sevme ve takdir etme alıştırmaları da oldukça faydalı olur.

6- Şüphe – Endişe;  birşeyin olup olmayacağı konusunda fazla zihinsel enerji harcama, enerjinin olumsuz üzerine aktarılmasına neden olur.

7- Sızlanma, söylenme, eleştirme: Bu bir tür kurban psikolojisidir. İnsanın kendi değişim gücü olmadığına inanarak insanları ve durumları suçlama halidir.

Bu konudaki video paylaşımımın dinlemek için resmin üzerine tıklayın:

Bolluğu görmek bir bilinç durumudur. Korku içerikli duygular yerine SEVGİYİ seçerek bunu başarabilirsiniz. Sevgiye geçişim en basit yöntemlerinden birisi eğer yukarıdaki hisleri yaşadığınız kişi ya da durumlarda henüz gidip konuşamıyor, bağışlayamıyor ya da af dileyemiyorsanız, a eski bir Hawai şifalandırma tekniği olan Ho’oponoponoyu kullanabilirsiniz. Sesli ya da içinizden tekrar tekrar söyleyeceğiniz 4 cümle içinizde ferahlama ,bırakma ve dönüşüm sağlayacaktır; 

Beni Affet

Özür Dilerim,

Teşekkür ederim. 

Seni Seviyorum, 

Bunun yanında  kırgınlık hissettiğiniz kişi ile aranızdaki bağı kesmek için bilinçli ve içten şu sözleri tekrara tekrar söyleyin:

Seni görüyürum,

Seni affediyorum,

Seni serbest bırakıyorum.

Eğer duygularınız çok yoğun ise terapi ya da koçluk desteği ile önünüzdeki blokajlardan kurtulmanızı ve kendinize bolluğu yaşamaya izin vererek dönüşümünüzü sağlamanızı öneririm.

Bunun yanında mevcut durumda elinizde olanların ne kadar kıymetini bilir, takdir eder ve şükran duyarsanız o kadar hem duygu durumunuzu yükseltir, hem de enerjisel olarak daha yüksek nitelikli sonuçları kendinize çekersiniz.

Hem duygusal, ruhsal temizlik çalışmalarını hem de şükran çalışmalarını ne kadar sıklıkla yaparsanız, bolluk bilincinizin o kadar genişlediğini sadece fiziksel ortamda değil, duygusal, zihinsel, ruhsal alandaki bolluğu deneyimlersiniz.

Önemli Not: Bolluğu kendinize çekmek için size hediye olarak hazırladığım Yaratıcı Bütçe çalışmasını indirin, parasal yönetiminizi geliştirerek de bolluğu kendinize çekin. İndirmek için tıklayın.

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği ve Yönetim Koçu

İlgili Diğer Yazılarım: 1- Kıtlık Bilincinden Bolluk bilincine Doğru, 2- Şükran Duygusu ile Arzu Ettiklerinizi Kendinize Çekin, 3- Öfkenin Şaşırtıcı Amacı, 4- Hedeflerinize Nasıl Kolaylıkla Ulaşırsınız?, 5- Güzel Düşünceler Güzel Sonuçlar Yaratır, 6- Bir Barış Dili-Şiddetsiz İletişim

Parasal Bilincinizi geliştirerek bolluk bilincini hayatınızda yaşamak ve çevrenize ilham olmaya hazırsanız 6 Haftalık Online Parasal Bilinç Programımı almak için tıklayın…

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
 

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Haftalık bültenlerimi e-mailinize gelmesini istiyorsanız ve yazmamın faydalı olduğunu düşündüğünüz konular varsa kaydolmak için tıklayın…