Girişimcilik size göre mi?

Herkesin hayali ya bir gün iş sahibi olmak, ya da sakin bir sahil kasabasına yerleşmektir ya da artık günümüz online iş imkanları elverdiğince her ikisi de. Aslına bakarsanız günüzüm online iş yapma imkanları, her ikisini bir arada olmaya imkan veriyor da arka planda sizin gerçekten bir girişimci kafa yapısına sahip olup olmadığınız merak ediyor iseniz, girişimciliğinizi geliştirmek isteğinde net olmanız gerekliğidir.

Girişimci mi doğulur, girişimci mi olunur? bu da bir sorudur. Girişimci doğmak çok muhtemeldir eğer ticaretle uğraşan bir aileden işi devir alacak bir çocuk olarak doğmuşsanız. Sonradan girişimci de olunur eğer kendi geminizin kaptanı olmaya karar verdiyseniz, içinizde değişim ile, birşeyler üretme ve satma ile ilgili karşı konulmaz bir istek var ise.

Tabii heves tek başına yetmiyor, işi başlattıktan sonra devam ettirebilmek için ciddi çalışma gerektirir. Hayalinize adım atmak  bir yere kadar, bir de sürdürülebilir bir iş oluşturmanız önemli. Bu nedenle ilk 5 yılda %95 iş yeri kapanır, girişimcilerin çoğu vazgeçmek zorunda kalır.

Dışardan davulun sesi hoş gelir derler. Ancak işin içine girdikten sonra işin gerçeklerini görüyorsunuz. Benim kendi işime sahip olma maceram da bunu gösterdi. Şimdi kendi deneyimlerimle derlediğim iyi bir girişimcide olması ve olmaması gereken nitelikleri yazıyorum.

Girişimci mal ve hizmet üretebilmek için bütün üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getirir. Kâr amacı güderek riski üzerine alır ve ihtiyaçları karşılamak için üretim öğelerini satın alır, bunları bir araya getirecek imkânı sağlar. Kâr amacı gütmekle beraber zararı da kabullenir.

Girişimci her ne kadar günümüzde sanki yeni bir ürün bulmak, pazarlamak, inovatif birşeyler sunmak olarak görünse de küçük, büyük işe girişme cesareti gösteren herkes girişimcidir.

İçinizde sizi yakan bir girişimci olma isteği varsa ilk önce kendinize tekrar ve tekrar neden girişimci olmak istediğinizi sorun, sonra da ne kadar süreli bunu istediğinizi, eğer çok uzun dönemli değil ve sadece bir heves ise bulunduğunuz işin kıymetini bilmenizi ve mevcut işinizde iç girişimcilik yeteneklerinizi geliştirmenizi öneririm.

Önemli olan giriştiğin işi sürdürebilmek. Bunun için iyi bir girişmcide olmazda olmaz nitelikler:

1- Aksiyon alır. İlerledikçe düzeltir, icat eder. Bu nedenle bizim “göç yolda düzülür” atasözümüz aslında içimizde girişimci ve atılgan genler taşıdığımızı göstermektedir.

2- Cesurdur; korkar, ancak korkusuna rağmen ilerler. korkusunu itici bir güç olarak alır, yenilmemeye kararlıdır.

3- İzin istemez, yapar. Birilerinin onayını almak için beklemez. Bunun için çağı açan, kapayan buluşlara imza atarlar. Steve Jobs gibi, Wright Kardeşler gibi.

4- Kendini aykırı, sıradışı gören, zaman zaman bundan sıkıntı da yaşayan ama başka türlü de olamayan; başkaları gibi düşünmeyen, hatta konuştuğu konuları çoğunluğun hayal olarak gördüğü kişidir.

5- Problem çözücüdür. Dünyayı, yaşadığı çevreyi daha iyi, daha güzel görmek ister bunun için de insiyatif alır, en güzel hali ile çözüm getirdiğini gördüğü zaman tatmin olur. Çalışmayı, üretmeyi, hizmet etmeyi sever.

6- İyi bir dinleyicidir. Çevresinde kendinden zeki ve becerikli çalışanlarının olmasından rahatsız olmaz, onları dinler, çözüm önerilerini uygulayacak kadar akıllıdır.

7- Çalışan zihin yapısını bırakıp 7/24 para kazandıracak aktiviteleri oluşturmaya bakar. Para için çalışmayı bırakır, paranın onun için çalışmasına yönelik çalışır ki bu özellikle çalışan kesimden iş yapan kesime geçenler için büyük zihinsel dönüşüm gerektirir.

8- Nakit akışına önem verir, aktivitelere odaklanır- Para yönetim becerilerini hergeçen gün güçlendirir.

9- Para kazanmaya ve emeğe saygı duyar – hesaplı riskler alır.

10- Hayalcilerdir, gündüz düşleri görürler, ama fantazilere boğulmaz, ne yapıp edip hayallerini gerçekleştirmeye odaklanırlar.

11- Sezgilerine güvenir, sağ beyini gelişmiştir, duygu-düşünce-ruh dengesi içindedir.

12- Kişisel gelişimine özen gösterir,Akıl Hocaları, danışmanları vardır, Gereken koçluk, danışmanlık desteğini almayı lüks olarak görmez, yenilikleri takip eder, kendine ve ekibine yatırım yapar.

13- Zorlukları sever, zorluklardan yılmaz ve ÇABUK TOPARLANIR. Her bir zorluğu öğrenme ve kendini geliştirme, işini geliştirme için fırsat olarak görür.

14- Değişime açıktır, eleştirilere açıktır, birer gelişim fırsatı olarak görür, müşteri memnuniyetine önem verir.

15- Genel olarak pozitif, olumlu, ılımlı ve ilgili bir tutum içindedir.

16- Disiplinlidir, kolay odaklanır; kendini ve ekibini başarıya götüren davranış tarzı içindedir.

17- Belirsizlikler içinde odağını kaybetmeden kalma becerisini her deneyimi ile geliştirir.

18- Önemli ve Fayda getiren şeyler odaklanır. Zamanını yaratıcı ve şirketi ilerletici faaliyetlere odaklanarak, delege eder.

Eğer sizde de bu özellikler var ve /veya geliştirmeye kararlı iseniz üzerinde çalışmak üzere kitaplar okumanızı, girişimcilik eğitim programlarına katılmanızı, hızlandırmak için koçluk almanızı, küçük riskler alarak atılımlara başlamanızı öneririm.

Kimler girişimci değildir:

1- Sürekli fikir değiştiren,

2- Belirli ne bir iş fikri olmayan ve bunun için geceli-gündüzlü çalışmaya açık olmayan,

3- Cesur olmayan,

4- Zorluklardan çabuk yılan,

5- Kötümser,

6- Kolay yoldan zengin olmak ister,

7- Sadece kendini düşünür,

8- Tembeldir, gelişime kapalıdır, eleştireldir.

9- Sabırsızdır, hemen sonuç almak ister.

Velhasıl kendin işini kurmak dünyadaki en büyük kişisel gelişim eğitimidir. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız iş kurun. Farkındalık ile yaparsanız, çok boyutta gelişim gösterdiğinizi görürsünüz.

Ne dersiniz, girişimci olma konusunda şimdi ne düşünüyorsunuz? Bu yolculuğa hazır mısınız? 

Son söz: Eğer hazırsanız yine de bu yoldan geçmiş tecrübeli bir rehberle çalışmanın faydalı olacağını söylemek isterim. Yapılmış hataları tekrar etmemek ve ortaya çıkarmak istediğini hediyeleri yorulmadan, karşınıza çıkan zorluklarla vazgeçmeden kullanıma sunmak için. Eğer girişimci olmaya kararlıysanız ve sürecinizi hızlandırmak, hata oranınızı en aza indirip kararlılık ile ilerlemek istiyorsanız İş Koçluğu Programım ile size nasıl yardımcı olabileceğimi incelemenizi öneririm.

Not: Girişimcilik becerilerinizi ve parayla ilişkinizi geliştirerek girmek isterseniz  Online Parasal Bilinç Eğitim Programım var. Sadece parasal değil, işe bakış zihin yapınızı kazanan yapıya dönüştürmek istiyorsanız bu çalışma tam size göre. Uygun fiyatlatı kaçırmadan almak için tıklayın….

 

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği Koçu

Linkedin’deki Dönüşüm Liderleri grubuma katılmak için tıklayın…

İlgili Diğer Yazılarım: 1- İş Koçluğu, 2- Para Yönetiminde Ustalaşmak, 3- Yeni İş Kurma Sürecinde Başarı İçin 5 Önemli Adım, 4- İşinin Ruhu, 5-Eski tip mi, yoksa yeni tip mi iş yapıyorsunuz? 5- Yeni Bir İş Kurma Sanatı

Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık’ı Facebook’da takip için tıklayın….

Nilgün’ün bültenlerini ve size özel bilgilendirmelerini almak için tıklayın….