İnovasyonu Nerede Kullanmalı?

Merhabalar,

Yaratıcılık ve inovasyonda geri kalmış ülkemizin elindeki potansiyellerin farkına varıp ortaya çıkarması çok acil ve çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Ülke olarak halen kat etmemiz gereken çok yol var. Arge‘ ye ayrılan 0.009’luk pay ile uluslararası alanda hangi sırada olabiliriz ki?

Yaratıcılık ve yenilik, yenileme neden bu kadar önemli? Yaşam niye daha fazlasına, genişlemeye doğru gidiyor hem ruhsal hem fiziksel evrende?

Globalleşen dünyada yerel ve global oyuncu olmanın yolunu nasıl açabiliriz? Taklitçilikle devam mı etmeliyiz? Yoksa kendi özgün çözümlerimizi bulmaya ve dünyaya sunmaya izin  mi vermeliyiz? 

Yönetim Gurusu Peter Drucker’ın dediği gibi;

“Bir işletmenin asıl görevi müşteri bulmak ve onu tutmaktır, inovasyon vepazarlama olmadan bunların hiçbirini başaramaz.”

İnovasyon sadece şirketlerin mi işidir?  Yoksa yerel yönetimlerin ve devletlerin de mi? Devlet ve Özel sektör hem kendi alanlarında hem de birlikte inovasyon mu yapmalı? İnovasyon kimin içindir? Neyi amaçlar?

Sıra Dışı Yaşam Becerileri ve Girişimcilik eğitmeni Melih Arat’ın İsviçre’den inovasyon dersleri” yazısı hem beni ayrı yerlere götürdü, hem de acaba bizde de olsa ne kadar güzel olurdu hayallerini kurdurdu. Melih Arat yazısında, yerel yönetimin Zürih’de bisiklet ve toplu taşıma araçlarını turistlere de kullanmaya özendirmek için otellerin müşterilere verdiği kart işbirliğine hayran kaldım.

Bunun yanında beyin göçü gibi önemli bir konuya da temas etmiş Melih Arat yazısında. İşverenlerin ve kuruluşların bilgiye saygı konusunda gerçekten bilginin bedelini ödemeden gelişemeyeceklerini de ne yazık ki bu örneklerle elimizden kaçan genç beyinler, başarılı beyinler ile görüyoruz. Tesellimiz biz kaybetsek de insanlık kazanıyor.

Inovasyonun “doğaya saygı, hem kullanım ortaklığı, sürdürülebilirlik, hem de bilinçlenmeyi, kaynaklara saygılı olmak” gibi görevleri olduğunu düşünüyorum. Bu yönde yapılan girişim ve inovasyonları saygıyla karşılıyor ve destekliyorum.

Siz inovasyon konusunda ne düşünüyorsunuz? Neredeyiz ve sizce nereye gidiyoruz? Nerelerde inovasyona ihtiyacımız var? Size inovasyon yapma imkanı verilmiş olsa neleri değiştirmek isterdiniz?

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği ve Yönetici Koçu

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.