Yaratıcılığın olmadığı yerde ne var?

Bazen medyanın, öğretmenlerin, okulun yanlış yönlendirmesi ile hiç yaratıcı olmadığımızı düşünerek bir ömür geçiriyor, yaratıcılığını ifade eden insanlara kimi aman imrenerek, kimi zaman kıskançlık ile bakabiliyoruz.

“Aslında yaratıcılık aslında herkeste yok” diyemeyiz, sadece “SAĞ BEYNİNİZİ efektif kullanmıyorsunuz” diyebiliriz. Zira her verdiğimiz karar, yaratıcı bir faaliyet.

“Şayet beynin sol yarımküresi sana hükmetmeye devam ederse, son derece başarılı bir hayatın olacak, o kadar başarılı ki kırk yaşına geldiğinde ülserin olacak.

Kırk, kırk beş olduğun sıralarda, en azından bir ya da iki kalp krizi geçirmiş olacaksın.

Elli olduğun zaman neredeyse ölü hale geleceksin, ama başarılı bir ölü.

Büyük bir bilim adamı olabilirsin ama asla büyük bir varlık olmayacaksın.

Yeterince refah biriktirmiş olabilirsin ama kıymetli olan her şeyi yitireceksin.” Osho

Yaratıcılığı geliştirmek şimdilerde önemli olduğunu bir önceki yazım “Yaratıcı mısınız?” da dile getirdim… Bir de iş ortamında ve hayatımızda yaratıcılık olduğunda ve olmadığında ne oluyor bakmakta fayda var….

Yaratıcılığın olmadığı yerde sıkıntı var, statükoculuk var, korku var, çıkmazlar var, çözümsüzlük var, kavgalar, tartışmalar, uzaklaşmalar, kutuplaşmalar, çaresizlik duygusu var.

Yaratıcılığın olmadığı yerde kontrolcülük var, hata yapmaya izin vermemek var, mükemmelliyetçilik var, eleştiri var, alay etme, dalga geçme, yeniden ve bilinmeyenden korkma var.

“Mantık, sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücüyse, her yere.” Einstein

Eğer bu aralar çevrenizde daha çok sıkıntı, daralma ve problem görüyorsanız, biraz sağ beyninizi çalıştırmaya önem vermenizin zamanı gelmiş demektir ya da çalıştığınız firmanın. Bildiğiniz gibi sol beyin mantık; sağ beyin yaratıcılık, ilham beyni. Sol beyin kontrolcü, sağ beyin ifade edici ve artık iş yerlerinde sağ beyin yöneticisi olmanın gerekliliği dünyaca kabul edilmektedir.

Yaratıcılığın olduğu yerde ; ilham, oyun, neşe, merak, keşif, deneme, ısrar vardır. Yaratıcılığın ne olduğunu biraz daha hatırlamak isterseniz çevrenizdeki çocuklara ve çocukluk döneminize bakın. neyi keşfediyor ya da neyi icat ediyordunuz? Arada bozuk birşeyleri tamir etmeye çalışmak, bir problemi farklı bakış açıları ile çözmeye çaba sarfetmek sağ beyninizi çalıştıracak ve mutluluk hormonunun daha normal seviyede salgılanmaya başladığını farkedeceksiniz daha çok gülümsemenizden.

Bunun yanında önerilerim:

– Hobilerinize daha fazla zaman ayırın, işten başka ilginizi çeken şeylere zaman ayırın, beyin kullanma ve çözüm üretme kapasitenizi bedeninizi de kullanarak geliştirin.

– Açık havada daha fazla yürüyün, açık hava ve güneş, beynin düşünme kapasiyesini arttırır, rahatlarsınız.

– Dans edin, bedeninizle ve beden zekanızla daha fazla bağlantıda bulunun, daha mutlu ve etkin olduğunuzu göreceksiniz,

  • İşinize ve evinize bir not panosu asın, ilham veren sözleri kendi elleriniz ve tasarımınız ile yazın be asın. Gitmek istediğiniz yerlerin fotoğraflarını asın.
  • Çalışmalarınız arasında daha sık dinlenme araları verin, zamanı etkin kullanma yanında, kendi verimliliğinizi insancıl bir şekilde arttırmış olursunuz…

  • Sürüden ayrılın- yolculuğa çıkın. hiç denemediğiniz ama yapmak istediğiniz bir aktiviteye katılın,

“Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” Albert Camus

  • Sizinle zıt görüşte olduğunu düşündüğünüz hatta konuşmalarından tettiklendiğiniz insanları yargısız dinlemeye gayret edin, nasıl hissettiğinize bakın.
  • İş yerinde yönetici iseniz, ekibinize daha fazla deneme ve hata yapma izni verin,
  • Ekibiniz ile birlikte farklı çözümleri arama beyin fırtınası toplantıları yapın, aldığınız kararları geciktirmeden uygulayın, böylece motivasyonlarını ve kuruma güvenlerini arttırın.
  • İş yerinizi renklendirin, renkli kalemler kullanın, panolar, çiçekler kullanın.
  • Daha fazla canlandırıcı ve rahatlatıcı müzik dinleyin.
  • Çıkmazda hissettiğiniz durumlarda özellikle sağ beyninizi dinleyin. Bu yaratıcılığınızı ve sezgilerinizi devreye sokacaktır. Yani duygularınıza ve size mesajlarına kulak verin.  Dinlemekle kalmayın harekete geçin, ne istiyorsa onu yapın. Yaşam enerjinizin, motivasyonunuzun, umudunuzun nasıl arttığına şaşıracaksınız.
  • Artık işinize yaramayan yöntemleri, düşünceleri bırakmaya açık olun.

“Güle güle” diyebilecek kadar cesursan; hayat seni, yepyeni bir “merhaba” ile ödüllendirecektir.” Paulo Coelho

Yüzünüzde biraz gülümseme belirdiyse bir ipucu yakaladınız demektir….

Böyle böyle yaratıcılığı evinize, işinize ve en önemlisi ruhunuza geri çağırın, çok fark elde etmeye başladığınızı göreceksiniz.

Sevgiyle kalın…

Nilgün Yetiş /İş ve Başarı Koçu

 İLGİLİ YAZILARIM: 1- Yaratıcı mısınız? 2- Problemlerinize SEVGİ’yle mi KORKU’yla mı yaklaşıyorsunuz?, 3- Günümüz Değişken İş ortamında Başarılı Liderlik İçin Yin-Yang Enerjilerinin Kullanımı.

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.

Eğer bültenlerimin ve özel koçluk program ve eğitimlerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız tıklayın…