Arzu Ettiğiniz Hayatı Yaratmak İçin Sahip Olduğunuz 6 Önemli Enerji

Düşünün ki enerjiniz sizin banka hesabınız, ve onu kullanma durumunuza göre artıyor veya azalıyor ve ona özen göstermeniz oranında yenileniyor ve tekrardan size hizmet ediyor.

Bazen güzel hedefler kurarız, net bir vizyonumuz vardır, kararlıyızdır, ama bazen farkında olmadığımız bişeylerin bizi tuttuğunu hatta geri plana ittiğini hissederiz, anlam veremeyiz. Farkında olmadığımız ve yönetmeyi bilemediğimiz bazı güçler nedeni ile hayaller fantaziden ileriye gitmez.

Bu noktada aslında bizi hedefe götürecek yakıtımızın yeterli olması, yenilenebilir olması önemlidir. Aşağıda belirtttiğim Yönetici Koçu Mariah Nemeth’den aldığım bizi başarıya götüren kimi fiziksel, kimi metafiziksel enerjilerimizden bahsetmek istiyorum.

Yaşamımızda sahip olduğumuz 6 çeşit enerjimiz var ve bu enerjilerimizi kullanma şeklimiz bizim hayattaki gücümüzü, yapabilirliğimizi, canlılığımızı belirliyor;

1- Zaman 

2- Fiziksel Güç

3- Para

4- İlişkiler

5- Yaratıcılık

6- Keyif Alma (Neşe, Gülme)

Sizin enerji durumunuz nasıl? Hangi enerjiler sizi nasıl etkiliyor? Hangisine daha fazla yatırım yapıyorsunuz, hangisini görmezden geliyorsunuz?

Yukarıdaki her bir enerjinin yanına 0 ila 10 arası numara vererek hedeflerinize ulaşmada enerji düzeyinizin ne noktada olduğunu ne enerjilerinizi arttırmak için neler yapabileceğinizi hesaplayın. (0 hiç enerjim yok, 10 çok iyiyim, tam gaz gidiyorum diyebilirsiniz) Umuyorum 60’ı buldunuz. Henüz değil ise merak etmeyin, aşağıda yazdıklarım size yardımcı olacaktır. 

1- Zamanla ilişkimizi geliştirmek, zamanımızı nelere kullanıyoruz bilmekte fayda var. Gençlikte zaman geçmeyecek gibi gelir, ama 40’lı yaşlara gelince artık kaçırılmış zamanlar geri kazanılmak üzere hızla çalışmaya başlanılır ya da boşvermişlikle hayallerden vazgeçilir. Hangisini tercih edersiniz. Eğer hayatı kaçıranlardan olmak istemiyorsanız yaratıcı zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirin. Zaman kaçaklarınızı bulun, bunlara izin vermeyi bırakın.

2- Fiziksel Güç: Spor, sağlıklı yemek konularına önem vermek, meditasyon, farkındalık çalışmaları ile stres seviyenizi düşürebilir, fiziksel sağlığınıza ve enerjinizin yenilenmesine  da bu şekilde yardımcı olabilirsiniz. Belli bir rutin geliştirip yapacağınızı fiziksel aktiviteler sizi hem bedensel hem de zihinsel güçlendirecektir.

Gerçek şu ki, hayat hepsi bir arada kullanıldığında, beslendiğinde sizi sağlıklı besliyor.

3- Para- Parasal enerjinizi düzgün kullanırsanız sizi ve hayallerinizin gerçekleşmesi için destekler hale gelir. Aksi takdirde Yapmak istediğiniz arzularınızı, hedeflerinizi gerçekleştirecek paranız var mı? Yoksa geldiği gibi gidiyor mu? Parasal enerjinizi ne ölçüde sizi destekler şekilde tutuyorsunuz? Finansal durumunuzu bilinçli yönetebiliyor musunuz? Bütçe yapar mısınız? (Sizin için hazırladığım yaratıcı bütçe çalışmasından faydalanmak isterseniz bana e-mail atın.)

4- Yaratıcı faaliyetlerinize haftada ne kadar zaman ayırıyorsunuz, sürüden çıkıp ne kadar farklı düşünmeye ve davranmaya izin veriyorsunuz? Hobilerinize? Dinlediğiniz ilham veren müzikler, kitaplar hangileri?

Yaratıcı fikirlerin, ilhamların ne sıklıkla size akmasına izin verirsiniz? Ne sıklıkla içinizdeki küçük sesi dinlersiniz? Ne kadar ilhamlarınızı susturursunuz?

Ne sıklıkla seyahate çıkarsınız? Uzmanlar,  farklı düşünmek için bulunduğumuz ortamdan çıkmanın, farklı yerlere seyahate gitmenin yaratıcılığı arttırdığı ve açtığını söylemektedir. Daha önce hiç gitmediğimiz bir yere gidin, yaratıcı fikirlerin nasıl gelmeye başladığını, nasıl problem olarak gördüğünüz şeyleri büyüttüğünüzü göreceksiniz.

5- İlişkilerinize önem verirken zamanın nasıl geçtiğini unutup işinizden geri kaldığınızı fark edip stres mi hissediyorsunuz? En çok vakit geçirdiğiniz insanlar gelişiminizi nasıl destekliyor? Siz onları nasıl destekliyorsunuz? Yardım isteseniz size gözü kapalı yardım edecek, hayallerinize, hedeflerinize ulaşmanızı destekleyecek kaç yakınınız, kaç arkadaşınız var?; Amerikalı motivasyon konuşmacısı Jim Rohn’un dediği gibi “En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ürünümüsünüz?”

6- Gün içinde ne sıklıkla gülüyorsunuz? Yaptığınız işten keyif alıyor musunuz? Yeni birşeylere başlamak için enerjiniz var mı?

Neşe enerjinizi yüksek tutmak; kendinize saygı duymak, özen göstermek ve kendi en iyi versiyonunu desteklemek ile olur. Mutlu olmak için illa birşeylerin olmasını beklemeden siz mutlu olmayı becerebiliyor musunuz? Batı düzeni “mutlu olmak için sahip olman gerekir” düşüncesinden, doğu bilgeliğini içeren yapıcı “sahip olmak için önce olmaya izin vermek” felsefesine geçebilir misiniz?

Özellikle enerjilerimizi önceden planlayarak efektif ve ekonomik kullanmak, daha fazla enerji üretecek şekilde kullanmada ustalaşmak bize daha fazla yaşam enerjisi katacaktır.

Bu sorulara vereceğimiz cevaplar günlük, haftalık, aylık ve yıllık memnuniyetimizi ve tatminimizi belirleyen şeyler…

Keyifli ve doyumlu günler dileğimle enerjiniz bol olsun….

Nilgün YETİŞ / Başarı ve Dönüşüm Koçu

Koçluk programlarım için tıklayın….

İlgili Diğer Yazılarım: 1- İş Yaşamında Yin-Yang Enerjisinin Doğru Kullanımı, 2- İşinizde Maddi-Manevi Başarıyı Nasıl Kazanırsınız?, 3- Başarıyı Dört Boyutta Tanılmamak Gerçek Başarıyı Getirir  4- En Yakınızdaki Kişiler Başarınızı Nasıl etkiliyor

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Eğer bültenlerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak için tıklayın…

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.