İşinizden Maddi-Manevi Memnuniyetinizi Nasıl arttırırsınız?

Geçen hafta bültenimde iki soru sordum,

1-Hak ettiğini düşündüğün maaşı alıyor musun?

2- Almıyorsan, kişisel olarak sence ne yönlerin buna engel oluyor?

mail listemdeki cevap verenlerle bir sohbetimiz oldu. Kimi işinden memnun kimi değil, cevap oranına göre memnun olmayan fazla; gerçekten memnun olanları da okumak keyifli ve mutluluk verici idi.

Neticesinde cevap verenlerin durum, sorun ve ihtiyaçlarına yönelik verdiğim öneri ve yazılarımı sizlerle de paylaşmak isterim. Bazen geriye dönüp bakmakta fayda var.

Eğer işinizden ve aldığınız maaştan memnun değilseniz,

1- Bulunduğunuz ortamda durum değerlendirmesi yapın. Nelerin sizin elinizde, nelerin elinizde olmadığına ve neleri kabullenebileceğinize bakın. Bu kaygı ve endişe duygularınızı hafifletir, daha farkındalıklı değerlendirmenizi sağlar. Bu konuda “Sakinlik Duası” da denilen bir söz vardır:

“Tanrım bana, değiştirebileceklerim için güç, değiştiremeyeceklerim için sabır, ama en önemlisi, ikisinin arasındaki farkı anlamak için akıl nasip et.”

2- Kendinizi tanıyın, kendinize dönem dönem SWOT analizi yapın. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin, çevrenize size değerlendirmelerini isteyin.

3- Kendinize ait bir kariyer planı, gelecek öngörünüz olması önemlidir. Mümkünse yazarak çalışın. 6 ayda bir kendinizi, hedeflerinizi gözden geçirin. Kariyer yönetiminin aynı zamanda bir zaman yönetimi olduğunu unutmayın.

Zamanını yöneten, kariyerini yönetir, parasını yönetir; geleceğini kazanır. 

4- Olaylara kişiselleştirmeden kuşbakışı yukarıdan, resmin tümünü görecek şekilde bakış açınızı geliştirin. Neleri düzeltebileceğinizi, neleri kabul etmenizin daha iyi olacağına, nelerin düzelmesi için yardım isteyeceğinize bakın. Bu konuda Don Miguel Ruiz’in “Dört Anlaşma” kitabını okumanızı öneririm.

5- Liderlik becerilerinizi geliştirin. Lider olmaktan korkmayın, lider olmak zaman ister, kendinize güvenin, kendinizi geliştirin. İlla birilerini yönetmenize gerek yok. Önce kendinizi yönetmekten başlayın. Bunun için John Maxell’in “İçinizdeki Lideri Geliştirmek” kitabını ve “360 Derece Lider” kitabını öneririm.

6- Kendi sorunlarınızı ve ihtiyaçlarınızı dile getirirken nasıl bir iletişim dili kullandığınıza bakın. Yargılayan mı, anlayan, iletişime, öğrenmeye açık bir dil mi? İletişim üzerine kitaplar okuyun, kendinizi ifade edeceğiniz atölye çalışmalarına, yaratıcı drama, tiyatro, topluluk önünde konuşma gibi faaliyetlere katılın. Yürekten iletişime inanıyorsanız Marshall Rosenberg’in “Şiddetsiz İletişim” kitabını öneririm.

7- Duygularınızın farkında olun, duygusal zekanızı geliştin. Kültürel olarak hem çok duygusalız hem de duygularımızı belli etmekten çok korkuyoruz. Bu konuyu aşacak olan sizin gibi yeni nesil liderliğe inananlar olacaktır. Türkiye’den bir hocamızın kitabını öneriyorum Yrd. Doç. Dr. Şebnem Aslan ”

8- Duygusal Zeka Dönüşümcü Etkileşimci Liderlik”.Duygularınızı anlama, ifade etme ve yönetmede ne noktada olduğunuza bakın, gerekirse eğitimlere, atölye çalışmalarına katılın, koçluk alın; farkındalığınızı artttırın. Daniel Goleman’ın “İşyerinde Duygusal Zeka” kitabı bunun için çok faydalıdır. Yine Robert K. Cooper- Ayman Sawaf’ın “Liderlikte Duygusal Zeka” Kitabını okuyabilirsiniz.

9- Karşılaştığınız olumsuzluklar karşısında yılmayın, aceleci olmayın. Sağ-sol Beyininizi etkin kullanma becerilerinizi geliştirin. Böylece tepkisel değil etkisel olma kapasitenizi arttırsınız.

10- Gelişimin küçük adımlarla gittiğini bilin, Kaizen prensibini bilirsiniz, her küçük bir adım ile gelişim sağlanır. Bunu hayatınıza uygulayın. Daha önce önerdiğim Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) filmini izlemediyseniz izlemenizi öneririm.

11- Süreç içinde kendinize karşı şefkatli olun. Sonuçta bilin ki kendinizin en büyük destekcisi sizsiniz. Şefkat becerinizi geliştirmek için Brene Brown’un “Mükemmel Olmamanın Hediyeleri” kitabını okumanızı özellikle öneririm.

12- Özdeğerinizin ne kadar farkında olduğunuza bakın. Kimi zaman maaş isteyememe durumu taa çocukluktan yetiştiğimiz ailede “hak verilme”, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımızı karşılanma, karşılanmama durumuna kadar gitmektedir. Özdeğer farkındalığınızı geliştirin. Kendinizi ifade etmeniz ve haklarınızı savunma ve harekete geçme imkanınız artacaktır. 

13- Para ile ilişkinizi ve parasal zekanızı geliştirin. İstediğiniz maaşı isteyememe hem özdeğer farkındalığının düşüklüğünden, hem de parayla ilişkinizin kötü olmasından kaynaklanabilmektedir. Para konuşma, para isteme, para yönetme becerinizi geliştirin. Parasal Zekanın doğuştan gelen değil, geliştirilen bir yetenek olduğunu bilin. Odağınızı nereye verirseniz o gelişir.

14- Doğru yatırımlar yapın. Az kazanıyor olsanız bile akılcı harcama için bir yol vardır. harcamalarınızın size nasıl hizmet ettiğine bakın; aşırı harcamalarınızı kısın, paranızı biriktirin, yatırıma dönüştürün. Gelecek için finansal özgürlüğünüzü yaratın, daha rahat hareket edin. Bu süreci hızlandırmak ve evde kendi hızınızda öğrenmek istiyorsanız “6 Haftalık Online Para Bilinci” programımı öneririm.

“Başarılı olmak için çaba gösterirsen şans seninledir.

Tembeller için şans diye bir şey yoktur.” Montesquieu

Eğer halinizden memnunsanız önerim:

– Rehavete kapılmayın, kendinizi geliştirmeye devam edin,

– Kısa ve uzun dönem planlarınızı gözden geçirin, bir sonraki adım ne olsun istiyorsunuz bakın ve ona hazırlanın. Şans hazırlıklı olanlarla karşılaşır.

– Çevrenizin gelişimine destek olun, koçluk, mentorluk yapın, gençlerin sağlıklı gelişimine kendileri için aksiyona geçmelerine destek olun.

Eğer liderlik ve kendinizi içten ifade etme, potansiyelinizi açığaçıkarma sürecinizi hızlandırmak ve yöneticilik kapasintenizi geliştirmek istiyorsanız 4-6 aylık Bire-bir Yönetici Koçluk programlarımı öneririm.

Unutmayın;

“Hazırlıklı olarak fırsaa karşılaşmak, şans dediğimiz sıçrama tahtasıdır.” Anthony Robbins

Sağlıcakla ve mutlu kalın,

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği ve Yönetici Koçu