Koçluk Almaya Hazır mısınız?

Koçluk, koç – danışan arasında, danışanı hayallerine ulaşmasına destek olan yakın bir ilişkidir.  Bu nedenle iki tarafın birbirine uyumlu olması, açık ve net olması önemlidir.

Koçluk,  kariyerinde ilerlemek; işini, yaşamını ileriye götürmek isteyen, ilişkilerindeki sorunları akılcı yaklaşımlarla, duygusal zekasını geliştirerek, çözmek isteyen herkesin alması elzem olan bir hizmettir. Bu nedenle almak isteyip de hazır olup olmadığının bakmak isteyen ve “koçluk nedir?” sorusuna cevap arayanlarınız için oldukça faydalı soruları sizlerle paylaşmak istedim. Bir koçla çalışmak istediğinizde öncelikle aşağıdak soruları kendinize açık ve dürüst olarak cevaplamanızı özellikle öneririm. Koçluk süreci sırasında da bu tür ya da sizi daha düşünmeye, hissetmeye yönlendiren sorularla karşılaşabilirsiniz. Zira başarı koç ve danışanın ortak çabasının başarısıdır.
1- Enerji ve Tutku: Enerjini  nereden alırsın? Neler seni motive eder ve açar? Tutkuların neler?
2- Duygu: Ne seni gözyaşlarına ya da mutsuzluğa iter?
3- Keyif: Kendinden nasıl keyif alırsın, Neler yapmaktan hoşlanırsın?
4- Stres Arınma: Stresinden arınma, azaltma için neler yaparsın?
5- Sorumluluk: Nerelerde daha sorumsuz hissedersin kendini?
6- Kontrol: Hangi duygular ( öfke, korku, endişe v.s.) seni en çok kontrol dışı bırakıyor?
7- Sabotaj: Ne şekilde koçluk prosesinin ve profosyonel ilişkilerini sabote edebilirsin?
8- Sonuçlar: Koçluk çalışmamızın etkin olduğunu nasıl bileceksin?
9- Koçluk tarzı: Ne şekilde koçluk yapmam sana en iyi hizmet eder? Mesela çok fazla yapısal mı istersin yoksa daha informal ( arkadaşca) ya da ikisi karışık olmasını mı istersin?
10- Öğrenim Şeklin:  Hangi öğrenme sitilinde daha iyi öğrenirsin? Dinleme, yapma, görme yada bunların herhangi biri kombinasyonu şeklinde mi?
11- Değerler: Değerlerin nelerdir? Senin için hayatta en önemli olan şeyler? Eğer emin değilsen aşağıdaki linkteki çalışmaları yapabilirsin ya da koçluk süreci içinde birlikte keşfedebilirisiz.
12- İş ve Kariyer Fırsatları: Hangi iş ve kariyer fırsatları önünde, hangisinden en çok kazanıyor, ya da kazanmıyorsun? Sence neden?
 
13- Kişisel Amaçların: Hangi 3 büyük amacını şu an gerçekleştirmek için uğraşmıyorsun?
14- Kötü İlişkiler: Şu an seni aşağı iten, seni beceriksiz hissettiren, enerjini çalan, yanlarında dikkatli hissetmeye çalıştığın hangi ilişkilerin ya da ilişkilerin var? 15- Zorluklar: Şu an hayatında yaşadığın en büyük zorluk/lar nelerdir? 16- Öncelik: En acil problemin nedir? Çözüm için nasıl planlarsın? 17- Kontrol: Hangi duygu seni ençok kontrol dışında hissettiriyor? 18- Hedefler: Hedeflerine ulaşman ve diğer konularda seni nasıl desteklememi bekliyorsun? Daha farklı sorular ile kendinize soru sorma kapasitenizi arttırmak isterseniz şu yazılarımı da okumanızı öneririm. 1- Hayatınızı Değiştirecek On Soru, 2- Gün İçinde Kendinize Neler Söylediğinizin Farkında mısınız? 3- Hangi Koçluk Size Göre? 4- Dönüşüm Koçluğu Nedir? 5- Yüreklere Dokunduğunda… Eğer artık kendim için koçluk alma zamanı geldi diyorsanız Bireysel Koçluk sayfasına bakmanızı, yönetici iseniz kurumsal ve girişimci iseniz iş kurmayla ilgili koçluk çalışmaları için BİZ sayfasını incelemenizi öneririm. Koçluk almaya karar verdiyseniz detay bilgi ve ön görüşme randevusu için tıklayın… Not: Benimle çalışanlar neler dedi, okumak için tıklayın…. Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın…. Gelişim ve dönüşüm yolculuğunuzda katalizör ve yol gösterici olarak görüşmek üzere iyi günler, Nilgün Yetiş Dönüşüm Koçu