İşinizde ve Yaşamınızda Bahar Temizliği

Bu aralar işinizde, yaşamınızda tıkanıklıklara mı maruz kalıyorsunuz? ne yaparsanız sonuçlar istediğiniz gibi değiş miyor mu? Kendinizi yorgun, isteksiz, hatta sabahları yataktan çıkamaz vaziyette mi hissediyorsunuz? Hatta paranızın da bereketi ya kaçtı, ya da kaçmak üzere…

O zaman biraz enerjisel alanda boşaltma yapmak gerek, bunun da en iyi yollarından birisi fiziksel alanınızda biriktirdiklerinizi temizlemek, yapın bir süre sonra sürpriz haberler alabilirsiniz bir yerlerden. Benden söylemesi.

Bazı ofislere, mağzalara, evlere girersiniz, huzur ve bir dinginlik ya da neşe enerjisi vardır sizi “hoşgeldiniz” der ve içine alır. Hiç dikkatinizi çekti mi? Hatta oturduğunuzda şöyle bir ohhh çekersiniz. Bir derin nefes alma hissi gelir. Aslında bu enerjisel genişleme, rahatlama orada ruhsal olarak huzurlu hissetmedir. 

Hepimiz sever, isteriz bunu değil mi? Ama zaman zaman günün telaşesi, o aralar kafamızda olan bir düşünce, çözülmesi gereken sorunlardan etrafta önce göze batmayan şeyleri fark etmeyiz, bir süre sonra mekanın ve bizim enerjimizi yutmaya başlar bu önemsemediğimiz yığıntı, bitmemiş işler, kafada tutulan düşünceler. Evet bu baharı tamamlamadan henüz yapmadıysanız birkaç bahar temizliği önereceğim, fiziksel ve yaşam enerjinizin artmasına, motivasyonunuzun artmasına memnun kalacaksınız:

1- E-Mail kutunuzu temizleyin, organize edin; cevap verilmemiş maillere cevap verin, vermeyeceklerinizi silin. Gereksiz abonelikleriniz var ise iptal edin ya da daha sonra okumak için saklamak istiyorsanız, yeni bir klasör açın, gelen mailin oraya gitmesi için komut oluşturun,

2- E-mail çöp kutunuzu da temizleyin; Gereksiz mailler kalmasın. İstenmeyen maillerinizi kontrol edin, farkında olmadan beklediğiniz bir mail oradaya mı düşmüş emin olursunuz, onu güvenli gönderen olarak tanımlayın.

3- Çekmecelerinizi boşaltın, temizleyin; içinde gereksiz kağıtları, aletleri çıkarın, kullanmayacaklarınızı işine yarayacak birilerine verin.

4- Bilgisayarınızın ve masanızın daha sık tozunu alın; Temiz enerjinin etrafta daha rahat dolaşmasına izin verin.

5- Odanıza yeşil bitki alın, uzun dayanıklı; kaktüs de güzel bir seçenektir masa üstü ya da yakını, böylece elektromanyetik enerjinin etkilerini azaltabilirsiniz,

6- Bakış açınızı genişletin; Nelere direnç gösterdiğinizi, nerelerde değişmemeye direndiğinize bakın ve bu durumun size nasıl hizmet ettiğinde kendinize karşı gerçeği söylemek üzere DÜRÜST olun. Eğer durumunuz egonuzun KONFOR ALANINDA kalma ve gücü, kontrolü elinde tutma isteği ise ona karşı uyanık olun. Egonuzun sizi küçük tutmasına izin vermeyin. Egonuzun esiri olarak kendinizi kandırmayı bırakın, limitlerinizin ötesine geçin. 

7- An’da kalma becerinizi geliştirin; Geçmişin yükleri ve gelecek beklentileri ile anı kaçırdığınızın ve bunun zihninizin size yaptığı bir oyun olduğunu fark edin. İki önerim var birisi youtube videomda diğeri de aşağıdaki egzersizde:

Egzersiz önerim: Nefesinize odaklanın, kendinize nasıl hissetiğinizi sorun, hissinizi ve bedeninizde nerede hissettiğinizi bulmaya izin verin. bunu gün içinde ne kadar çok yaparsanız o kadar çok kendinizle bağlantıda olma becerinizi geliştirirsiniz.  Ne kadar çok an’da kalabilirseniz, o kadar güçlü olduğunuzu bilin.  Eckhart Tolle’nin Şimdi’nin Gücü Kitabını da öneririm.

NEFES, NEFES, NEFES, daha çok derin nefes alın. Hep dediğim gibi doğaya çıkın, daha fazla derin nefes almaya özen gösterin, hatta hemen şimdi, 4 derin nefes… Evet canlandınız değil mi? Bunu ne kadar çok sabahın serinliğinde açık havada yaparsanız, doğadaki havada bulunan chi (Yaşam) enerjisini içinize çekme ve doğal canlanmayı kendinize verirsiniz, bedava!

9- Doğanın canlanmasını izleyin; tohumların, tomurcukların nasıl çiceklendiğini ve meyveye dönüştüğünü, ıhlamur, iğde kokularını içinize çekin ve bol bol şükredin. Henüz şükran defteri tutma alışkanlığı edinmediyseniz, kendinize güzel küçük bir başucu defteri alıp, hergün gördüğünüz, yaşadığınız ve şükran duyduğunuz 5 şeyi yazmanızı önerir.

8- Daha çok gülme imkanları verin kendinize; Komedi filimleri izleyin. Komedi gösterilerine gidin, espiri yapma kabiliyetinizi geliştirin. Gülen, eğlenen insanlara katılın, eşlik edin. Neşenin yayılmasına elçilik yapın.

10- Yapmak istemediğiniz şeylere daha fazla “HAYIR” deyin, yapmak istediklerinize de “EVET”. Böylece sağlıklı sınırlara sahip olursunuz ve kendinize ve çevrenizdeki insanlara, yakınlarınıza karşı hayal kırılığı ve içerleme, öfke hissetmezsiniz.

11- Evde kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyacı olan birilerine verin, ya da bağışlayın. Yeniye alan açın. Gereksiz kalabalıktan kurtulun. Sadeleşin, daha kaliteli enerjinin gelmesine izin verin.

12- Destek alın. Destek almaya hakkınız olduğunu bilinHerşeyi kendi başınıza halletmeye ve güçsüz hissettiğiniz şeyleri içinizde tutmayı bırakın. Olmasını istediğiniz şeyler için destek alın. Bu terapi olur, koçluk olur, eşinizden, arkadaşlarınızdan yardım istemek olabilir, kendinize izin verin; yardım istemekten korkmayın. Böylece zamanı daha keyifli ve güzel yaşarsınız.  Yardım istemek değil, isteyememek güçsüzlüktür, egonuzun bir oyunudur.

Bunları yaptığınızda enerji akışında artma olduğunu, daha canlandığınız ve an’da olduğunuzu göreceksiniz.

Bu baharda neşelenmiş, canlanmış olmanız dileklerimle,

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak için tıklayın…