Gelişiminize Yardımcı Olan Bir Destek Sisteminiz Var mı?

Bir iş yaparken başarılı olmak istiyorsanız iyi bir destek sisteminiz olması gerektiğini son yıllarda gayet iyi öğrendim.

Okullarda rekabetçi sistem ile yetiştiriliyoruz. Hele de mühendislik okuyup bundan nasibini almamış olanımız azdır herhalde. Benim gibi mühendislik okuyanlar bilirler; imkanlar kısıtlıdır, öne geçmek zorundasın, yeri geldiğinde arkadaşlar notlarını saklar vermezlerdi.

Sanki pasta küçük, sanki kapılması gereken birşeyler varmış; sanki bildiklerini satana kadar kendine saklaman gerekir hissi ile güdülendik çoğunlukla…

Sonuçta, bizler iyi ve kötü zamanlarımızda kendi başımıza başarmayı maharet saydık, en azından ben öyle sandım. Bu aslında en basit tanımıyla “kıtlık bilinci” ile yetiştirilmemizden kaynaklanıyor. Oysa doğaya baktığımızda, teknolojik gelişmelerin çeşitliliğine baktığımızda kıtlıktan ziyade katlanarak artan bir “bolluk içinde” olduğumuzu görürüz.

Kardeşinin salını karşıya geçirmeye yardım et, göreceksin ki, sen de karşıdasın.” Hint Atasözü

Şimdi artık iyi bir destek sistemine sahip olmanın ne kadar rahatlatıcı olabileceğini, de karşılaştığım stresli durumları daha tölere edebilmeye faydasını görüyorum.

Atasözlerimiz vardır;

“Bir elin nesi var iki elin sesi var”

“Birlikten kuvvet doğar”

“Dost kara gün içindir”

“Yalnız olan rahat görmez, yardımlaşan, yorulma bilmez.” Tatar Atasözü

“Kendi evini yapamıyorsan, bir yapana taş taşı.” Hint Atasözü

Eğer iş kurmak istiyorsanız, tek başına bir girişimci olmak istiyorsanız, bu dünyada birşeyleri değiştirmeye geldiğinize inanıyorsanız, içiniz projelerinizle kıpır kıpır ama dışarıya nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız;

Kadın veya erkek farketmez evliyseniz- çocuklarınız varsa ve işinizde başarılı olmak istiyorsanız şu destek sistemleriniz ne durumda bakmanızda fayda var.

İşte size birkaç destek sistemi:

1- Aile ve arkadaşlar,

2- Kişisel yardımcı, sekreter, asistan,

3- Ev temizlik ve yemek yardımcısı,

4- İyi bir çocuk bakıcısı,

5- Psikolojik Destek ( Psikolog ve Psikiyatristen terapi alma)

6- Sağlık ve şifa ekibi ( Kişisel Spor Antrenörü, Beslenme Danışmanı, Sağlık Danışmanı & Koçu)

7- İş ekibi ( İyi bir takıma sahip olmak, Akıl Hocası & Koç, İş fikri/ beyin takımı grubu, finansal Danışman)

8- İnternet kolaylaştırıcıları, hayatı kolaylaştıran cep aplikasyonları,

9- Çalışanlarınız,

9- İş ve ticaret birlikleri, kuruluşlarına üyelik ve etkin rol almak,

10- Oyun, hobi grubu

Belki bazısını kullanıyorsunuz, belki burun kıvırıyorsunuz “ne gerek var”, “daha yolun başındayım”, ya da “ben kendim de yaparım”,”buna da para mı verilirmiş” evet bazen yaparsınız, ama her zaman değil, hele de yaşamınızı ileri seviyeye taşımak, yüksek potansiyel ile daha fazla etkisel olmak istiyorsanız. Hiç bir başarı tek başına olmuyor, hiç bir başarı tatmini de tek başına tadına varılmıyor. Yola hevesle çıksanız da “herşeyi kendim yaparım” düşüncesi ile yol ortasında tükenmişlik sendromu yaşamanı muhtemel.

Belki destek sistemleriniz var ama efektif değil, destek yerine köstek oluyor ve belki de oralara “nasıl efektif hale getirebilirim?” sorularını sorarak  tekrar bir bakmak gerek,

İşinde, ilişkilerinde ve hayatında gerçekten en iyi olanların hayatlarına bir bakın. Bunlar olmadan bir yerlere gelemediklerini göreceksiniz ve içinize en çok sinen birkaç tanesini hayatınıza yerleştirmeye ve siz de insanlara bu yönde destek olmaya başlayın…

Arada arkadaşlarınızı, eşinizi, dostunuzu arayın “onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun”….

***

Siz hangisini daha çok kullanıyorsunuz, hangi destek sistemini eklemeye ihtiyacınız var? Yorumlarınızı aşağıya yazmanızı bekliyorum.

Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Sevgi ve bol destekli günler dilerim.

Nilgün YETİŞ

İş, Başarı ve Dönüşüm Koçu

ÖNEMLİ NOT: Eğer parasal bilincim kendime yatırım yapmama engel diyorsanız “6 Haftalık Online Parasal Bilinç” eğitimimi kaçırmamanıı öneririm. Evinizden kendi hızınızda derinlemesine çalışıp sadee para değil, hayatınızın çoğu alanında dönüşüm yaşayacağınız bir program almış olaccaksınız.