Ofiste Girişimciliğe Başlamanın 7 Yolu

Eğer girişimci bir ruha sahipseniz ve bir şirkette çalıştığınız için kendinize ihanet ettiğinizi düşünüyorsanız sizi rahatlatmak için birkaç şey söylemek istiyorum.

Son 3 yıldır yoğun şekilde Amerika ve Avrupa yoğunluklu online iş ve girişimcilik üzerine hem eğitim alıyorum, hem de incelemeler yapıyorum ve ne kadar aramızda fark olduğunu hayretle gözlemliyorum. Bu sadece girişimcilere verilen desteğin azlığından değil; kollektif bilincimiz ve ticarete bakış açımız, davranışsal ve kültürel geçmişimizden de kaynaklanıyor.

Türkiye’de gerçek anlamda girişimcilik yeni yeni desteklenmeye başladı ve çok düşük oranda. Kültürel olarak değiştirmemiz gereken daha çok düşünce yapısı var.

Toplumumuzun korumacı aile yapısı, çocuk gelişiminde; özgüven ve risk alma konusunda neyazık ki cimri davranıyor, sonuç yetersiz girişimci ile kendini gösteriyor. Yaratıcılık ve innovasyonda dünyada taklitçi olmakta bile çok gerilerde kalıyoruz.

Ne zaman şirket kurmaları destekleyen ülke olacağız; o zaman üreten, yaratan ülke olarak da ticarette adımızı söz ettireceğiz.

O zamana kadar şimdi olduğumuz yerden çalışmaya başlama zamanı.

Siz de atalarınızdan aldığınız düşünce yapısına takıldıysanız, içinizde yanan girişimcilik tutkusu varsa, hesaplı riskler alarak girişimcilik serüveninize çalıştığınız kurumda başlayabilirsiniz. Nasıl mı?;

 1. İnsiyatif alın. BAŞLATAN OLUN, LİDERLİĞİ ELE ALIN VE YAPIN!
 2. SATIŞI ve GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENİN!
  1. Girişimciler öğrenmeye bayılır, insanlarla konuşun, dinleyin ve girişimcilik ile ilgili kitaplar okuyun;
  2. Duygusal zekanızı geliştirin;
  3. Aktif satışcı olmasanız bile insanlara ürün ve hizmetlerinizi satma becerinizi geliştirin.
  4. Girişimci hayatta başarılı olmuş kişilerden ya da otobiyografilerinden öğrenin, modelleyin. (Benden öneri isterseniz, sağ taraftaki kitap öneri etiketime gözatın.)
 3. PARA YÖNETİMİ BECERİNİZİ GELİŞTİRİN. Azla çoğu yapın. Kaynak yönünden zengin olun; özellikle zaman ve kaynaklar yönünden. Şirketin parası kendi paranızmış gibi yaklaşın, çalışmaya hevesli kişileri projelerinizde görevlendirin, çalışmak zorundaymış şeklinde davrananları değil çalışmak isteyen kişileri işe alın,
 4. Toplantıları kısa ve efektif ve eğlenceli yapın. 
 5. YARATICI OLUN!  “Bu zaten herzaman böyle yapılıyor” diyip eskiyi taklit etmeyin. Yaratıcı ve etkin çözümler üretin bunun için yaratıcılığınızı kullanın: Basitleştiren, çevik ve daha iyi yöntemleri bulan kişi olun. Zor problemlere işbirliği ile çeşitli çözüm önerileri getiren kişi olun.
 6. Otoriter olmadan LİDERLİK yapın. Her zaman için çalışmak isteyeceğiniz kişi olun. Eğer net bir vizyonunuz varsa, çalışma arkadaşlarınıza ve ekibinize güveniyor ve kibar davranıyorsanız, onlara otonomi veriyorsanız (karar verme yetkisi), çalışanlarınız size destekleyen kararlar alacaklardır, tıpkı sizin gibi.
 7. CESUR ve GÖZÜPEK OLUN. Akıllı riskler alın. Çabuk karar verme becerinizi geliştirin. Doğru insanlara güvenin. Eğer hata yaparsanız, çabuk toparlanın ve yeniden deneyin. (Risk yönetimini iyi öğrenmenizde fayda var. Özellikle de ticari ve kalite standartları yönünden de önem verilen bir alan olduğu için.) 

Sonuçlarınızı gözlemleyin; hem karizmanızın arttığını, insanların size doğru çekildiğini, hem de kendinize güveninizin arttığını ve sonuçta kısa sürede terfi ettiğinizi görebilirsiniz.

Daha sonra bilgi, beceri ve şartlarınız oluştuğunda kendi işinizi kurma yolunda girişimciliğinze devam edebilirsiniz. Ne dersiniz,

Hayatınızın kahramanı olmak sizin elinizde. İyi haftalar dilerim,

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Eğer kendinize bir 75 dakika hediye edip, hedefleriniz, amaçlarınızda netlik ve ilerlerme istiyorsanız özle fiyatlı “75 Dakika Strateji Koçluk Görüşmesi” için tıklayın.

Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
 

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…

 

Konuyla ilgili diğer yazılarım: 1- Başarılı Liderlerin Kullandıkları Kaynaklar, 2- Girişimci misiniz?, 3- Yaratıcı mısınız?, 4- Yeni Nesil Liderlik Anlayışı, 5- Yaratıcılığın olmadığı yerde ne var?, 6- En Çok Vakit Geçirdiğiniz İnsanların Hayatınıza Etkileri, 7- Keyifli Kariyer için Çocukluğunuzla Bağlantı Kurun