Cam Tavan Sendromu

Arzu ettiğiniz pozisyon, işle aranızda görmediğiniz bir cam tavan mı var?

Bazen koçluğu merak eden, işini ileriye götürmek, kariyerinde ileriye gitmek, arzu ettiği pozisyonu almak isteyen kişiler ulaşıyor. İnternet sitemden, sosyal medyadan, danışmanlık almak istiyorlar, ihtiyaçları olduğunu biliyorlar, ya çekiniyor ya da kendileri için istediklerinin olmayacağına inanmışlar daha görüşmeden vazgeçiyorlar. Bazen de danışanlarımdan gördüğüm birşeyleri istiyorlar, ama “kendilerince” -neden olmayacağına dair- o kadar haklı gerekçeler koyuyorlar ki eğer o bakış açısına inanırsanız, birlikte yeni olmazlık senaryoları üretebilirsiniz.

“Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.” Einstein

Cam tavan 1970’ li yıllarda ABD de ortaya çıkan bir kavramdır. Örgütsel önyargılar ve kalıplar tarafından yaratılan, kadınların üst düzey yönetim pozisyonlarına gelmelerini engelleyen görünmez, yapay engeller olarak tanımlanmıştır (Wirth, 2001:1).

Cam tavan; devlette, şirketlerde, eğitim kurumlarında veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarda yüksek mevkilere gelmeyi arzulayan ve bunun için çabalayan kadınların karşılaştıkları engellerdir. Cam tavan terimi ile anlatılmak istenen, karşılaşılan sorunların belirsizliğidir (Aycan, 2004). (bknz dipnot)

Cam tavan kültürler, politikalar ile hem dışardan konuluyor, hem kendi içimizden diyebiliriz. İçimizden kendimize koyduğumuz cam tavanın diğer ismi de ÜST LİMİT sendromudur; gitmek istediğimiz hedefi, arzu ettiklerimizi, hayallerimizi hak etmediğimize olan inancımızdır.

Cam Tavan Sendromuna, psikolojide öğrenilmiş çaresizlik olarak da adlandırılmaktadır. Tabii hiç çıkmadığınız bir pozisyon bilinmezlik olduğu için öğrenilmemişe karşı çaresizlik de söz konusu.

Eğer dışarıdan size uygulanan bir cam tavana maruz kalmışsanız, mobing konusunda bilgilenmenizi ve bilinçlenmenizi öneririm.

Benim cam tavan sendromunu ilk defa, kadın yönetici olmam nedeni ile kendi gelişimimde karşılaştığım sorunlara çözüm için yaptığım araştırmalar sırasında aldığım bir kitaptır: “Cam Tavan Üstünde Dans” / Nancy Fredericks , Candy Deemer. 

Sanmayın CAM TAVAN sendromu sadece kadınlara konulan bir olay; cinsiyet bazlı değildir. Erkeklerde de sıkça görülen büyük bir engeldir. Eğer potansiyeliniz alttan sizi “farklı bir yerde olmalısın” diye dürterken, siz istemediğiniz, beğenmediğiniz, ayağınızı sürüyerek gittiğiniz bir işte çalışıyor, akşam ağlamaklı çıkıyorsanız bilin ki bir CAM TAVANINIZ var.

Ya da istediğiniz pozisyondasınız ama dinlenmediğinizi, yaptırmak istediklerinizi yapılmadığını, görüşmediğinizi düşünüyorsanız CAM TAVANINIZ olabilir.

 

POTANSİYELİNİZİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL, KENDİ ZİHNİNİZDE KOYDUĞUNUZ ENGELDİR.

 

Kendi tecrüblerimden size önerilerim:

1- Kendi önünüzden çekilin, kendinizle pozitif, destekleyici bir ilişki kurun (Gay Hendricks’in “Kendi önünüzden Çekilin” kitabını da okuyabilirsiniz.)

2- Korktuğunuz şeyler üzerine gidin, yapmak istediğiniz konularda daha fazla insiyatif alın,

 

KORKUNUN EN BÜYÜK KÜRÜ AKSİYONDUR.

 

3-Gün içinde kendinizle nasıl konuştuğuna, ne tür düşünceler geçtiğine dikkat edin. Cümlelerinizi pozitif, destekleyici şekilde kullanın. Kesinlikle kendinizi psikolojik, ruhsal, zihinsel, bedensel cezalandırmayı bırakın.

4- Duyguların dilini öğrenin, duygularınızla bağlantı kurun. Eğer duygularınızla bağlantı kurmaktan kaçınmak için bağımlılık (yemek, işkoliklik, içki, alışveriş, aşırı düşünme, hareketsizlik …vs) gibi alışkanlıklar geliştirdiyseniz bu konuda uzman desteği alın.

5- Mobing konusunda bilgilenin, gerekirse destek alın, sınırlarınızı sağlıklı hale getirin, hakkınızı sağlıklı savunur hale gelmek için güçlenin, yardım alın.

6 – Kendinizi objektif değerlendirmek için yakınlarınıza, görüşüne önem verdiğiniz arkadaşlarınıza sizin hakkındaki görüşlerini sorun, değiştirmenizin faydalı olduğu davranışlarınızı değiştirmek üzere çalışın.

7- Kaygılarınızın çok yüksek olduğunu görüyorsanız kesinlikle psikolojik destek almanızı öneririm. Kendinizi daha iyi hazır hissettiğinizde de koçluk alın, çok faydasını görürsünüz. Kendi fasit dairenizde tek başına çaresizlik hissi ile çabalamaya mahkum etmemiş olursunuz kendinizi.

8-BÜYÜK DÜŞÜNÜN. Kariyer, iş hedeflerinizi belirleyin ve onları gerçekleştirmek için kendinize izin verin. Her atacağının küçük bir adım, kendi gerçeğiniz için koyduğunuz bir tuğladır.

9- Sosyal becerilerinizi geliştirin, sizi ileriye götürecek, ilham alacağınız, başarılı insanlarla bir arada olma imkanınızı arttırın,

10- Siz de ileriye gitmek isteyen gençlere, yakınlarınıza, ihtiyacı olanlara yardımcı olun. Böylece yapabilirlik becerilerinizi geliştirirsiniz.

Verme ve alma davranışlarının dengede olması özgüveni ve liderlik becerilerini arttırır.

11- Eğer işinizi, kariyerinizi üst düzeye doğru gitmek, işinizde hak ettiğiniz yere gelmek istiyorsanız yönetim, kariyer, dönüşüm, performans geliştirme üzerine koçluk alın,

Böylece farkında olarak ya da olmadan kurduğunuz CAM TAVANINIZI kırın, hak ettiğiniz yere gelin, dönüşüm lideri ve İLHAM OLUN.

Ben size nasıl yardımcı plabilirim? Koçluk programlarımı incelemek için tıklayın….

PAYLAŞILABİLİR SÖZ:

 

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği Koçu

Anlamlı İş ve Yaşam için

Dipnot: http://www2.bayar.edu.tr/yonetimekonomi/dergi/pdf/C14S22007/EORKTK.PDF